Stop ederken titreme

alfredo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, birkaç gündür aracı stop ederken motor titreyerek stop ediyor sanki arac viteste kalmışda kendi kendine stop etmiş gibi. Stop ettikten sonra tekrar çalıştırıyorum yine titreyerek start alıyor, tekrar stop ettiğimde olağan haline geri dönüyor. Aracım 1.5 dci edc yardım ederseniz sevinirim :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, birkaç gündür aracı stop ederken motor titreyerek stop ediyor sanki arac viteste kalmışda kendi kendine stop etmiş gibi. Stop ettikten sonra tekrar çalıştırıyorum yine titreyerek start alıyor, tekrar stop ettiğimde olağan haline geri dönüyor. Aracım 1.5 dci edc yardım ederseniz sevinirim :)

Ayni sıkıntıyı benim araçta zaman zaman yapıyor . Özellikle dikkat ettim bir kaç sefer ani durmalarda yaptı. Yani şöyle ki; durmak istediğiniz yere geldiniz ve fren yapip durur durmaz kontagi kapattiginiz anda zaman zaman yapıyor. Fakat fren yaptınız, durdunuz ve 30-40 saniye kadar bekleyip kontagi kapatırsanız sorunsuz bir şekilde stop ediyor. Diğer konu çalışırken motorun ilk tepkisi oldukça sert ama servis bunun normal olduğunu söyledi. Yine sert çalışma olayı benim araçta da mevcut. Ama her iki durumda da araca bir zararı yoktur.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

alfredo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayni sıkıntıyı benim araçta zaman zaman yapıyor . Özellikle dikkat ettim bir kaç sefer ani durmalarda yaptı. Yani şöyle ki; durmak istediğiniz yere geldiniz ve fren yapip durur durmaz kontagi kapattiginiz anda zaman zaman yapıyor. Fakat fren yaptınız, durdunuz ve 30-40 saniye kadar bekleyip kontagi kapatırsanız sorunsuz bir şekilde stop ediyor. Diğer konu çalışırken motorun ilk tepkisi oldukça sert ama servis bunun normal olduğunu söyledi. Yine sert çalışma olayı benim araçta da mevcut. Ama her iki durumda da araca bir zararı yoktur.

Bi nevi geri tepki yani :) Çok teşekkür ederim daha dikkatli olmaya çalışıcam :)

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bi nevi geri tepki yani :) Çok teşekkür ederim daha dikkatli olmaya çalışıcam :)

Rica ederim, keyifli forumlar..

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 1.5 dci lerde varmı emin değilim fakat 1.9dci aracımda piyasada ki birçok araçta sarsıntıyı önlemek için klape mevcuttur. Sistemin çalışmasına gelince emme manifoldu üzerinde bulunan klape vakum yardımıyla çalışır ve motor stop edildiğinde devreye girerek hava girişini engelleyerek motorun sarsıntısız durmasını sağlar. Kontak kapatıldıktan 10 sn sonra klape tekrar açılır.
Aracınızda bu klape çalışmıyor olabilir.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 1.5 dci lerde varmı emin değilim fakat 1.9dci aracımda piyasada ki birçok araçta sarsıntıyı önlemek için klape mevcuttur. Sistemin çalışmasına gelince emme manifoldu üzerinde bulunan klape vakum yardımıyla çalışır ve motor stop edildiğinde devreye girerek hava girişini engelleyerek motorun sarsıntısız durmasını sağlar. Kontak kapatıldıktan 10 sn sonra klape tekrar açılır.
Aracınızda bu klape çalışmıyor olabilir.
1.5 dci 105 ve 110 luklarda mevcut bu klape

HPI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bazen bu sıkıntı bende de oluyor. Eski fluence aracımda da vardı. Nadiren de olsa oluyor.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bunu önleyen var mı?

Güncel

İsmail001

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Merhaba sorunu bulabildinizmi şuan benim aracım da yağ ve filtre değişimi yapıldıktan sonra ilk çalıştırma anında ve stop ederken titreme yapıyor resmen sağ ön koltuğu sallıyor

serkanbektas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar bende de 2012 1,5 dci otomatik fluence var, bu konuyu okuduktan sonra ben de dikkat ettim, çalışırken değil de stop ederken birkaç defa titreme yaptı, araç vitesteyken, ayağınız frende değilken veya anahtar takılı değilken de yapıyor olabilir. üç koşulu da sağladığımda araç titreme yapmadan stop ediyor. sanırım araç stop etmeye hazırlıklı değilken stop etmeye çalıştığımızda titriyor.