Silecekler-Paslanma-Soğukken Triger Kayışından Ses- Sağ Arkadan gelen ses

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor kayışı demek ki ezberden bi kayış triger biliyoruz :)

Sağolun hocam, Pas çözücüler kaportaya zarar verir mi peki? Boyaya falan?
Ne demek abi :) , pas sökücü boyaya zararı olmaz sanırım .

Ben bu R-9 ları çok seviyorum yavv :eek:

MarcoPaşa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel araba güzel. 90-95 yılları arasında üretilip, hala bu kadar sağlam bi r9 lar bi r12 ler bi de opel astralar var heralde..

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel araba güzel. 90-95 yılları arasında üretilip, hala bu kadar sağlam bi r9 lar bi r12 ler bi de opel astralar var heralde..
Aracınızın fotoğraflarını ekleme imkanınız varsa eklermisiniz ?

URAGAN

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle , Renault 9 Springte ; Triger Kayışı yoktur , motor kayışıdır ..

- Silecek motorunuzun miyadı dolmuş yada bağlantıların elden geçmesi lazım , 4. seviyede hızı yavaşsa , silecek motoru bozulmuş olabilir .

- Motor kayışınız gevşek sanırım , rahatlıkla hal edilebilir . Özellikle soğuk havalarda ilk çalışmada jikleyi 1 kaç dakikalığına çekmenizi tavsiye ederim , rolante düşük olduğu için bu sesi yapar .

- Eğer paslanmanın nerede olduğunu biliyorsanız , pas giderici spreyler kullanın , bilmiyorsanız tahmini bir kaç yer ; Radyo anteninin altından olabilir , cam lastiklerinin altından olabilir .

- Arkadan gelen ses , aracınızda hiç beklemediğiz bir yerden ses gelebilir , örneğin arka kapılardan , amortisörlerden , bir çok ses . bu sesi anlamak için aracı başkası sürerken siz arka kısımda oturup nerden geldiğini dinleyin .

- Aracınız LPG li mi bilmiyorum , Lpg veya değilse ; motor ustasına aracın avans ve subab ayarlarını yaptırın , daha sonra benzinde Rolante ayarı yaptırın ( Karbüratörden ) bu ayarlar yapıldıktan sonra , LPG varsa bir LPG ustasına gaz ayarı yaptırmaya gidin ..

Motor ustasına şunu demeyi unutmayın Subablar sıkı olmasın , rahat olsunlar , aracınız daha iyi gider .

Motorla ilgili bu ayarları tam yaptırdığınızda , aracınızdan tam verim alıp daha az yakıt tüketimi sağlayıp motor ömrünü uzatmış olursunuz ...

İyi forumlar aracınız hayırlı olsun :) Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın :)

kadir usta vermişsin coşkuyu teşekkürler :eyv

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kadir usta vermişsin coşkuyu teşekkürler :eyv

İhsan senin bugün sınavın yok mu ne geziyorsun buralarada...:D

Kadir eline sağlık...:eyv

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Okuduğuma göre aracınızda öle çok bi sıkıntı yok silecek motorunu ve süpürgeleri değiştirerek silecek sorununu halledebilirsiniz,
oto elektirikcisine giderek kayışlarınızı kontrol ettirin hatta değiştirmenizi öneririm uzun süre olmuştur, usta değişmeye gerek yok derse biraz kastırarak bolluğu aldığında sesin kesildiğini hissedersiniz.
araçtan gelen tıkırtılar yada gıcırtılar malesefki Türkiye de kullanılan her araç için çözülemeyen bir problem onlarla yaşamaya alışmalıyız.
pas konusunda aracınızın pas yapan yerlerini yaptırmanızı öneririm temizlenip tekrar boyanması gerekir aksi taktirde paslar arabanızın kaportasını çürüterek delinmesine sebeb olur bir an önce bir kaportacıya götürün çok geç olmadan arabanızı kurtarın.
Aracın Teklemesi konusunda ise genel bakımlarını yaptırın ve ustanıza konuyla ilgili bilgi verin normal şeyler çözümünü kolayca bulucaktır.

MarcoPaşa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınızın fotoğraflarını ekleme imkanınız varsa eklermisiniz ?
http://www.renaultfanclub.com/rfc-uye-araclari/11630-94-spring-140-000-de.html

Şu boya işini de düşünmüyor değilim, fakat komple boyaya niyetli değilim, masrafı beni aşar. Şöyle 100 tl ye tüm paslı yerleri temizler üstlerine lokal boya çekerim diyen bi cengaver usta çıksa :D

Aracı yazın satıp yenileme düşüncem var. O nedenle çok da masraf yapmak istemiyorum açıkçası.

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
http://www.renaultfanclub.com/rfc-uye-araclari/11630-94-spring-140-000-de.html

Şu boya işini de düşünmüyor değilim, fakat komple boyaya niyetli değilim, masrafı beni aşar. Şöyle 100 tl ye tüm paslı yerleri temizler üstlerine lokal boya çekerim diyen bi cengaver usta çıksa :D

Aracı yazın satıp yenileme düşüncem var. O nedenle çok da masraf yapmak istemiyorum açıkçası.
Ufak tefek rütuşlar yaptırın araca , boya koruma da iyi olacaktır :)
Bu da bizim sattığımız Broadway 88 modeldi :)

5cd7f822.jpg