Sürat

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eski modellerde dediğinize katılıyorum, araçlar 100km/h' de yaklaşık 6 ila 8 km/h kadar daha fazla gösterir. Ancak yeni model araçlarda bunu göremiyoruz. En büyük nedenlerinden biri de navigasyon, navigasyon cihazı ile km/h göstergelerindeki değerler birbirlerinden farklı olur ise kullanıcı rahatsız olacağından yeni nesil araçların hız göstergeleri genellikle "neyse o" nu gösteriyor.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eski modellerde dediğinize katılıyorum, araçlar 100km/h' de yaklaşık 6 ila 8 km/h kadar daha fazla gösterir. Ancak yeni model araçlarda bunu göremiyoruz. En büyük nedenlerinden biri de navigasyon, navigasyon cihazı ile km/h göstergelerindeki değerler birbirlerinden farklı olur ise kullanıcı rahatsız olacağından yeni nesil araçların hız göstergeleri genellikle "neyse o" nu gösteriyor.

yeni derken ne kadar yeni? 2015 fluence mesela yeterince yeni mi? örnek verebilir misiniz söylediklerinize? yani "neyse o" yu destekleyecek bir şey.

sonrasında mesela "ece-r39" regülasyonunu araştırın internetten. niye fazla gösterdiği anlatılıyor. bu KANUN/REGÜLASYON/YASA herneyseye göre;
aracın hız göstergesi gerçek değerinin altını göstermez, göstermesi suçtur. gerçek değerinin %110 u + 4 değerinden fazla da gösteremez.

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni derken ne kadar yeni? 2015 fluence mesela yeterince yeni mi? örnek verebilir misiniz söylediklerinize? yani "neyse o" yu destekleyecek bir şey.

sonrasında mesela "ece-r39" regülasyonunu araştırın internetten. niye fazla gösterdiği anlatılıyor. bu KANUN/REGÜLASYON/YASA herneyseye göre;
aracın hız göstergesi gerçek değerinin altını göstermez, göstermesi suçtur. gerçek değerinin %110 u + 4 değerinden fazla da gösteremez.

Örnek AE101 kasa 4A-FE motorlu bir 1997 model corolla size %6 - %4 kadar daha fazla hız gösterir.
Daha az detayla örnek verebileceğim bir 2011 model dizel hyundai accent era ile %8 kadar daha fazla hız gösterir.

Ve evet, aracınız sıfır da olsa bu araçlarda gerçek değerin altını gösterir. Suç veya değil. O kısmı beni değil üretici firmayı ilgilendirir. Farklı marka ve modellerle test gerçekleştirme imkanı olan arkadaşlar eline bir navigasyon cihazı alıp araç hızını 100 km/h' e çıkararak hız farkını tespit ve isterse rapor edebilir.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaten bizim de dediğimiz. Yeni Araçlar doğru olcuyor diyors u nuz ya ona ornek var mi? Ben dogru olcemez fazla gosterir her zaman diyorum zaten. Toyota yi falan örnek göstermenize gerek yok

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaten bizim de dediğimiz. Yeni Araçlar doğru olcuyor diyors u nuz ya ona ornek var mi? Ben dogru olcemez fazla gosterir her zaman diyorum zaten. Toyota yi falan örnek göstermenize gerek yok

Konu içerisindeki ilk mesajımda zaten sorunuzun cevabı mevcuttur. Özellikle dahili navigasyona sahip tüm modeller diye özetleyebilirim.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu içerisindeki ilk mesajımda zaten sorunuzun cevabı mevcuttur. Özellikle dahili navigasyona sahip tüm modeller diye özetleyebilirim.

tamam işte ben de diyorum mümkün değil. benim aracım clio icon. dediğiniz navigasyon da var. ama kadran fazla gösteriyor. Uydurmuyorum yani gördüm biliyorum örnek veriyorum. Neden fazla gösterdiğinin açıklamasını kanunu kuralz ını da yolladım. hala yeni araçlarda fazla göstermiyor diyorsunuz. işte ilk mesajınız siz de okuyun;

"le km/h göstergelerindeki değerler birbirlerinden farklı olur ise kullanıcı rahatsız olacağından yeni nesil araçların hız göstergeleri genellikle "neyse o" nu gösteriyor"

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kangoo da fark 2-3km .ibre 102 ,dijital hız sabitleme 102 ,navigasyon 99-100 gösteriyor ki ,üreticinin davalık olmamak için yaptığı bu fark normal.Üstüne radarın kalibrasyon farkı da eklenince aşırı aşmadıkça ceza gelmez.

bambamın dediği gibi fazla gösterir ,hızdan rahatsız olun ve radara yakalanıp dava açmayın fark 2-3km normal
:eyv

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sapma göremedim ama bir kesesinde dikkatsizlikten tünele 110 km hızla gidim sınır 70 km miş ama daha ceza gelmedi acaba 40km sapma falan olmaz dimi :)

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kusura bakmayın, yazdıklarınızda yanlış anladığım kısım olmuş. Amacım tartışmak değildi.

Aracınızın ilk sahibi misiniz? İlk sahibi değilseniz belki önceki sahibi lastik/jant ebatlarında değişiklik yapmış olabilir. Onun haricinde yanlış ayarlanmış lastik hava basınçları veya bazen kullanılan kış lastikleri ile bitik durumdaki lastiklerin tamamı da km/h' de küçük veya büyük sapmalar yapabilir.

Bunlar değil ise aynı marka model ve üretim yılındaki başka bir araçla birebir kıyaslama yapmaya çalışın. Eğer aracınız km/h göstergesi diğer aracınki ile aynı ise isterseniz birlikte üreticiyle temasa geçebilir veya doğrudan hakkınızı aramak için yasal yollara başvurabilirsiniz. Ancak fark sadece sizin aracınızda ise gösterge arızası (doğrudan ecu' dan sinyal da alsa, eski tip kablolu da olsa farketmez), veya şanzıman çıkış mili üzerindeki kilometre müşiri arızalı olabilir. Renault konusunda detaylı bilgi sahibi arkadaşlar mevcut sorunun bu modelde kronik problemlerden biri olup olmadığını da söyleyebilir.

Arkadaşların da dediği gibi, hızlı gidip az göstermesindense yavaş gidip hızlı göstermesini tercih ederim. Motor devrine göre hızınızı ölçmenin de sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Motorun sesine göre dahi belirli vitesteki hızınızı tam olarak söyleyebilirsiniz ama km/h ile aynı şey değil sonuçta.

Son düzenleme:

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anlaştıysak o zaman konunun ilk sorusunun cevabını vereyim;

1.5 dci manuel için değerler aşağıda

[h=1]Transmission / Gear ratio[/h]1th gear ratio:3,73:1
2th gear ratio:1,96:1
3th gear ratio:1,23:1
4th gear ratio:0,90:1
5th gear ratio:0,66:1
6th gear ratio:-