Siyah duman

selim

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamun aleyküm abiler kardeşler. Hayırlı Bayram'lar arabamda siyah duman vardı Egr valfinden olduğunu düşünüyordum valfi değiştirdim ama düzelmedi. Gaza yüklendiğimde falan çok fazla siyah duman atıyor kurum bağlamış gibi çözüm ne önerirsiniz başınıza geldi mi hiç

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ultrasonic temizlik tavsiyemdir enjektörler çıkarılıp makinede temizlenir arabayı ilk aldığımızda bende de vardı aynı sorun bu yöntemle kurtuldum performansta arttı eğer egr valfi sokuldugunde valfi gorduyseniz kapkara olduğunu gorurdunuz bende egere valfi yok fakat ordaki kapağı arada açar o bölgeyi temizlerim kurum bağlamış olur

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
siyah duman atması zengin karışım olduğu göstergesidir.Bunun 2 sebebi olabilir ya motora giren hava azdır ya da yakıt fazladır.
aracımda İntercooler ın hortumu patladığında çekişten düşmüş arkadan kara duman atmaya başlamıştı.
enjektörlerde herhangi bir sorun varsa fazla yakıt göndereceğinden yine duman atmasına sebep olabilir

selim

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkür ederim konyada bulabilirsem ultrasonik temizleme yaptımayı düşünüyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkür ederim konyada bulabilirsem ultrasonik temizleme yaptımayı düşünüyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim

Ultrasonik temizlemeye kalkışmadan önce bence arızayı tespit et, sırf duman atıyor diye boşu boşuna enjektör pompa ile uğraşan muhtemelen 100,000 kişi vardır türkiyede.

siyah dumanı yukarıdaki arkadaş gayet güzel açıklamış sebebi dediği gibi Zengin karışım yani normalde olması gereken havadan ya hava eksiktir yada olması gereken yakıtdan yakıt fazladır ve normalde atıyorum 20 birim hava 1 birim yakıt ise bu 10birim hava 1 birim yakıt olunca yakıt baskın gelip dumana sebeb oluyordur gibi düşün.

buna sebeb birçok şey olabilir:

1) intercooler hortumu çıkmıştır
2) turbo hortumu çıkmıştır kırılmıştır
3) turbo ve emme arası hortum çıkmıştır
4) hava filtresi çok çok kirlidir
5) emme manifoldu kurum ile tıkanmıştır
6) turbo normalde basması gereken havadan çok eksik basıyordur öyle yada böyle bir arızası vardır
7) enjektör işiyordur yada çok kirlidir
8) yakıt pompası arızalıdır

yani hocam internet üzerinden tespit etmek çok çok zor illahaki bir usta görmesi ve tespit etmesi gerekiyor ve arızayıda tespit etmeden yapacağın herhangi bir adım kumar oynamaktır sen gidersin enjektörü temizletirsin gerçekten derdin oydu olur sorunu halledersin ama ya geriye kalan 7 ihtimalden biri ise?

yerinde olsam sanayide iyi bir ustaya gider rahatıma bakardım