Siyah duman...

flu675

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aldığım adam arabayı benzinli araba gibi devirsiz kullanıyordu. vites değiştirdiğinde ise arabayı kerkindiriyordu...

o.lut03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aldığım adam arabayı benzinli araba gibi devirsiz kullanıyordu. vites değiştirdiğinde ise arabayı kerkindiriyordu...
devirli kullanarak sorunu çözüdünüz mü

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yaklaşık 1 ay önce 2011 fluence extreme aldım 105 hplik ankara'dan. aldığım adam hiç binmemiş doğru düzgün. mersine gelirken 120-130 arası hızla geldim arka tampon siyah duman olmuştu. depoyu bitirip enjektör temizleyici döküp depoyu fulledim. duman devam ediyor. bugün carbon clean yaptım. biraz pırpır çalıştı ama şu an düzgün çalışıyor. servis dumana normal diyor. tamam normal ama tampon simsiyah duman oluyor. sizde de oluyor mu normal mi yani? eksoz çıkışını ortadan yere eğdirecem bari yere püskürtsün. usta arkadaşım var o da normal diyor dumana.

carbon clean sonrası bir dönem duman atması normaldir. takipte olun.... aynı yaş ve extrem bende de var, sürekli duman atma olayı yaşamadım. normalde dizel araç ilk çalışma esnasında ve düşük devirde ani gaza basmalarda yoğun duman atar sonrasında düzelir ve tamponu karartacak kadar olmaz.

eski sahibi yanlış yapmış, üstelik ankara gibi bol yokuşlu yollarda hiç yapılmamalıydı... bizim euro4 dci larda en uygun virtes atma aralığı 2750-3000 devir arasıdır. altı motoru zorlar, üstü gereksizdir. takipte olun düzelme görmezseniz Uğur abinin dediği gibi enjektör ve pompa üstüne eğilirsiniz....

flu675

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün otobanda 180-190'la giderken ekranda stop ışığı yandı ve kenara çekip stop ettim. tekrar çalıştırınca ışık sönmüştü. öğleden sonra gürsoy'a gidip bilgisayara bağlattım ve enjektör arızası olabilir ama hangisi olduğu belli değil dediler. arıza kodunu sildiler. tekrar ışık yakarsa aynı km hızda yine getir pc'ye bağlayalım daha detaylı inceleyelim dediler. eğer öyle bi arıza varsa km düşük olduğundan garanti kapsamaz mı?
direksiyonun sol tarafında soyulma vardı. söyledim ve simidi değiştirecekler ücretsiz. bu benim için sevindirici bir haber oldu...

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şöyle bişey yapabilirmisin direksiyona birisi oturt.
Önce 2000 devir 45sn sabit gaza bastır.
Sonra 3000 devir 45sn
Daha sonra 4000 devir 45sn
Bu esnada sende arkaya geç video çek sonucu bi görelim.
Araca chip atıldıysa gaza yüklendiğinde yoğun duman atar sonra kesilir. Sizinki sürekli atıyorsa bu enjektörü işaret eder.
Hiç riske girme paraya kıy enjektörleri kontrol ettir eğer enjektörlerden birisi işiyorsa fazla uzun sürmez motor yaptırırsın.
Ayrıca videoyu forumumuzun sponsoru inanlardaki arkadaşlarlada paylaşabilirsin. Eminim kısa sürede sonuca ulaşırsın. Bir sonuç alasıya kadar aracı kullanmasan iyi olur.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün otobanda 180-190'la giderken ekranda stop ışığı yandı ve kenara çekip stop ettim. tekrar çalıştırınca ışık sönmüştü. öğleden sonra gürsoy'a gidip bilgisayara bağlattım ve enjektör arızası olabilir ama hangisi olduğu belli değil dediler. arıza kodunu sildiler. tekrar ışık yakarsa aynı km hızda yine getir pc'ye bağlayalım daha detaylı inceleyelim dediler. eğer öyle bi arıza varsa km düşük olduğundan garanti kapsamaz mı?
direksiyonun sol tarafında soyulma vardı. söyledim ve simidi değiştirecekler ücretsiz. bu benim için sevindirici bir haber oldu...

araç kaç km yapmış? servise carbon clean, enjektör temizleyici kullandım dersen garantiye almada isteksiz olurlar. gerçi mazot pompası ve enjektör kalitesiz yakıtta, sürekli devirsiz kullanma durumlarında da arıza yaptığından garantiye alınma konusunda sıkıntı olabiliyor. enjektör arızası varsa garantiden değişimi sonuna kadar zorlayın

flu675

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün büyük sanayide ki bosch car servis olgun dizele gittim ve pc'ye bağladılar ve enjektör veya elektrik arızası olabileceğini eğer elektrikse boşuna enjektörün değiştirilmemesi gerektiğini söylediler ve servise yönlendirdiler. bugün de mersin tarsus çayan otomotiv servisine gittim. servis müdürü Ahmet bey'le bir yakınım vasıtasıyla tanıştım. kendisi sağ olsun çok yardımcı oldu. aracım pc'ye bağlandı ve daha önceden aynı şikayetten dolayı başka bir araç daha geldiğinden enjektör alt kablosu gevşekliğini giderdiler. 1 hafta aracı kullanıp tekrardan gelmemi ve pc'ye bağlayıp kontrol edeceklerini söyledi...

flu675

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu arada 390 tl mazotla 2000 km yaptım. otoban ağırlıklı yol yaptım...

memeter

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
turbo ya baktır.

M3T0

Metin GÖKDELİ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Otoban ağırlıklı yolda o yakıtı yakması bana çok gibi geldi bence, kullanım tarzınız nasıl yüksek devirde vites atıyorsanız tamponun siyah olması normal.
Dip gazda benim araç şuan böyle :)