Talisman Garantiden Yapılan İşlemler/Değiştirilen Parçalar

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba arkadaşlar.

Talisman sahibi arkadaşlarımızın garantiden hangi işlemleri yaptırdıkları,hangi parçaları değiştirdiklerini bu konudan paylaşalım.Böylece araçlarımız hakkında fark etmediğimiz sorunlar hakkında diğer talisman sahiplerinin de farkındalık sahibi olmasını sağlayabilir,benzer durumla karşılaşırsak neler yaşanabileceği hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
İlk paylaşımı da ben yapayım;
Aracım Talisman 1,6 dci 160 hp edc icon.

26 Ağustos ta sabah aracıma bindiğimde gözüm ön camdaki çizgiye takıldı.Çıkıp dışardan baktım ve tam sensör ve visio sistem kamerasının üst tarafındaki çatlağa takıldı.

77v6oN.jpg

Resimde görünen çatlak kısma elimi sürdüğümde elime takılan bir şey olmadı.Camın dışı çok pürüzsüzdü.Çatlak içeridendi.

PnMl5O.jpg

Çatlak bu şekilde sağa sola her tarafa yayılmıştı;

g2oOkO.jpg

Sağa ve sola doğru çatlak yürümüştü;

ZMd9L3.jpg

o07OAX.jpg

Bu olduğunda araç 560 km de idi.

27 Ağustos ta garantiden parça değişimi için Kocaeli Ernaz Renault' a müracaat ettim.Hem ön cam çatlağı,hem de cam çıtalarında bulunan mavi koruyucu plastik doğru sökülmediği için paslanmış gibi görüntü veren,çok uğraşmama rağmen bir türlü çıkaramadığım lekeli yerlerle ilgili değişim talebinde bulundum.

Cam çıtalarında bulunan pas benzeri lekeler;

0lDXbR.jpg

Jq29dW.jpg

za4ZQO.jpg

Garantiden sorumlu Bey fotoğraflarını çekti ve Garanti talep formuna,çatlağı inceledikten sonra özellikle dışarıdan ve içeriden (İçeride dikiz aynası arkasına bulunan sensör ve kamera plastik kabı içerisinde kalıyor) darbe izi olmadığına dair açıklamayı da ekleterek servisten ayrıldım.

Renault genel merkezi ile iletişime geçerek 3 gün sonra beni aradılar ve garantiden müracaat ettiğim parçaların değiştirileceğini talebin kabul edildiğini,parça siparişinin verildiğini ve parça gelince arayacaklarını söylediler.Ernaz ın bu garanti hususunda yaklaşımı açıkçası beni memnun etti.

Aradan 2 ay geçti.Haber gelmediği için telefon ile son durumu sordum.Telefon ile aradığımda bana doyurucu bir bilgi vermediler ve kalkıp servise gittim.Bir süre malzemelerin akıbetini araştırdıktan sonra,müşteri temsilcisi yedek parça sorumlusundan parçaların geldiğini öğrendi.1 hafta sonrasına randevu aldım ve aynı zamanda Bursa Mais ile yaptığım görüşmeyi anlatarak Bluetooth android 6.0 telefon bağlantı problemi çözülmesi için R link 2 güncellemesi ve geldiyse edc güncellemesi istedim.Şasi numarası girerek R Link 2 güncellemesinin yapılacağını ancak edc güncellemesi gelmediğini bildirdi.

1 hafta geçti arabayı ön cam ve çıta değişimi ile r link 2 güncellemesi için servise bıraktım.Aracı aynı akşam vereceklerini söylediler.Aracı 2 gün sonra aldım.Aracı teslim aldığımda cam işçiliğinin güzel yapıldığını gördüm.Cam orijinal.Fransadan gelmiş.Aracı inceledim.Krom çıtaları temizlemişler.Değiştirmemişler.Ben de zaten parça değişimi istemiyordum.Pas diye görünen şey araç ilk alındığında çıkarılan mavi koruyucu yapışkanlı folyoların adam gibi sökülmemesinden geriye kalan kalıntıların bıraktığı izlerdi.Ben çıkaramamıştım.Onlar çıkarmış.

Daha sonra bluetooth problemi de R Link güncellemesi yapılarak giderildi.O konu ile ilgili gelişmeler ve detay linkte;

http://www.renaultfanclub.com/renault-talisman-kulubu/92225-kocaeli-ernaz-renault-servisinde-r-link-2-bluetooth-android-6-0-guncelleme-sorunu.html

Şu an çok şükür bir problemimiz yok.

*KARAKULE*

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Tüm talisman sahiplerinin umarım yaşamazlar ancak başımıza geldiğinde faydalanacağı yararlı bir konu. Acaba edc güncellemesinin detayları nedir?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
EDC güncellemesi talisman (Mart-Ekim çıkışlı araçlar dahil.) için henüz mevcut değil dediler.Bunu sistemden bakarak söyledikleri için inandırıcı geldi.Ancak yine de birkaç yere sorulabilir.En azından periyodik bakımda.

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Talisman ım yok fakat bu konunun çok faydalı olacağını düşünüyorum . Bilgi paylaştıkça çoğalır .

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Sağolun.Teşekkürler.

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Talisman için EDC güncellemesi şu an için yok.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Garantiden orta kol dayamayı değiştirttim.Aracı aldığımdan beri orta kol dayama kapağı açtıktan sonra açık ve dik pozisyonda kalmıyordu.Kapağı açıp içerinden birşeyler almak için kapağı çift elle tutmak ya da dirsekten destek almak gerekiyordu.
Servise başvurdum ve garantiden parçayı yenisi ile değiştirdiler.Parça değişimi öncesi ve sonrasının daha iyi anlaşılabilmesi için konu ile alakalı video çektim;

keremzeytin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bu sorun benim araçta da var. Çeşitli sıkıntılarım olduğu için yazın toplu gidip bildiricem servise hepsini. Bu sorun ne kadar sürede çözüldü? Aracınız yattı mı? Parça ellerinde var mıydı?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Hocam bu sorun benim araçta da var. Çeşitli sıkıntılarım olduğu için yazın toplu gidip bildiricem servise hepsini. Bu sorun ne kadar sürede çözüldü? Aracınız yattı mı? Parça ellerinde var mıydı?
Merhaba.Parça servisin elinde yoktu.1 hafta olmadan parça geldi.Aracı bırakmadım.Parça gelince 1 saat içerisinde değiştirdiler.Değiştirmek için orta konsolu sökmek gerekmiyor.Sadece arka koltuk tarafında havalandırma güç soketi ve usblerin olduğu yüzey çıkarılıyor.Daha sonra 4 adet vidası var.