Symbol Jantları Boyadım

Bakick46

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır foruma girmiyordum fakat bu ara araç ile çok uğraşıyorum. Uğraşlardan birisi olan jant boyamanın detaylarını öncesini ve sonrasını sizlerle paylaşmak istedim ki özellikle yapmak isteyenlere güzel bir fikir ve örnek olacaktır.

14 inc 4 adet jant için baştan sona kullanılan malzemeler:

2 adet 400 su zımparası --5 TL
1 adet 1500 su zımparası --2.5 TL
1 adet kağıt bant -- 2.5 TL

Boyacıdan alınan malzemeler:

100 gr Renault Silver Boya --22.5 TL
100 gr Sertleştirici --3.5 TL
100 gr Vernik --4 TL

Kaportacıya sıktırma ücreti -- 30 TL

Toplam Maliyet =80 TL

Jantların mevcut durumları

VQYaXR.jpg

nbrMma.jpg

İlk olarak jantları 400 su zımparası ile bir güzel temizledim tırnak geçecek yer bırakmayacak şekilde zımpara işlemini yaptım ama deneyim sonrasında tırnak geçecek yerlerin kalmasının ciddi bir problem yaratmadığınıda görmüş oldum.

Daha sonra yüzey biraz daha pürüzsüz olsun diye 1500 su zımparası ile yüzeyin pisliklerini aldım.

VQYaaR.jpg

nbrMMa.jpg

Artık jantlar boyanmaya hazır hale geldi. Daha temiz olsun sprey boya yerine tabanca ile boyattım. Boya öncesinde lastikleri kağıt bant ile izole ettim ve son temizliğini yaptım.Daha sonra tabanca ile boyası sıkıldı ve güneşe kurumaya bırakıldı. Kururken ve araç üzerindeki görüntüler

GZzRP7.jpgOrMAV5.jpg

zG45aD.jpg

Fotoğraflarda çok net ve parlak görünmesede normalde çok kaliteli bir görüntü var neredeyse jantlar sıfır oldu. Zımpara işlemi çok yorucu bir işlem özellikle ufak tefek yerlere macun kullanmamak için derin zımparalar yaptım. Sebebi ise macunun zamanla ufak darbelerde tekrar problem çıkarması. Umarım yapmak isteyenlere faydam olur son olarak jantlarda çok fazla derine inmediğim için astar kullanmadım eğer
alüminyum'a fazla inerseniz kesinlikle astar kullanınız yoksa hoş görüntü olmaz ve boya altındaki alüminyum kısım gözükebilir. :)

Bunlarda arkadaşın 17 inc Skoda Jantları aradan çıkardık bunlarıda.
Boya Kodu :8z8

yG4570.pngGZzR8y.pngzG45PB.png

Not: Bu arada aracın içini tamamen söktüm ve ses yalıtımı yaptım araba çok tok oldu ciddi oranda fark oldu bunun konusunuda önümüzdeki günlerde açıyorum ardından yeni bir uygulama :) :) Herkese iyi forumlar

Ekli dosyalar

• GZzRP7.jpg
    GZzRP7.jpg
    176.4 KB · Görüntüleme: 2
  • yG4570.png
    yG4570.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 2
  • GZzR8y.png
    GZzR8y.png
    2.4 MB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun elinize sağlık güzel görünüyor [emoji106]

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim Coşkun Bey :)

Sıfır gibi olmuş. Güzel günlerde kullanın. Elinize sağlık.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com