Talisman 1.6 dci edc touch hakkinda

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bu yüzden amortisör iyi calışmıyor ve sert . Yapılan bütün testlerde karşılaştırmalarda herkes 18 alın diyor amortisör ona göre ayarlanmış fabrika 19 secenek koyuyor ama amortisörü ona göre ayarlamıyor talismanın en zayıf noktası bu. İyi günlerde kullanın aracınızı

4 kontrol olan araçlarda elektronik amortisör var.Comfort ve neutral ile perso da amortisörleri yumuşatabiliyorsunuz.Sportta amortisörler çok sert yani olması gerektiği gibi.

Şahsen ben 19 " jantın performansından rahatsız değilim.Evet elektronik amortisör yoksa tabi ki 19 yerine 18" jant ile almak mantıklı.19 " jant ile birlikte 4 kontrol ve elektronik amortisör o yüzden Avrupa da paket olarak satılıyor.Ben aracımı alırken de sadece paket olarak alınabiliyordu.Şimdi nasıl satıyorlar bilmiyorum.

Düz amortisörle 19 inch jant konforu bozar.Elektronik amortisör yoksa düz amortisörler 45 yanak boyutuna göre ve 18" janta göre ayarlanmış.O yüzden 19 " jantla düz amortisör satmıyor.19 " jant talismanın zayıf noktası değil.19 "jant ve düz amortisör satıyorlarsa o renaultun hatası diyebiliriz.Elektronik amortisör alınca lastik basıncını ona göre ayarlar ve basınç sıcaklık ile fazla değişmesin derseniz nitrojen bastıracaksınız.

1 günlük kullanma ve ya kısa süreli testlerle 19" jantın konforsuz olduğunu söylemek bence gerçeği yansıtmıyor.Ben Temmuz ayından beri 4 kontrol 19" ve elektronik amortisör üçlüsünden gayet memnunum.

Ayrıca 19" lastikte lastik hava basıncı konforu diğer tüm lastiklerde olduğu gibi çok etkiliyor.Şayet araçta önerildiği gibi Ekonomi lastik basıncı olarak 2,6 bar ön,2,4 bar arka teker seçeneğine göre lastik havası basıldı ise hava ve yol sıcaklığına bağlı olarak lastik basıncı 2,8 hatta 2,9 bar ön-2,7 arka lastik basıncına yükselebiliyor.Hali ile bu da konfora etki ediyor.Konfor için 19" jantta soğuk basınç 2,2-2,4 arası konforu bozmuyor ki bu aralık sürücü kapısı çerçevesinde tavsiye edilen değerler arasında.
Benim aracımı kullandığım yollar çok düzgün asfalt yollar olmadığı hatta bir kısmı taş parke yol olduğu için bu tavsiyeleri rahatlıkla yapabilirim.

Son düzenleme:

vedatu2000

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
19'' jant ve 4 control araca sahibim ve bu durum sadece benim hissetiğim bir şey değil açıp youtube da araba yorumlayan arkadaşlara da bakarsanız tek negatif özelliğinin arabanın bozuk yollarada sarsıntıyı çok hissetmesi olarak görürsünüz. bir bmw, mercedes değil ama şunu söyeleyebilirim audi'den de daha iyi.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Kişiye göre konfor hissi değişir tabi.Konforu arttırmak için lastik basıncının etkisini deneyerek 2 farklı durumu yaşadığımdan,konforu daha da arttırmak için yapılabilecek şeyleri üstteki mesajda anlatmıştım.Ben kendi 9 aylık tecrübemi paylaştım.Ben uygun lastik basınçları ile şahsen 19" jant ve elektronik amortisörün konforundan memnunum.Fazla hava basılmış halde de kullandım aracı.O zaman gerçekten sönümleme çok başarılı değildi.

Youtube da talisman ile ilgili çekilmiş yerli yabancı neredeyse tüm videoları açıp izledim.Özellikle yerli videolarda birbirilerinden etkilenip neredeyse kopya yorumlar yapıyorlar.Çok tarafsız oldukları söylenemez.Ancak testleri Türkiye'nin bozuk yollarında yapmanın etkisi de konfor hakkındaki yorumlar anlamında yadsınamaz.Burada belli markaların fanı gibi yorum yapıp haksızlık yapan testçiler çok.O yüzden kullanıcı videosu izlemek daha gerçekçi fikirler edinmek için daha faydalı.

