Stop ve yağ lambasi işiği yardim

Tolgabae

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaslar Aracım 2011 Fluence 1.6 k4m bva Sanziman 149 k kmde geçen hafta sabah stop lambası ve yağ lambası birlikte yandı evim ve işyerim arası 2 km.İşe geç kaldigim icin yavas yavas bu sekilde gittim daha sonra kontağı açip kapattipm tam ariza geçti derken 20 km hiza geldiginde tekrar yanmaya başladı.2 saat sonra isten izin alıp sanayiye giderken tekrar 20 km hızda yanmaya başladı ve sanayi yolunda motor ısınınca kendiliğinden söndü.ustaya durumu anlattigimda aracin yağınin tam olduğunu geçici bir problem olabileceğini belirttu ve ben arizalari sildim ama tekrar yaparsa yağ pompası değişecek dedi.Hafta sonu araci hic kullanmadim bu sabah yine 20 km hiza geldiginde lambalar yandi.Hemen durup kontağı kapatip actim söndü ve bir dahada yanmadı.Yasadigim bölge iç anadolu kullandigim yağ ise motul 5.30 eco-nergy Benim yorumum sabah motul yağ sogukla bas edemiyor ve yag basincini dusuruyor isininca basinc normale dönüyor.Sizce bu dogru olabilirmi ya da yağ pompasini değiştirimmi. Fikirleriniz cok onemli simdiden tesekkur ederim

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5/30 ince değilmi?

not özelden mesaj Attım bakarmısın.

Tolgabae

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hep 5 30 kullanildi aracta hocam siz ne kullaniyorsunuz

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[h=1]ELF Evolution 900 SXR 5W-40 5 Litre mavi bidonda.konyada özel renault servisinde 3 defadır bu kullanıldı.hemen hemen 5 lt tamamı konuluyor.[/h]bildiğim kadarı ile renaultun k4m motoru eski nesil atmosferik benzinlilerden ve kullanıdığınız yağ km de göz önüne alınırsa ince kalıyor gibi.tahminim yağda bir miktar esiyordur.
bu motorun kullandığı yağ numarası görüşmemizden anladığım kadarı ile daha iyi bilirsiniz ama 5/30 olmayabilir.
tahminimce yağ pompasında sıkıntı olsa bir daha düzelmez ve yağlamayı keser.
bu konuyu kendi ustamada sorup sizi bilgilendirmeye çalışayım.

Tolgabae

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
anladim Hocam ilginize tekrar tesekkur ederim