TomTom Carminat (live olmayan) Harita Güncelleme... ÇÖZÜLDÜ.

bahattintopaloglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba,
İlk yararlı olduğunu düşündüğüm paylaşımımı yapayım.
2010 grand scenic sahibi oldum 10 gün önce.
Aracı aldığımda 2009 haritası vardı üzerinde, güncelleme için 120TL vermem gerekiyordu.
Aradım taradım uyguladım, ve sorunu çözdüm.
Navigasyonu ÜCRETSİZ olarak güncellemeyi başardım.
Yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır.
Konu hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

ÖNCELİKLE, MUTLAKA ve MUTLAKA ORJİNAL SD KARTINIZIN YEDEĞİNİ ALIN. YEDEK ALMAK İÇİN, KART İÇERİĞİNİN TAMAMINI BİLGİSAYARINIZDA BİRYERLERE MUTLAKA YEDEKLEYİN.
YAPILAN İŞLEMLER SONUCU GEÇİCİ veya KALICI HASAR OLUŞMASI DURUMUNDA YAPTIKLARINIZDAN SİZ SORUMLUSUNUZDUR. BEN KENDİ ARACIMDA DENEDİM ÇALIŞTI.

Carminat Tomtom haritasını güncelleme.
1. Aşağıdaki adresten “NC_8842_Full_Complete_Install_yDGpatch.zip” isimli zip dosyayı indiriyoruz.
http://www65.zippyshare.com/v/ao932zvt/file.html
2. Aşağıdaki adresten “Europe 945-6175” haritasını indiriyoruz. http://www.dostlarforum.com/dostlar...968-Europe-for-Carminat-945-6175-(metasi-var)
3. Orijinal SD Kartınız var ise, bu karta hiç dokunmayın. 4gb lık (harita boyutu 2.5gb üzerindedir) bir adet yeni kart edinin. Orijinal kartın içerisinde bulunan “loopdir” klasörünü yeni sd kartınıza kopyalayın. Orijinal SD kartınız yok ise, fat32 formatlanmış kartınızı, aracınız ve navigasyonunuz çalışmıyorken navigasyona takın ve bekleyin. Yaklaşık 20sn içerisinde dosya kopyalanır. Ekranda yasal uyarı çıkınca navigasyonu kapatıp, kartı çıkartın ve yeniden bilgisayar başına geçin.
4. “NC_8842_Full_Complete_Install_yDGpatch.zip” dosyasını sd kartın içerisine açın.
5. “Europe 945-6175” klasörünü sd karta kopyalayın.
6. Sd kart içerisinde “meta.txt” isimli bir dosya oluşturun ve “1B 80 25 EA 18 22 3A A3 16 A8 51 E4 8F 8C 9C EE Europe-100263.metadeğerlerini tırnak(“) isaretleri olmadan yapıştırın.
7. Tomtom Home programını çalıştırın ve gerekli ses güncellemelerinizi yapın. Güncellemelerinizi bitirdikten sonra “Tomtom Home” programını kapabilirsiniz.
8. Sd kartınızın içerisinde bulunan “EasyDCT-II.exe” isimli programı çalıştırın.
Input Device-ID: nin karşısına Device-ID (Bunu bilmek zorundasınız.) nizi BÜYÜK HARFLER ile ve boşluk bırakmadan yazın. Ve “enter” a basın. Device-ID yi öğrenmek için, “loopdir” klasörünü içerisine attığınız sd kart bilgisayarınıza takılı iken, Tomtom Home programını açın. “Yardım” menüsü altındaki “sistem bilgileri” ne tıklarsanız yeni bir ekran açılacak. * Connected device: "Carminat TomTom"” başlığı altında “ID: "XXXXXXXXXX" kısmında yazan 10 haneli ID bizim aradığımız ID.
9. Gelen ekranda hiçbirşey yapmadan yeniden “enter” a basın.
10. “update meta.txt” ile başlayan soru için “n” yazıp “enter” a basın.
11. “activate special voices” ile başlayan sorunya yine “n” ile cevap verin. Ve “enter” a basın
12. İşlemin başarılı olduğuna dair mesaj alıcaksınız. Yeniden “enter” a basarak ekranın kapanmasını sağlayın.
13. Arabamıza gidip, hiçbirşeyi çalıştırmadan, SD kartımızı yerine takıyoruz, radyoyu açıyoruz.
14. Herşey hazır… J

Hocam bir problem var;

7. Tomtom Home programını çalıştırın ve gerekli ses güncellemelerinizi yapın.

Demişsiniz fakat TomTom Home programını anlayamadım.. Farklı biryerden indiriyoruz sanırım ?
Bu sebepten olsa gerek, Navigasyon her açılışta ses dosyası ayarı isteyip (seslerde) hata veriyor!

