Start & stop projesi

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar megane 2 araçlarımız startı otomatik yapıyor.Peki bizim araçlarımız beyinlerindeki bir güncelleme ile start & stop özelliğine dönüşemez mi?Bence çok rahat dönüşebilir.Bu konuyu araştırmaya ve tartışmaya ne dersiniz?

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kartlı girişi ve calistirmayi kastediyorsunuz. S&s dediğiniz farklı bir sistem.

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Demek istediğim ışıklarda ayağımız frende iken aracın stop etmesi frenden çektiğimizde çalışması.Bu sistem bizim araçlarda beyindeki programı güncelleyerek çok basit bir şekilde yapılabilir aslında.Mesela beyinde güncelleme yaparak araçlarının performasını arttıranlar var.Bu işlemi yapabilenler bizim aracımızdaki programa s&s özelliği ekleyebilirler diye düşünüyorum.

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam mesaj alındı. Yanlış anladım. S&s hazırlığı olan araçlarda muhtemelen olabilecegini düşünüyorum. Ecomode olayını cozmuslerdi misal. Chiptune olayı daha basit. Sebebi de araç üreticilerinin genel olarak maximum güç ve tork elde etme politikası olmadığını düşünüyorum.

G.AKGÖZ

Göksel AKGÖZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kolay gelsin ama güncellemeyi yapacak kişi ne yaptıgını bilmeli

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
S&S li araçların aküleri anlık olarak çok daha fazla akım verirler. Ayrıca alternatörleri de normalden biraz daha farklıdır. Parçalar daha dayanıklıdır. Normal bileşenlerle bu sistemi yaparsanız parçaların ömrü normalden daha kısa olacaktır. Ayrıca sistemin aktif olması bir çok değişkene bağlı. 0,5-1 lt tasarruf yapıcam diye bir sürü masrafla sistemi kurmak mantıklı olurmu oturup bi düşünmek lazım

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Marş motorunuz 5 ay sonra bozulur. Bence hiç bulaşmayın zaten bu araçlar az yakıyor. ;)

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Ben start stop olayının ekonomi sağladığına inanmayanlardanım.Araç ilk çalışmada zaten daha çok yakar , motor daha çok aşınır , elektrik tesisatı , akü,dinamolar daha çabuk ölür.Bunların hepsi maliyet.Rölantide çalışması daha mantıklı bana göre.

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
S&S li araçların akü, marş motoru, alternatörleri farklı özelliktedir. Bu nedenle dayanıklıdırlar. Jel akü kullanırlar anlık akım değerleri yüksek olduğu için. Bu akü bozuldumu maliyeti de normale göre baya yüksek. 2 sene önce 750 tl civarı olan 72a akü şuan 450 tl civarlarına düşmüş durumda serviste. Tabi aracın markasına göre gene çok farklı fiyatlar var

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet söylenen parça aşınma durumlarını ben de düşündüm.Bu fikir şurdan aklıma geldi, bizim araçlarımız maşallah 200bine kadar bu otomatik marş konusunda pek sıkıntı çıkartmıyor sanırım demekki baya dayanıklı, hatta ben bazen sıkışık trafikte debriyajın yukarda kavramasından dolayı stop ettiriyorum ama anında düğmeye bastığımda araç sanki bu sistem varmış gibi sıkıntısız çalışıyor ve stop ettirdiğimi arkadaki araçlar anlamıyor bile.Madem böyle bir sistemimiz var ufak ir güncelleme ile bu sistemi araçlarımıza dahil etmiş olmazmıyız diye düşündüm.Ama denildiği gibi marş motoru ve akünün ömrünü kısaltmış olacağız hatta lpgli olan araçlarda bir de lpgye geçme durumu olacak ve motor sıcak olduğu için sistem bunu hemen yapmaya çalışacak anlık bir düzensizlik yaşanma durumu da var.