Tanıdık motor ustası aranıyor

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok iki kere triger sibop takimi komple
usteki iki tane eksantrik kasnagi iki defa v kayisi ve krank kasnagim degisti
bunlara ilave defalarca ayara girdi. Rolanti valfi . Emme manifold conta takimi ve kelebek contalari degisti

benim duruma benziyor.

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ankarada iseniz yardımcı olurum

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.
Ankara'dayım evet. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.
1-2 yere sordum. Ama ayrıntıya giremedim. Açmadan bilemeyiz klasik cevap. En kötü ihtimallerle ne olur dediğimde de:
3000-4500 arası değişiyor fiyat. 3000 veren de herşeyin dağıldığını bittiğini düşünüp ona göre fiyat veriyor. 4500 TL veren de. Rakam yaklaşık aynı olsa neyse diyeceğim de, 1/3 ü kadar fark çok geldi bana. O yüzden de güvendğiniz bildiğiniz bir yer var mı diye soruyorum.

Motorun içine eden adam kendisi değil ama tandığı bir ustaya yönlendirdi. Sübapları vs. yi yaptırdığı yermiş. Adam biliyor tabi durumu gördü motoru. 2500TL ye olur demişti. (500 TL alıyorum işçilik normalde 1000-1500 den aşağı almıyoruz demişti.)

Ama o adamlardan hastalıktan kaçar gibi kaçacağım. Belki motor ustası iyi bir usta bile olabilir. Ama işte öbür kavlama yüzünden bu iş açıldı başıma...

Not: Gerçi bu iş beni arabadan da soğuttu. Masrafı neyse düşüp, açık açık şu derdi var. Al yaptır diye satılığa çıkarasım bile var. Ama o durumda kim alır ki, ben o kadar uğraşamam şahsen. Motoru yaptırmaya bile o kadar vaktim yok :(. Allahından bul emi adam başıma açtığın işe bak...

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.
Ankara'dayım evet. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.
1-2 yere sordum. Ama ayrıntıya giremedim. Açmadan bilemeyiz klasik cevap. En kötü ihtimallerle ne olur dediğimde de:
3000-4500 arası değişiyor fiyat. 3000 veren de herşeyin dağıldığını bittiğini düşünüp ona göre fiyat veriyor. 4500 TL veren de. Rakam yaklaşık aynı olsa neyse diyeceğim de, 1/3 ü kadar fark çok geldi bana. O yüzden de güvendğiniz bildiğiniz bir yer var mı diye soruyorum.

Motorun içine eden adam kendisi değil ama tandığı bir ustaya yönlendirdi. Sübapları vs. yi yaptırdığı yermiş. Adam biliyor tabi durumu gördü motoru. 2500TL ye olur demişti. (500 TL alıyorum işçilik normalde 1000-1500 den aşağı almıyoruz demişti.)

Ama o adamlardan hastalıktan kaçar gibi kaçacağım. Belki motor ustası iyi bir usta bile olabilir. Ama işte öbür kavlama yüzünden bu iş açıldı başıma...

Not: Gerçi bu iş beni arabadan da soğuttu. Masrafı neyse düşüp, açık açık şu derdi var. Al yaptır diye satılığa çıkarasım bile var. Ama o durumda kim alır ki, ben o kadar uğraşamam şahsen. Motoru yaptırmaya bile o kadar vaktim yok :(. Allahından bul emi adam başıma açtığın işe bak...

benim megane 1 yolda kalınca çekici bana o haliyle 17 bin nakit verdi. satmadım.(içimden arabadan anlamıyor galiba bu dedim.)
meğer adam sanayide usta başıymış. benim ustaların ustasıymış )))

500tl işcilik....babam bile o kadara yapmaz bu devirde motoru. 2500tl iyi demişler))

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hangi ilde yaşıyorsun ? ve İstanbul sa hangi bölgeden bakıyorsun Anadolu Avrupa ?

kuzumx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hangi ilde yaşıyorsun ? ve İstanbul sa hangi bölgeden bakıyorsun Anadolu Avrupa ?

KArahan bey özelden size ulasmak ıstıyorum ama mesaj kutunuz doluymus . bı konu hakkında gorusunuz almam gerekıyor !

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motorun içine arkadaşı ettiği için pisliğini örtüyor işte abi. Yoksa 500TL işçilik iyi biliyorum...
2000TL de malzeme diyor. İçine nasıl edildiğini kendi gördü ya ondan ne lazım biliyor o da. Diğerleri gibi tahmin yürütmüyor.
Dediğim gibi çok güvenim kalmadı artık. Bedava da dese gidilmez...