Mehmet Vidinli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bir problem var;

7. Tomtom Home programını çalıştırın ve gerekli ses güncellemelerinizi yapın.

Demişsiniz fakat TomTom Home programını anlayamadım.. Farklı biryerden indiriyoruz sanırım ?
Bu sebepten olsa gerek, Navigasyon her açılışta ses dosyası ayarı isteyip (seslerde) hata veriyor!
merhaba,
aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
kurulumdan sonra sd kartı pc tanıdıgı zaman otomatik olarak açacaktır.
yeni harita çıkmış. denemesini yapıp kontrol ettikten sonra burada paylaşacağım.

http://tr.support.tomtom.com/app/answers/detail/a_id/10500/locale/tr_TR

Son düzenleme:

bummerang

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeğine sağlık kardeşim fakat ben yapamadım tüm yorumları okudum onu yaptım bunu yaptım olmadı bende grand scenic aldım 2010 daha 5 gün oldu alalı bunu güncellemeyi cok istiyorum bana yardımcı olurmusun .

Mehmet Vidinli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni harita aşağıdaki linktedir arkadaşlar.
rar içerisindeki klasörü ve meta.txt dosyasını sd cardın içine atıp ilk mesajdaki işlemleri yapmanız yeterli.
https://www.dropbox.com/s/ilni60szaa3p7sc/Turkiye harita.rar?dl=0

@bummerang hayırlı olsun aracınız. easy programını çalıştırdıktan sonra işlemleri yaptıgınızdaki ekranı bana gönderirseniz nerede hata olduğunu görebiliriz.

bummerang

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Denedim "Haritada sorun Bu haritayı bu cihazda kullanamzsınız :Turkey-10045" bu hatayı alıyorum . Yaptığım işlemler;

-4 gb'lık kartımı fat32 ye biçimlendirdim
- Loopdir ve statdata dosyalarını kartı nvigsyon cihazına takarak kopyaladım
-NC_8842_Full_Complete_.... içindekinleri kartıma kopyaladım .
- sonra yeni verdiginiz haritayı ve meta.txt yi karta kopyaladım .
-Tomtom home 2 programını çalıstırdım ses yüklemesi yaptım programı kapattım.
-
Sd kartınızın içerisinde bulunan “EasyDCT-II.exe” isimli programı çalıştırdım.
-
Device Id mi tomtom home 2 programından yarıdım sekmesinden Connected device: "Carminat TomTom"”başlığı altında “ID: "XXXXXXXXXX" kısmında yazan 10 haneli ID mi boşluk bırakmadın büyük harflerle yazdım enter dedim tekrar enter dedim "n "yazıp enter dedim tekrar "n" yazıp enter dedim ve son kez enter a basım bu işlemi yaptım .meta.txt dosyasını oluşturmadım çünkü sizin verdiginiz haritada vardı

burakzzz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
acil destek

yeni harita aşağıdaki linktedir arkadaşlar.
rar içerisindeki klasörü ve meta.txt dosyasını sd cardın içine atıp ilk mesajdaki işlemleri yapmanız yeterli.
https://www.dropbox.com/s/ilni60szaa3p7sc/Turkiye harita.rar?dl=0

@bummerang hayırlı olsun aracınız. easy programını çalıştırdıktan sonra işlemleri yaptıgınızdaki ekranı bana gönderirseniz nerede hata olduğunu görebiliriz.

hocam bende @bummerang ile aynı sorunu yaşıyorum şuan bilgisayar başındayım. yardımcı olabilir misinz?

burakzzz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun çözüldü. yeni haritada sorun yaşayan arkadaşlar!!

yeni harita klasöründeki meta.txt dosyasında sayılardan sonra boşluk bırakarak "Turkey-100454.meta" yazın. ben bu şekilde çalıştırdım. işe yaradı. herkesse kolay gelsin, güncellemeyi paylaşan arkadaşa da çok teşekkür ederim.

bummerang

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Denedim fakat sonuç aynı haritada sorun

megan2ci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende denedim "Haritada sorun Bu haritayı bu cihazda kullanamzsınız :Turkey-100454"
(meta.txt dosyasında "Turkey-100454.meta)da yazılı.ama malesef olmadı

megan2ci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tekrar baştan itibaren itinalı bir şekilde yapınca güncel haritam nihayet çalıştı...darısı sizlerin başına