Symbol vs clio 4 direksiyonu

cihanozturk.888@gmail.com

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar arkadaşlar. 1 yıldır 2013 model symbol 1.5 dci 90 bg kullanmaktayım. Aracımdan çok memnunum bir arkadaşımda yeni clio 1.5 dci 75 bg araç satın aldı. Ben onun aracını test ettim ama clionun direksiyonu symbolün direksiyonuna göre daha yumuşak geldi bana. Bunun sebebi nedir? Normalde yeni symbolun direksiyonu önceki nesil symbolün direksiyonuna göre daha yumuşak geliyordu bana ama clionun direksiyonu daha rahat geldi fakat yüksek hızda ya da şehirlerarası yolda clionun direksiyonun pek güvenilir olmadığı söylendi. Arkadaşlar sorularım
1) Bu sertlik ve yumuşaklığın farklılığındaki sebep nedir?
2) İkincisi sizce hangi direksiyon daha güvenilir, ajantajlı ve kullanımı rahat?

Ben symbolü clio 4 den daha üstün görüyordum çünkü clionun yol tutuşu symbole göre daha zayıf geldi bana ama park ederken farkettimki clionun direksiyonu daha yumuşak. Bu duruma ne diyosunuz arkadaşlar?

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Clio nun direksiyonu elektrikli hidrolik sistemle çalışıyor, Symbolün direksiyonu eski düzen normal hidrolik direksiyon, aralarında ki hafifliğin farkı bundan kaynaklanıyor.
Elektrikli direksiyonlar bir kayışa ve motorun çevirme kuvvetine ihtiyaç duymadıklarından motorun gücünden de çalmıyorlar.
Yüksek hızlar da aynı hidrolik direksiyon gibi sertleşerek güvenlikten de ödün vermiyorlar.
Bana sorarsan elektrikli direksiyonlar daha iyi...

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio nun direksiyonu elektrikli hidrolik sistemle çalışıyor, Symbolün direksiyonu eski düzen normal hidrolik direksiyon, aralarında ki hafifliğin farkı bundan kaynaklanıyor.
Elektrikli direksiyonlar bir kayışa ve motorun çevirme kuvvetine ihtiyaç duymadıklarından motorun gücünden de çalmıyorlar.
Yüksek hızlar da aynı hidrolik direksiyon gibi sertleşerek güvenlikten de ödün vermiyorlar.
Bana sorarsan elektrikli direksiyonlar daha iyi...
Yeni symbolün direksiyonundan ben çok memnunum. Bundan önceki aracım eski kasa symboldu. Fakat 2013 sonraki dacia kasalı symbolümün direksiyonu önceki nesle göre oldukça yumuşak,rahat ve konforlu geldi bana. Eski ve yeni symbolün direksiyonunun her ikiside hidrolikse neden aralarında sertlik farkı oluyor. Birde sanırım daciaların (sandreo, duster vs) bunların direksiyonuda eski nesil symbolünkü gibi değil mi?

icouldnt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bi çok araç değiştiren birisi olarak derim ki.

elektrikli olan daha iyi ve daha konforludur.

ama tut ki elektrikli direksiyon pompası bi arıza yapsın sen masrafı gör.

hele hele aracın ön tamponunun oralarda direksiyon pompası ufak bi

kazada araç yürür vaziyette bile olsa. pompa zarar gördüyse direksiyon eski kamyon direksiyonu gibi olur :)

ama elektrikli pompa daha iyi ve rahattır

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bi çok araç değiştiren birisi olarak derim ki.

elektrikli olan daha iyi ve daha konforludur.

ama tut ki elektrikli direksiyon pompası bi arıza yapsın sen masrafı gör.

hele hele aracın ön tamponunun oralarda direksiyon pompası ufak bi

kazada araç yürür vaziyette bile olsa. pompa zarar gördüyse direksiyon eski kamyon direksiyonu gibi olur :)

ama elektrikli pompa daha iyi ve rahattır

Hocam bende çok kullandım. Mesela wolksogen jettanın direksiyonuda elektrohidrolik. Şehiriçinde yumuşacık yüksek hızda sertleşiyor. Fakat clionunki yüksek hızda güven vermedi bana.. :/

icouldnt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bende çok kullandım. Mesela wolksogen jettanın direksiyonuda elektrohidrolik. Şehiriçinde yumuşacık yüksek hızda sertleşiyor. Fakat clionunki yüksek hızda güven vermedi bana.. :/

evet yüksek hızda sertleşme özelliğinin olmaması kötü.

bacanağın 2016 citroen c elysée var arama symbol e göre kütük gibi

ama direksiyonu çok yumuşak ve hıza duyarlı bu da elektronik olmasından

kaynaklanıyor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben peugeot 301 ve citroen c-elysee de kullandım kesinlikle direksiyonları güzel değil. Park ederken iyi ama süratlenince tepkileri iyi değil. Bunu clio 4 de de farkettim. Ancak symbolun direksiyonu bana daha güvenli ve oturaklı geldi.

Loveboomer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hissiyata birşey diyemem. Ama fiziki gerçek olarak Clio 4 ile Symbol yol tutuşu anlamında kıyaslanamaz. Clio4 ün 80 ile geçebileceği Geyik testinde (Moose Test) Symbol devrilir.

Evet tam bir konu hortlatma.qw