Ama bir konuda haklı. O da şu:
Sübapları yeni takmışlar. Şimdi motor yapılsın diye verdiğim yerdeki adam aynı sübabı kullanıp yeni sübap aldım dese bilemem. Ya da benzer şekildeki numaraları anlamam. O yüzden helal süt emmiş, helali haramı bilen birisi dedim en baştan.

Ankara Şaşmaz olur herhalde. Başka bir yer nerede var bilmiyorum Ankara çevresinde. Belki Ostim OSB taraflarında da vardır. Ama şaşmaz bildiğim kadarıyla o tarz işlerin mekanı...

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam şimdi bakıyorum mesaj kutuma malum çok mesaj geliyor kusura bakmayın :eyv 5 dk sonra tekrar mesaj atın

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motorun içine arkadaşı ettiği için pisliğini örtüyor işte abi. Yoksa 500TL işçilik iyi biliyorum...
2000TL de malzeme diyor. İçine nasıl edildiğini kendi gördü ya ondan ne lazım biliyor o da. Diğerleri gibi tahmin yürütmüyor.
Dediğim gibi çok güvenim kalmadı artık. Bedava da dese gidilmez...

Ama bir konuda haklı. O da şu:
Sübapları yeni takmışlar. Şimdi motor yapılsın diye verdiğim yerdeki adam aynı sübabı kullanıp yeni sübap aldım dese bilemem. Ya da benzer şekildeki numaraları anlamam. O yüzden helal süt emmiş, helali haramı bilen birisi dedim en baştan.

Ankara Şaşmaz olur herhalde. Başka bir yer nerede var bilmiyorum Ankara çevresinde. Belki Ostim OSB taraflarında da vardır. Ama şaşmaz bildiğim kadarıyla o tarz işlerin mekanı...

abicim aynı şeyleri yaşadım...ben sana yardımcı olayım...
ben olsam hidrolik iticilerini değiştirtirdim. o kadar.

motor yapıldığına göre:
1-motor kapağını reklefiye etmişlerdir
2-subapları zaten değiştirmişler.
(usta ise zaten subaplara bakar...eğilmişse değiştirir....misal benimkini değiştirmediler. )

şıkırtı sesi gibi ise, başta ses gelip sonra azalıyorsa veya dizel gibi çalışıyorsa iticilerden abicim.

işcilik dahil 300-500tl ye halledersin

(motor yağı çok eskiyse 20-30bin de falan o da gürültülü çalıştırttırıyor)

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abicim aynı şeyleri yaşadım...ben sana yardımcı olayım...
ben olsam hidrolik iticilerini değiştirtirdim. o kadar.

motor yapıldığına göre:
1-motor kapağını reklefiye etmişlerdir
2-subapları zaten değiştirmişler.
(usta ise zaten subaplara bakar...eğilmişse değiştirir....misal benimkini değiştirmediler. )

şıkırtı sesi gibi ise, başta ses gelip sonra azalıyorsa veya dizel gibi çalışıyorsa iticilerden abicim.

işcilik dahil 300-500tl ye halledersin

(motor yağı çok eskiyse 20-30bin de falan o da gürültülü çalıştırttırıyor)

Motor yapılmadı ki. Olay şu. Triger değişti. Amca kasnaklarıdan birisini az sıkmış. Deneme turu attık. Geldik dükkanın önüne. Tam para vereyim hadi vs. derken çalıştırınca arabayı bi ses geldi. Sonradan öğrendiğim kasnak sıyırınca triger kayışı boşa çıkmış. Sübaplar eğilmiş. Onları değiştirmişler, motor kapağı rektefiye edilmiş dediğiniz gibi.
Ama şimdi ilk çalıştırmada bir çarpma sesi benzeri bir tık tık sesi geliyor. Ek olarak gaz verip bırakınca rezonans tan dolayı oluşan zırıltı sesi gibi bir hırlama sesi geliyor.

Adam kıvırmaya çalışırken ben gördüm zaten pistonlar yuvalarında çok gevşek duruyor, sağa sola oynuyor ondan yapar diyor. O yüzden karışmam ben benden kaynaklanmadı diyor. Ama götürdüğüm diğer ustalar sübap pistona vurunca illa ki başka bir yerlere de zarar vermiştir ondandır diyorlar. Keşke sizin dediğiniz gibi hidrolik itici ile bitse.
Ya da bir usta çıksa açsa motoru. 1 gün sonra arayıp hallettik ya komple rektefiyeye gerek kalmadı. 800-1000 TL (atıyorum) ye hallettik. Şunları değiştirdik bitti sorun dese...

İşte onu diyebilecek kadar dürüst bir yer arıyorum. Yoksa rektefiye yapan yer çok.