Su eksiltme

escobar68

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamün aleyküm arkadaşlar merhaba reno clio 2 hatcback 1.6 16v dynamique sahibiyim aracımda sureklı su eksiliyor a dan z ye butun su hortumlarını değiştirdim fakat yınede eksılıyor bugun ustaya goturdum kalorıfere gıden su hortumunun catladıgını soyledı ve bu motora gıden kalın borunun şiş oldugunu motor kapağını acıp bakmam lazım dedı buyuk ıhtımal conta yanmıs olabilir cunkı arac sureklı su eksiltiyor dedı fakat aracımın performansı aynı motor olarak bı dusus yasamadı cekişinden bısey kaybetmedı contası yanan aracın illaki cekiş gucu dusmezmı , su sorunu neyden olabilir acaba daha once basına gelmıs yada tecrubeli arkadaslar yardımcı olabilirmi

not: aracım 1 haftada yada 2 haftada su sevıyesı mınımuma dusuyor

Moderatörün son düzenlenenleri:

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Sistemde hava olabilirmi ? Ve hararet ne alemde ? Yağa baktınızmı su karışmışmı ?

bahadı_r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gecmis olsun kardesım.aracın conta yakıp yakmadıgını anlaman cok basıt yag cubugunu cek, yagda beyazlık kopurme varsa conta yanmıstır ama hararet yapmadıysa aracın conta yaktıgını sanmıyorum kotu nıyetlı ustanın uckagıtcılıgı olabılır.sebebıne gelınce malum havalar sogudu yakın zamanda antıfırız koyduysan araca zayıf bı yerden delık acmıs olabılır.ve yuksek ıhtımalle devırdaım ınce ınce kacırıyordur ve arabayı lifte kaldırmadan tespıt etmen cok zor.ıyı bır ustaya goturup lıfte kaldır aracı devırdaımın oralara devırdaım borularına ozellıkle baktır.

hakanunal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamün aleyküm arkadaşlar merhaba reno clio 2 hatcback 1.6 16v dynamique sahibiyim aracımda sureklı su eksiliyor a dan z ye butun su hortumlarını değiştirdim fakat yınede eksılıyor bugun ustaya goturdum kalorıfere gıden su hortumunun catladıgını soyledı ve bu motora gıden kalın borunun şiş oldugunu motor kapağını acıp bakmam lazım dedı buyuk ıhtımal conta yanmıs olabilir cunkı arac sureklı su eksiltiyor dedı fakat aracımın performansı aynı motor olarak bı dusus yasamadı cekişinden bısey kaybetmedı contası yanan aracın illaki cekiş gucu dusmezmı , su sorunu neyden olabilir acaba daha once basına gelmıs yada tecrubeli arkadaslar yardımcı olabilirmi

Aracınızın conta yaktığını anlamanızın basit yollarından bir tanesi aracınızı fan açma sıcaklığına ulaşana kadar rolantide çalıştırın.Motor su takviye kapağını açın su seviyesi yükselip kapak ağzından taşıyorsa ve bu arada akvaryumda hava basan hava taşı gibi hava kabarcığı yoğun bir şekilde çıkıyorsa blok contanız yanıktır.Başlangıç olarak motor yağında renk bulanıklığı görmesenizde conta yanığının genişlemesiyle motor yağına sirayet eder.Üzücü sonuç farkında olmadan beklemediğiniz bir anda aracınızın motoru yatak sarar.Eksiltmeyle ilgili aracın içindeki kalorifer hortumlarınada baktırmanızda fayda var.Devirdaim pompası kaçırıyor olabilir !

escobar68

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
su yağa karısmamıs yagda hiç bi sıkıntı yok

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir yerde kaçak var hocam. En basit Ek depo kapağı borular kontrol edilmeli radyatörde delik olabilir

escobar68

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Aracınızın conta yaktığını anlamanızın basit yollarından bir tanesi aracınızı fan açma sıcaklığına ulaşana kadar rolantide çalıştırın.Motor su takviye kapağını açın su seviyesi yükselip kapak ağzından taşıyorsa ve bu arada akvaryumda hava basan hava taşı gibi hava kabarcığı yoğun bir şekilde çıkıyorsa blok contanız yanıktır.Başlangıç olarak motor yağında renk bulanıklığı görmesenizde conta yanığının genişlemesiyle motor yağına sirayet eder.Üzücü sonuç farkında olmadan beklemediğiniz bir anda aracınızın motoru yatak sarar.Eksiltmeyle ilgili aracın içindeki kalorifer hortumlarınada baktırmanızda fayda var.Devirdaim pompası kaçırıyor olabilir !

hocam o bahsettiklerinizi bugun denedik tamirciyle beraber o dediklerinizin hiç biri cıkmadı bugun catlayan boruyu değiştirdim işyerimle sanayi arası bi yaklasık 8 km flan antifirizi maximum seviyeye kadar doldurdum ve sanayiden cıktım bıraz yolda sıkıstırdım yıne sorun olurmu diye aracı park ettiğimde antifirz maxımum la mınımumun ortasına ınmısdı
sanayide su bıdonun agzı acık bı sekılde aracı 4 ila 5 bin devir arasında gaz verip baktılar tasma olacak mı dıye tasma flanda olmadı bu nasıl bı sorundur arabadan sogudum hocam valla

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bir yerde kaçak var demek ki devirdaim pompası,su hortumları,kalorifer peteği gibi yerlerde kaçak aranmalıdır.

bahadı_r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
guzel kardesım usttede yazdım arabayı lifte kaldırıp alttan ıyıce baksınlar ozellıkle devirdaimın oralara ve tavsıyem yakınında sanayı varsa motor fazla ısınmadan at kendını sanayıye baktır nedenını uzun uzun acıklamama gerek yok ama sen benı dınle bır bıldıgımız var soyluyoruz...

escobar68

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yarılan hortum değiştirildi şuanlık bı sorun yok bakalım