Tecrübeli Cliocular

Sefa TUNÇ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

2 gün önce clio 2000 model rxt modeli bir araç aldım. Haftaya cuma İzmir üzerinden Alanya'ya gitmeyi düşünüyorum. Yani yaklaşık 16 - 17 saatlik bi yol.

Şimdi 2. el araç alanların mutlaka aklında kalan soru işaretleri vardır. Şimdi ben bi ustaya getirsem aracı, zannetmiyorum çok ilgilenip şu değişmesi lazım bu değişmesi lazım diyeceğini.

Aracın sağlamlığı için, yani oldu bu araç bin dünyayı dolaş seviyeye gelmesi için, benim ustaya ne demem lazım. Yani bi nevi ağır bakımları gibi, mutlaka yapmam gereken şeyler nedir kafamda ki bu soru işaretlerini

atmak için. Önerilerinizi alabilirmiyim. Şimdiden bildiklerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim.

Merhaba, hayırlı olsun. Uzun yola çıkmadan

Triger, yağ su, buji ler, değişebilir
Ayrıca alt takım ve fren balata kontrolü şart bence.
Klima kontrolü yapılabilir

En önemlisi ilk başta motor, triger ne zaman değişmiş? Motor yağı ve suyu ne alemde çabuk fan acıyomu araç belli bi süre yüksek devirde kullandığınızda. Trigere kesin baktırın, v kayışına baktırın, frenleri kontrol ettirin, lastiklere baktırın özellikle yama falan olmasın lastik ısındıkca büyük yamaların salma durumu olabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Ustaya bi kağıda yazarak paylaştığım notlarda kontrol etmesini istediğim ve değişmesini istediğim parçaları aşağıda ki listede ki gibi yaptım.

Şarj dinamo kayışı,(Değişsin)
Triger kayışı,(Değişsin)
Balata,(Değişsin)
Disk,(Değişsin)
On takım,(Kontrol edilsin, gerekirse değişsin)
Yağ değişcek,(Değişsin)
Boğaz kelebeği temizlencek,
Enjektörler temizlencek,
Bujiler,(Değişsin)
Devir daim,(Değişsin)
Baskı balata debriyaj(Kontrol edilsin, gerekirse değişsin)
Şanzıman yağı(Değişsin)
Süspansiyon(Kontrol edilsin, gerekirse değişsin)
Hararet müşiri(Değişsin)

Eğer arabayla uzun yola çıkmadan, yada normal şartlarda ustaya listede ne yazması gerektiğini düşünen varsa burdan istediğini alabilir. Ben çok anlamamakla beraber bildiklerimi paylaşmış olayım.

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Ustaya bi kağıda yazarak paylaştığım notlarda kontrol etmesini istediğim ve değişmesini istediğim parçaları aşağıda ki listede ki gibi yaptım.

Şarj dinamo kayışı,(Değişsin)
Triger kayışı,(Değişsin)
Balata,(Değişsin)
Disk,(Değişsin)
On takım,(Kontrol edilsin, gerekirse değişsin)
Yağ değişcek,(Değişsin)
Boğaz kelebeği temizlencek,
Enjektörler temizlencek,
Bujiler,(Değişsin)
Devir daim,(Değişsin)
Baskı balata debriyaj(Kontrol edilsin, gerekirse değişsin)
Şanzıman yağı(Değişsin)
Süspansiyon(Kontrol edilsin, gerekirse değişsin)
Hararet müşiri(Değişsin)

Eğer arabayla uzun yola çıkmadan, yada normal şartlarda ustaya listede ne yazması gerektiğini düşünen varsa burdan istediğini alabilir. Ben çok anlamamakla beraber bildiklerimi paylaşmış olayım.
Hayırlı olsun kardeşim şimdiden, Hayırlı yolculuklar.

Teşekkür ederim

Geri