Trim-tıkırtı seslerini kesme yardım

blackdiamond

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın içinden gelen trim tıkırtı seslerini kesmek için sakız bant da denilen macun kıvamında ürün aldım kırtasiyeden aracın içindeki parçaların birleşme tırnak yerlerine uygulamak icin. Megane 3 bölümünde bi abimiz yapmış memnun da kalmış biz de deneyelim dedik. Ayrıca kapı pencere bandı da aldım süngerli olanından boşlukları doldurup gıcırtıları az da olsa kesmek icin. Sonuçta aynı arabaya biniyoruz siz hangi parçalardan sikayetcisiniz ? benim aklımda bikac yer var ama sesin nereden geldiğini bulamadigim sahipsiz sesler de var sizlerin tavsiye ettiği yerlere bakarak olabildiğince sesleri kesmeye çalıscam. Uygulamayı fotoğraflayıp burada paylaşırım tabi başarılı bir çalışma olursa :)

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginiz için teşekkür ederiz bu sorunla ilgili konu vardır incelemeniz sizin için faydalı olacaktır

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende almıştım ama yapmaya fırsat bulamadık daha. Benim fark ettiğim seslerin yerleri.

1- Hoparlör kapakları
2- Yolcu tarafındaki airbag in hemen üst tarafındaki konsol.
3- Direksiyon simidi kornaya yakın olan yerler.
4- Ön konsolun tamamı.
5- Kapılardan kesinlikle ses geliyor. Ben sağ kapıyı söktüğümde sünger koymuştum oradan ses kesilmişti.
6- Ayna motorlarının kablosunun geçtiği yer. (Manuel aynalarda ayarlama çubuğunun olduğu yer)
7- Güneşliklerin klipsi
8- Kapıların dışında bulunan plastik kısımlar, Alize veya 1.6v yazan kısımlar.

Benim bu zamana kadar bulduklarım bunlardı. Firex ile halletmiştim bazılarını ama fırsat bulunca sakız bant ile yapacağım çok güzel bir malzeme hoşuma gitti.

Bence herkes burada bildiğini veya bulduğunu yazsın güzel olur.

blackdiamond

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam sizin yazdıklarınıza ek olarak;

>> direksiyonla gösterge paneli arasındaki kapak (enazindan bendeki ses yapıyor)
>> otomatik cam düğmelerinin bulunduğu parça
>> tavan lambasının olduğu bölüm
>> ben kolçak takmıştım orta bölüme emniyet kemerinin tokasının takıldığı parca sürekli kolçağa çarpıp ses yapıyo ona da siyah bant şart.
>> torpido kapağı kapandığında tam oturuyo ama köşelerden birkaç mm boşluk kalıyor bu da ses yapıyor bozuk yollarda.

Aracın içindeki parçalara tırnağımla hafifçe vurdugumda tok ses yerine tiz ses gelen yerler de var tabi. Bu işleri yaparken dikkatli olmak lazım sonuçta çoğu parça tırnaklı olduğu için çıkarırken kırılma olasılığı var kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Direksiyon kapaklarını unutmayın.
Bir de direksiyonun sol tarafında bir yerden 100 km üzerine çıkınca bir zırıltı geliyor. Bulamadım.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sol tarafdaki ses sol korna düğmesine hafifce bastırınca geçiyor mu? Bende o şekilde bir ses mevcut.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Denemedim ama göğüsten geliyor gibi

blackdiamond

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İki gündür arabayla uğraşıyorum hoparlör ve twitirlarin kapaklarını tavan lambasının olduğu bölümü cam açma düğmelerinin olduğu bölüm elektrikli aynanın kablolarının olduğu bölüm (manuel ayna ayarlama çubuğunun oldugu parca) kolçağın ic kısmı torpidonun iç kısmı ve çevresi elden geçirdigim yerler. Kullandığım malzemeler ; macun kıvamındaki sakız bant, yapışkanlı ince ve kalın sünger, yine yapışkanlı ince fitil. Yaptığım amatörce izolasyon çalışmasından sonra elden geçirdiğim yerlerden şikayetim kalmadı. Parke taşlı yollardan geçerken bu bölgelerden ses gelmiyor ama kapılardaki gıcırtılar hala mevcut icini doldurmak lazım. aklımda kapılara uyarı lambaları takmak var bazı üst modellerde olduğu gibi kapı açıldığında arkadan gelene uyarı vermesi açısından. Tavan lambasından elektrik çekip yapmayı düşünüyorum artık kapı içlerini de o zaman doldururuz iki defa ac kapa yapıp da tırnak kırmayalım.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapıdan eğer, cik cik şeklinde ses de geliyorsa hem kapı ayarlarına bakılması hemde yağlanması gerekiyor. Benim kapı ayarlarım iyiydi ama yağlama gerekli demişti ustam, kendisi yağladı yaklaşık 1 senedir o sesi duymuyorum. Sürdüğü sarı renkli bir gresdi.