Turbo sesi ve esp

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkeze merhaba...1.5dvi 75hp 5000km rölantide stop ettikten sonra turbonun pervane sesini duyuyorum sanki uğultu gibi ve duruyor tabi bu sesi kapalı otoparkta sesiz ortamda duyuyorum açık havada duyulmuyor bu normal mi sizce?
Birde bugün istanbuldadik bir yokuşta kar kaplı kalkış yaptım kar lastikli esp hep yanıp söndü 3000devirlede kalktım sonra gaza basmama rağmen devirdüştü gaz kesti araba ama esp yanıp sönerek çıktım yokuşu 1300devirde stop etmedi ana gazın kontrolü bende değildi bu daha önce olmamıştıesp iptal tuşunun yani asr iptal tuşu olmamasının dezavantajını yaşadom sanırım

ALoNso

Ferzan AKIN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dezavantaj değil avantajını yaşamışsınız.
Esp iptal ettiğinizde anti patinaj sistemsiz tutunma yaşayacağınızdan kar lastiğiniz olmasına rağmen yokuşu çıkamayabilirdiniz.
Anladığım kadarıyla gaza fazla yüklendiniz, bu da aracınızın patinaj yaparak olduğu yerde saymasına sebep olurdu. Neyseki esp devirinizi düşürerek yokuşu çıkmanızı sağlamış.
Kar buz gibi kaygan zeminlerde gaza ve frene mümkün olduğu kadar yavaş müdahale etmeliyiz.

Turbonunda stop ettikten sonra bir müddet kendini çalıştırma ihtimali olabilir.
Bu uğultu sesi 1 dakika kadar sürüp kesiliyorsa büyük ihtimalle kendini soğutma çalışmasıdır. Konuyu daha iyi bilen arkadaşlar cevaplandıracaktır.

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turbo sesi dönme sesi stop edince 4 sn kadar duyuluyor...kapalı otoparkta sanırım normal...

ALoNso

Ferzan AKIN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turbo sesi dönme sesi stop edince 4 sn kadar duyuluyor...kapalı otoparkta sanırım normal...

Emin değilim. Normal gibime geliyor fakat yanlış bilgi vermek istemem

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkeze merhaba...gelen ses turbıdan değilmiş bugün çözdüm klîma tuşu açık değilken fan açık sıcak konumda arabayı stop edince o sırada çalışan radyatör fanı duruyır onun sesi bugün tesadüfen kaputu açıkken aybçnı ses gelince kapalı garajda duvardan yznsıyan sesden anladım yani turbo sesi yok ve gelmiyor

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merak ettiğim kalırifer fan düğmesi kapalıyken klima tuşuna basınca ışık yanıyor yani fan kapalıyken klima çalışır mı ilginç geldi

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın patinaj yapması engelleyen sistem ASRdir.(Anti Schlupf Regelung)
ESP(elektronik stabilete programı) ise virajda yada karda buzda çamurda arabanın dengesinde düzensizlik olduğunda devreye girer.
ABS-ASR-ESP ortak çalışır. Sistemler devreye girdiği zaman gücün fazla geldiğine kanaat getirirse yakıt beynine müdahale edip gaz kes der.
Aracınızın gaz yememesi sistemler yüzünden araç o yokuşu çıkacak kadar gaz yer. Eğer bu sistemlere sahip olmasaydınız muhtemelen o yokuşu çıkamayacaktınız.
ESP kapatma tuşunun olmaması yanlamak yada drift yapmak isterseniz yapamazsınız. :)