Start&Stop ile motor yeniden çalışmıyor.

emremutlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 Clio. Start&Stop devreye girdiğinde ve motor durduğunda debriyaja basmama rağmen motor yeniden çalışmıyor. Manuel olarak kontak butonuna 2 kere basıp aracı yeniden çalıştırıyorum. Bu sorun sık sık başıma gelmeye başladı. Bilgisi olan var mı neden böyle olur?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Vitesi boşa al Frene bas starta bas çalışacakmı bakalım. Eğer o şekilde çalışıyorsa araç debriyaja bastığını algılamıyordur.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vitesi boşa al Frene bas starta bas çalışacakmı bakalım. Eğer o şekilde çalışıyorsa araç debriyaja bastığını algılamıyordur.

vites boşta ise debriyaja basmak gerekmiyor zaten. viteste denemek gerek

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 Clio. Start&Stop devreye girdiğinde ve motor durduğunda debriyaja basmama rağmen motor yeniden çalışmıyor. Manuel olarak kontak butonuna 2 kere basıp aracı yeniden çalıştırıyorum. Bu sorun sık sık başıma gelmeye başladı. Bilgisi olan var mı neden böyle olur?

emin olmamakla beraber akünün gücü azalmış olabilir zaten 3 yaşında akünün özelliklede start stopu sıkça devreye giriyorsa bitmesi gayet normal.

kulağa sanki start stop devreye giriyor ama geri mars basacak gücü yüreği yok gibi geliyor.

çevrenizde bir arkadaştan ödünç takılabilecek yada bir ustada denenebilecek akü var ise takın birde öyle deneyin ama bunu yapmadan önce radyonunuz şifresini araçtakı camın önünde bulunan şase numarasını renault bayiisine paylaşarak isteyiniz yoksa alana kadar radyosuz kalırsınız :)

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu

my91

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Bende de 2013 0.9 Clio var, aynı mevzuyu ben de yaşadım araç yaklaşık 2 senedir bende 3-4 defa yaşadım aynı sorunu farklı zamanlarda.

Start-stop çalışıyor, araç stop ediyor ama tekrar çalışmıyor.

Tuşa basarak manuel motoru tamamen durdurup tekrar çalıştırmak gerekiyor.

Sebebini henüz maalesef ben de bilmiyorum ama aküyle bağlantısı olduğunu sanmıyorum.

Yiğit Özcan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 yılında aynı şikayeti dile getirdiğimde yok olmaz öyle şey nasıl yani filan demişlerdi, forumdaki arkadaşlarda da hiçbir sorun yoktu. Gün geçtikçe benzer hikayeler artıyor demekki, ışıklarda arkadan korna yiyerek acemi muamelesi görmeyen derdimizi anlamaz arkadaşlar :)

Senede 4-5 sefer benim de başıma gelir, araca her bindiğimde acaba şimdi mi tekleyecek diye düşünmek yerine start&stop'u her binişte kapatır oldum. Belki servis bir güncelleme ile komple S&S'u devre dışı bıraksa diye düşünüyorum zaman zaman. Bence elektriksel veya sensörlerle alakalı bir durum, özellikle yoğun dur kalk trafikte başıma geliyor. Malesef rastgele bir hata olduğu için servise gösterme şansım olmadı, hata kayıtları da temiz deyip geçiştirmişlerdi fakat kronik bir sorun olduğu bes belli, zira sonraki modellerde S&S özelliği de kaldırıldı.