Yabancı videolar bence daha tarafsız.Ben polonya dan bir talisman sahibinin videosundan başka, araç sahibi videosu izlemedim.Yabancı dildeki videolar dahil hala talisman videolarını takip ederim.O yüzden araç test edenlerin çektiği videolardaki o tarz yorumlar benim için şahsen çok önem taşımıyor.Kısa sürede lastik basıncını bile kontrol etmeden kişiye ve yolun bozuk olup olmamasına göre değişebilecek bir konfor olgusu genelin fikrine dönüştürülemez.

Ben tecrübemi paylaştım.9 aylık Talisman sahibi olarak benim deneyimim bu.Siz de rahatsız olmuşsunuz bu da sizin yorumunuz.Evet karşılaştırmayı bmw mercedes ve ya bentley vb. ile yaparsak tabi ki aynı konforu vermiyor/vermez diye bu araçlara binmesek bile birçoğumuz rahatlıkla diyebiliriz.Ama bahsettiğiniz araçlarla talisman aynı sıklette değil.

Talismanın rakibi mondeo,superb ve passat.Bunu da bahsettiğiniz youtube videolarında belirtiyorlar.Ama daha da belirleyici olarak Renault France lansmanında bunu deklere etmişti.O yüzden o modellerle karşılaştırmak daha isabetli olur.

Son düzenleme:

varolife

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 kontrol olan araçlarda elektronik amortisör var.Comfort ve neutral ile perso da amortisörleri yumuşatabiliyorsunuz.Sportta amortisörler çok sert yani olması gerektiği gibi.

Şahsen ben 19 " jantın performansından rahatsız değilim.Evet elektronik amortisör yoksa tabi ki 19 yerine 18" jant ile almak mantıklı.19 " jant ile birlikte 4 kontrol ve elektronik amortisör o yüzden Avrupa da paket olarak satılıyor.Ben aracımı alırken de sadece paket olarak alınabiliyordu.Şimdi nasıl satıyorlar bilmiyorum.

Düz amortisörle 19 inch jant konforu bozar.Elektronik amortisör yoksa düz amortisörler 45 yanak boyutuna göre ve 18" janta göre ayarlanmış.O yüzden 19 " jantla düz amortisör satmıyor.19 " jant talismanın zayıf noktası değil.19 "jant ve düz amortisör satıyorlarsa o renaultun hatası diyebiliriz.Elektronik amortisör alınca lastik basıncını ona göre ayarlar ve basınç sıcaklık ile fazla değişmesin derseniz nitrojen bastıracaksınız.

1 günlük kullanma ve ya kısa süreli testlerle 19" jantın konforsuz olduğunu söylemek bence gerçeği yansıtmıyor.Ben Temmuz ayından beri 4 kontrol 19" ve elektronik amortisör üçlüsünden gayet memnunum.

Ayrıca 19" lastikte lastik hava basıncı konforu diğer tüm lastiklerde olduğu gibi çok etkiliyor.Şayet araçta önerildiği gibi Ekonomi lastik basıncı olarak 2,6 bar ön,2,4 bar arka teker seçeneğine göre lastik havası basıldı ise hava ve yol sıcaklığına bağlı olarak lastik basıncı 2,8 hatta 2,9 bar ön-2,7 arka lastik basıncına yükselebiliyor.Hali ile bu da konfora etki ediyor.Konfor için 19" jantta soğuk basınç 2,2-2,4 arası konforu bozmuyor ki bu aralık sürücü kapısı çerçevesinde tavsiye edilen değerler arasında.
Benim aracımı kullandığım yollar çok düzgün asfalt yollar olmadığı hatta bir kısmı taş parke yol olduğu için bu tavsiyeleri rahatlıkla yapabilirim.

