Sinir bozucu ses

fenerist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar RFC ailesi

Tık sese takıntılı olan ben aracımda seyir halindeyken kırmızıyı gördüm ve dururken birde ne duyayım frene basmamla ''viiiiiicccc'' diye bir ses.. kıstım müziğin sesini hemen camlarıda indirdim araç kalkarken ayağımı debriyaja basdığımda yine aynı ses ''viiiiiiccccc'' diye bir sinir bozucu ses.. Kısaca sesin ne zaman geldiğini söyleyeyim.. Kalkmak için debriyaja bastığımda ve ayağımı debriyajdan çekerken ve yavas hızda frene basarken bu ses geliyor. Seside nasıl tarif edeyim şimdi 'Viiiiiccc'' diye bir ses tonu. Bisikletlerde frene basarken bazen pabuçtan ses gelir ya öyle bir şey.. Başına gelen var mı ? yardım ve önerilerinizi can gözüyle okuyor olacağım :)

iyi forumlar

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanki baskı balata tam ayırmıyor sürtünme sesi geliyor gibi. Senin tarifinden bunu çıkardım ama yanlış olma ihtimali de yüksek..

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren balatalarınız bitmiş, öncelikle ön frenler olmak üzere fren balatalarını SÖKTÜREREK (kaliper üzerinden değil) kontrol ettirin.

Alternatif olarak; sudan geçmişseniz, ıslak ve soğuk balata da aynı sesi verebilir. Kalkışta ve durmak üzereyken duyduğunuz ses tarif şeklinizden bana bu gibi geldi.

Ancak, fren balatalarınızda sorun olmadığını görürseniz bahsettiğiniz ses debriyaj baskı sesine benziyor ki bu durumda debriyaj set değişimi ve volant taşlama da gerekebilir.

Farkı anlamak çok basit, aracın vitesini hafif yokuşta boşa alın, bahsettiğiniz frenlemeyi vites boşta ve debriyaja dokunmadan benzer koşullarda tekrarlayın, aynı ses ise frenler kontrol edilmeli balatalar bitik belki disk torna da araya masraf çıkardı demektir, değilse bebriyaj kontrol edilmeli diyebiliriz :servis

fenerist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanki baskı balata tam ayırmıyor sürtünme sesi geliyor gibi. Senin tarifinden bunu çıkardım ama yanlış olma ihtimali de yüksek..

İnşallah az masraflı birşeydir :) En yakın zamanda bir ustaya gösterecem

fenerist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren balatalarınız bitmiş, öncelikle ön frenler olmak üzere fren balatalarını SÖKTÜREREK (kaliper üzerinden değil) kontrol ettirin.

Alternatif olarak; sudan geçmişseniz, ıslak ve soğuk balata da aynı sesi verebilir. Kalkışta ve durmak üzereyken duyduğunuz ses tarif şeklinizden bana bu gibi geldi.

Ancak, fren balatalarınızda sorun olmadığını görürseniz bahsettiğiniz ses debriyaj baskı sesine benziyor ki bu durumda debriyaj set değişimi ve volant taşlama da gerekebilir.

Farkı anlamak çok basit, aracın vitesini hafif yokuşta boşa alın, bahsettiğiniz frenlemeyi vites boşta ve debriyaja dokunmadan benzer koşullarda tekrarlayın, aynı ses ise frenler kontrol edilmeli balatalar bitik belki disk torna da araya masraf çıkardı demektir, değilse bebriyaj kontrol edilmeli diyebiliriz :servis

Abi sesi duyduğum gün eve gidene kadar kaç kere denedim bir bilsen.. Düşük hızda ışığa yaklaşırken frene hafifce dokununca ''Viiiiiiiiiiiiiiiiccccc'' diye bir ses geliyor. Sonra duruyorum sorun yok ses falanda yok. Kalkarken debriyaja basıp vitesi 1'e atıyorum ayağımı kaldırırken yine aynı ses ''viiiiiiiiiiiiicccc'' diye gıcırtı sesi..

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vicccccc sesiyle beraber acaba lokurtuda var mı?

fenerist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vicccccc sesiyle beraber acaba lokurtuda var mı?

Abi çukurlardan bozuk yollardan geçerken (Malum Adana'nın belediyesi çok çalışıyor) ufak tefek geliyor öyle lokurtular ama fren yada debriyaja basarken hiç duymadım.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses bunun gibi mi acaba? Özellikle 1. dakikadan itibaren;

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balata diyeceğim ama o zamanda debriyajdaki sese bağlantısını kuramıyorum. Eğer balataysa ve değiştirdiğinizde orjinalde olsa bir süre bu cikleme sesi devam edebilir yalnız.