Symbol - Motordan Gelen Şıkırtı

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi günler arkadaşlar. Herkese kazasız belasız iyi kullanımlar. 2015 Renault Symbol 1.2 Joy paket bir aracım var. Aracım ile uzun yol yaptıktan sonra park etmek için durdugumda arabanın motorundan şık şık ses geldiğini duydum bunu duyan o esnada yanımda bulunan arkadaşımda avans ayarı yapılması gerektiğini söyledi. Bende dün sivas Renault bayisine gittim. Arabanın sesini dinledi. Arabanın normal çalıştığını söyledi. Eğer halen şüphemiz var ise arabayı bırakmamız durumunda bakabileceklerini söyledi. Bende arkadasımın soyledigi gibi avans ayarı yapilmasi durumunda düzeleceğini söyledim. Adam avans ayarının 1960 model araclarda yapildigini soyledi. Moralin bozuk bir vaziyette evin yolunu tuttum. Yolda arabayı kullanırkende arabayı sanki arkadan bir gucun tuttugunu ve cekisinin biraz dusmus olduğunu hissettim. İnternet yaptığım araştırma sonucunda da arabadan gelen sesin sübap ayağından olduğu yazılmış subap ayarı yaptırmama gerek var mı? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Yakın zamanda yağ değişimi yaptınız mı?Uygun yağ kullanılmamışsa ve ya vizkozite bozulduysa valf iticileri sakırdar.Yag seviyesi normal mi?
Kontrol ettirmek lazım.

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımın 30.05.2017 tarihinde yağı ve yağ filtresi serviste değişti. En Son kontrol ettiğimde de cam gibiydi. Sizce sinop ayarı yapsam düzelir mi?

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2015 Model Joy Palet olan bir arkadaş lütfen bu konu başlığı altında arabasını sogukken çalıştırdığı zaman Video çekip atabilir mi? Bende en kisa zamanda bu sesin videosunu çekip size atacağım

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O şıkırtıya benzer bi ses clio 4 1.2 joy da da var.Araç ısınınca sanki rolanti çok düşükmüş gibi titreşimle beraber ses te yapıyor.1.2 lerin genin de var bu.
Servis normal diyor.Alıştım bende normal geliyor artık ama çekişte düşme sorunu yaşamadım .

icouldnt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
. o ses 0 km aractan bile gelir.

araç rolantide çalışıyorken elektrik akımı çeken far olsun teyp olsun çalışıyorsa gelir o ses sebebi de akü nün düşük amper olmasıdır. o ses te motordan değil alternatör kasnağından gelir
bir de o ses debriyaj bilyasından geliyor genelde 0 araçlarda bile oluyor. kafaya takılacak birşey değil

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar konu ile ilgili olarak Uşak Renault Yetkili Servisine gittim arabada ki sesi gösterdim arabaya sipop ayarı yapılması durumunda sesin düzeleceğini söyledim ustaya gösterdikten sonra durumun kesinleşeçeğini söylediler. Yapmış oldukları kontrol sonrasında arabadan gelen sesin debriyajdan geldiğini ayar yaptıklarını söylediler. Arabada ki seste birazda olsa düzelme oldu. Ancak debriyaja bastıgımız zaman sesteki düzelme biraz daha artıyor. Şimdi aklımda ki soru acaba debriyaj bilyasını degistirmeliyim

Tekin06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2002 model 8 valf symbol arabam var sırf şıkırtı sesi gitsin diye üst kapak söktürdüm subab takımını yenilettim olmadı. Buji, buji kablo, bobin, 2 defa yeniledim yine olmadı. en az 6 kez subab ayarı yaptırdım yine olmadı. Sinirlendim gecen hafta sıfır megane aldım ses yok.

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ArkadaşLar arabadan gelen şıkırtının peşini birakmadım ses giderek artmaya başladı. Tıpkı dizel bir araç gibi çalışıyordu. Özel bir servise gittim. Arabaya subap ayarı yapılması gerektiğini söyledi. Tüp olması sebebiyle kronik olduğunu 30.000 km. De bir yapılması gerektiğini yapılmadığı takdirde sinop yaktığını söyledi. Arabayı bugün akşam bıraktım. Yaptıktan sonra tekrar cevap yazacağım...

Carnavaro

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Sorun çözüldumu aynı sıkıntı bende de var