Merhaba. 2. El talisman almayi dusunuyorum. Fiyat listesinde elektronik amortisor opsiyon olarak satiliyor. 2. El alacagim aracta elektronik amortisor olup olmadigini nereden bilecegim

papyon34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın kapı kenarında orta direk çıtasının üstünde 4control yazısı varsa o araçta arka tekerler 3.5 derce döner ve elektronik amortisör de var anlamına geliyor

mbakirtas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2016 model Icon 130 bg 4 kontrol talisman sahibiyim. Araçta yukarda yazılanlar dışında ses konusunda ekleyeceğim şey sunroof perdesinin sarsıntılarda ses yapması özellikle perde açıkken geliyor onun dışında araçta ses yok bilgisayar veya mercedes kullanıyor gibi hissedersiniz . Sunroof problemini tam olarak çözemediler; serviste araç bayağı kaldı; sunroof söküldü silikonları yenilendi ama değişen bir şey olmadı. Benzer problemi olan varsa ve çözümünü bulduysa buradan yazarsa sevinirim ben çözemedim çünkü.

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracımda 4 kontrol var ve elektronik amortisörlü ayrıca 19 jantlı..izmir sabuncu beli yokuşu meşhurdur bilirsiniz..o virajlara 150 ile gircek araç varmı düz araç segmentinde bilemem..spor otomobiller hariç..ben 150 ile girip o virajları dönebildim..test amaçlıydı ve 4 kontrol virajlarda mümkün olamıyacak hızlarda girişinizi yapmanızı sağlıyor..standart kullanımlarda belki gerekli değil ama viraja hata yapıp hızlı girdiğinizde araç sizi yarı yolda bırakmıyor ve yol tutuş mükemmmel...dün çeşme otobanına giriş yaparken aniden karşıma metal profil çıktı yol üstünde sanırım bir araçtan düşmüş ve tam yolun ortasındaydı..ani bir dreksiyon kırması yaptım ve araç sanki rayda gidiyormuşçasına stabil etrafından döndü..eğer bu olayı başka bir araçla yaşasaydım sonuç kesin bariyerlerde biterdi...kısacası 4 kontrol inanılmaz faydalı bir sistem..

cnv_58

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracımda 4 kontrol var ve elektronik amortisörlü ayrıca 19 jantlı..izmir sabuncu beli yokuşu meşhurdur bilirsiniz..o virajlara 150 ile gircek araç varmı düz araç segmentinde bilemem..spor otomobiller hariç..ben 150 ile girip o virajları dönebildim..test amaçlıydı ve 4 kontrol virajlarda mümkün olamıyacak hızlarda girişinizi yapmanızı sağlıyor..standart kullanımlarda belki gerekli değil ama viraja hata yapıp hızlı girdiğinizde araç sizi yarı yolda bırakmıyor ve yol tutuş mükemmmel...dün çeşme otobanına giriş yaparken aniden karşıma metal profil çıktı yol üstünde sanırım bir araçtan düşmüş ve tam yolun ortasındaydı..ani bir dreksiyon kırması yaptım ve araç sanki rayda gidiyormuşçasına stabil etrafından döndü..eğer bu olayı başka bir araçla yaşasaydım sonuç kesin bariyerlerde biterdi...kısacası 4 kontrol inanılmaz faydalı bir sistem..

Virajları spor moddamı döndünüz

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet..spor modda döndüm..

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2016 model Icon 130 bg 4 kontrol talisman sahibiyim. Araçta yukarda yazılanlar dışında ses konusunda ekleyeceğim şey sunroof perdesinin sarsıntılarda ses yapması özellikle perde açıkken geliyor onun dışında araçta ses yok bilgisayar veya mercedes kullanıyor gibi hissedersiniz . Sunroof problemini tam olarak çözemediler; serviste araç bayağı kaldı; sunroof söküldü silikonları yenilendi ama değişen bir şey olmadı. Benzer problemi olan varsa ve çözümünü bulduysa buradan yazarsa sevinirim ben çözemedim çünkü.

üstad aslında sorun arabada değil..adamlar tabi kendi yollarına göre araç yapıyor..bizimkisi yol değil tarla mübarek...e250 mersedesi olan bir arkadaşım var epey üst segmet bir araç..ondan bile ses geliyor aldığımdo yoktu 6 ay sonra başladı sesler diyor..bizim yollara göre araç yapmaları için otomobili tanka falan çevirmeleri lazım..o sebeple kabul edilebilir sesleri bende umursamıyorum..gerçi daha ses sorunum olmadı ama ilerde olacaktır diye düşünüyorum..