Spring sağa çekme problemi

Ergün54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. 14 Aydır 96 Model Spring e sahibim. Forumu ara sıra takip ederim. Takdir ettiğim bir forum.

Kısaca arabadan ve sorunumdan bahsedeceğim. Üstadlardan yardımlarını bekliyorum.

Arkadaşlar, araba güzel temiz, İçi dışı beğenilen bir araç. Memnunum arabamdan. Lakin 4-5 ay önce şu işlemleri yaptırdığımdan beri rahatım baya bir bozuldu.

Sismak marka direksiyon kutusu takıldı.
Monroe marka, 4 adet amortisör takıldı.

Daha sonrasında, malumunuz rot ayarına girdi. 3 adet ayrı rot çuya ayar yaptırmış olmama rağmen, Araç sağa çekmekte. Sanıyorum ustaların hiç biri düzgün iş yapmıyor. Daha öncesinde, ÇİN malı diye adlandırılan direksiyon kutu vardır. araba kalem gibi düz gidiyordu. Ne olduysa bu işlemlerden sonra olmaya başladı.

Dün hiç ümidim olmayan bir yere gösterdim. Lastikçiye gösterdim. Acaba dedim lastiklerden midir diye. Adam bir baktı ve dedi ki , direksiyonu tam merkeze kitlededi kitledim baktı sağ teker dışarı doğru bakıyor dedi. Sol teker düz bakıyor ama sağ teker sağ tarafa doğru dış kısma 1-2 cm dönük , böyle rotmu olur falan dedi. Şimdi sizce bu sorun rot ayarındanmı kaynaklanıyor ? yani 3 rot çuda işi bilmiyormu.

Ön takıma baktırdım. abi salıncak vs hepsi sağlam dediler . Bir tek sol,sağ viraj lastikleri gidikmiş onları değiştirdim.

Bu konudaki tavsiyelerinizi paylaşırmısınız. Şimdiden teşekkür ederim.

Ergün54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
45 görüntüleme :) Bir cevap rica ediyorum üstadlar.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Rot ayari yapilfiktan sonrami sagaa cekmeye basladi yoksa belli bir sure sonrami. Eger sonradan oluyorsa kontra somunu iyi sıkmamıslardir. Baska bir rotcuya ayarlattirin.

batuhan43

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kesinlıkle rot ayarlarında sorun var ve herkes sanır kı lastıkler aynı eksende düz oucak bu yanlıstır her aracın farkılıdr açıları anca lastıklerın ön kısmı arka kısmında 0.75mm kapalı olmalı ... her aracın ölculerı farklıdır sizin lastıklerınız düzgunse kalıtelı iş yapan ustaya göturun ve sorun çözulsun bırde unutmadan lastık havalarınızı kontrol ettirin

CANKORAY

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sana tavsiyem rot ayarı yaptır yeni taktırdıysan lastiklerede balans ayarı yaptır bende de 85 model fransız reno 9 var direksyon kutuus dahil önde tarafta değişmedik vida bile kalmadı rot ayarı yaptırmama ragmen bende sola çekiyordu en son lastiklere balans yaptırdım düzeldi

Ergün54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüm yorumları dikkatlice okudum. Genellemeye baktığımda, Rot ayarı ve Balans ayarı yaptırmam gerekiyor. Sağlam bir usta araştırıp, bu iki işlemi yaptıracağım. Neticelendiğinde, Bende sonraki arkadaşlarımızında faydalanması adına , yaptırdığım işlemleri paylaşacağım.

Herkeze teşekkür ederim.

Ergün54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet arkadaşlar abiler. Bu gün an itibariyle bütün sorunlar bitti. Araçtaki saga çekme problemi ve aracın yolda gezme problemide bitti. En çok şikayetçi olduğum konu ise direksiyonum aşırı sertti. bazen iki kişi çevirecek kadar sertti.

4 Adet lastik alarak sorunu giderdim. Eski lastikler Pirelli idi. Başıma bu kadar büyük dertler açacağını hiç tahmin etmemiştim. Şimdikiler ise, Misshell midir nedir ondan işte :) Direksiyon kutusunun SİSMAK olduğunu yukarıda belirtmiştim. Sorunun neden olduğunu bilmediğim için, SİSMAK ta beş para etmezmiş diyordum herkeze. Fakat şuan direksiyon hidrolik gibi oldu. İnanılmaz bir iyileşme var. Gönül rahatlığı ile SİSMAK alabilirsiniz.

Pirelli lastik ten nefret ediyorum. bu tür sıkıntıları olanlar acilen bu markadan kurtulmalı. 5 aylık eziyetim bu gün son buldu.

Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.