Turbo sesi

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selam, sabah aracin tüm yağinin boşalmasi nedeniyle 50-100 mt gibi bir mesafe benzinciye kadar sürmek durumunda kaldim. Bu esnafa bir kaç kez stop ederek ekrandaki motor hasar riski uyarisinin gideceğini düşünmüştüm. Ancak benzinciye vardiğimda kaputu açinca her tarafin yağ olduğunu gördüm. Tabi keşke hiç sürmeseydim dedim ama iş işten geçmişti. Neyse, vardiğim benzincide araca yeni yağ aldim oradaki usta yağ filtresini de değiştirdi. Bu değişiklikten sonra içim rahat etmedi kendi ustama gittim. O da filtlereden değil civata dan falan dedi. Neyse tüm bunlardan sonra ustama gidene kadar aracta bir uğultu sesi vardi. Ustama dinlettim. özellikle gaza basarken geliyor bu ses.
Ustam turbo dedi. Turbo ses yapiyor dedi. Sormak istediğim hususlar var.
Turbo sanirim ömrünü dolduruyor
1- bu şekilde bir kullanim araca zarar verir mi
2- malumuzun pahali turbolar. Tamiri olur mu? Tavsiyeniz tamir yönünde mi değişim yönünde mi olur?
3- bu tubro örneğin kaç devirden sonra devreye giriyor veya daha yukari viteslerde mi girer devreye. Ben aracimi 3000 devirde fazla kullanmam ama benim aracim düşük devirlerde cansiz , bu turbo kaynakli olabilir mi? Turbo yüksek devirde devreye giriyorsa sebebi başka bişi olabilir o zaman? Yani o zaman turbo da aramayacağim sebebini
4- turbo arizasinin yakita etkisi varmi, yüksek yakit tüketimi gibi
teşekkürler

Islık sesi gibi bir ses varsa muhtemelen turbodandır. Tamiri olur istanbul içindeyseniz çok iyi bir turbo tamircisi var ikitelli ataturk oto saniyede sadece turbo yenıleme ve satış işini yapan ve bu işte uzmanlar benim aracımdada bir ses vardı hortum patlamış değiştirdiler 1 gunde sizdede daha farklı birşey olmuş olabilir turbo bozuksa bile tamir ederler ataturk oto sanayiye gidin ( ikitellide olan ) Yuksel oto turbocu deyin zaten herkes gösterir.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar. Aracta yag kalmayinca benzincide alel acele koydugum yag bu. Partikül lu degil
Bir sikinti olur mufd0f6fa3e2ea2fcdbd95ed87cfe22a71.jpgd9b25f8a72365d412797f764e321eb92.jpg

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dpf yi tıkayabilir tez zamanda orjinal yağa dönsen iyi olur.

SM-C7010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekli dosyalar

• fd0f6fa3e2ea2fcdbd95ed87cfe22a71.jpg
    fd0f6fa3e2ea2fcdbd95ed87cfe22a71.jpg
    82.6 KB · Görüntüleme: 0

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dpf yi tıkayabilir tez zamanda orjinal yağa dönsen iyi olur.

SM-C7010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu yag dizel fluence için uygun değildir. Castrolun magnatek serisi mineral yagdir. Bizim araclarimiz tam sentetik yag kullanir ve mineral yaglar sentetik yaglarin yaninda yetersiz islevsiz kalir. Fakat sizin durumunuz goz onune alinca kismen zarari olmaz fakat en yakin zamanda tam sentetik yag ile degistirin.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu yag dizel fluence için uygun değildir. Castrolun magnatek serisi mineral yagdir. Bizim araclarimiz tam sentetik yag kullanir ve mineral yaglar sentetik yaglarin yaninda yetersiz islevsiz kalir. Fakat sizin durumunuz goz onune alinca kismen zarari olmaz fakat en yakin zamanda tam sentetik yag ile degistirin.

tamam teşekkür ederim. en kısa zamanda yağımı değiştireceğim.

ancak dostlar, daha önce duyduğum ıslık üfleme sesini şimdi daha nadir duymaktayım. bu süreçte biraz araştırma yaptım 800 TL + 1 yıl garanti şeklinde fiyat aldım. acaba bu şekilde bir kullanım araca ne gibi zararı olur. ötelemek mantıklı mı?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tamam teşekkür ederim. en kısa zamanda yağımı değiştireceğim.

ancak dostlar, daha önce duyduğum ıslık üfleme sesini şimdi daha nadir duymaktayım. bu süreçte biraz araştırma yaptım 800 TL + 1 yıl garanti şeklinde fiyat aldım. acaba bu şekilde bir kullanım araca ne gibi zararı olur. ötelemek mantıklı mı?

Sorun turbo kaynaklı ise ötelemeyin bir an önce baktırın derim.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar. Aracta yag kalmayinca benzincide alel acele koydugum yag bu. Partikül lu degil
Bir sikinti olur mufd0f6fa3e2ea2fcdbd95ed87cfe22a71.jpgd9b25f8a72365d412797f764e321eb92.jpg

Olmaz

Ekli dosyalar

• fd0f6fa3e2ea2fcdbd95ed87cfe22a71.jpg
    fd0f6fa3e2ea2fcdbd95ed87cfe22a71.jpg
    82.6 KB · Görüntüleme: 0

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:) kesin ve net. Umarim olmaz. Cogu kisi kisa zamanda degis diyo

Yağın kalitesi ve yağ değeri (5w 30 gibi) önemlidir. Bu yağda istediğiniz yağı alana kadar işinizi görür. Ben Castrol Elf kullanmıyorum forumlarda bu konuda görüşümü ispatıyla yazmıştım..

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağın kalitesi ve yağ değeri (5w 30 gibi) önemlidir. Bu yağda istediğiniz yağı alana kadar işinizi görür. Ben Castrol Elf kullanmıyorum forumlarda bu konuda görüşümü ispatıyla yazmıştım..
Takip ettim o konuyu. Zaten turboyu revize edersem sanirim yag ve filtre mecbur degisecekmis.
Sizin aracta su an hangi yag var