Turbodan gelen ıslık sesi

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba, aracımda düşük hızlarda giderken, yokul çıkarken, yüksek devirli kullanımlarda turbodan ıslık sesi geliyor. Araçta biri büyük biri küçük iki tane turbo var diye biliyorum. İlk zamanlar ses normal geliyordur diye düşünmüştüm; ancak son zamanlarda ses kulağıma daha çok gelmeye başladı. Sizde de bu ses var mı?

Yusufeneskrbn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı olayı yaşadım turbo patladı demişlerdi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Benim aracım 160 beygir, bugün dikkat ettim, 30-50 km hızlarında ve yüksek devirli kullanımlarda turbodan ses geliyor. Devir düşünce ses duymuyorum. Herkeste bu böyle mi yoksa gerçekten turboda sorun mu var anlayamadım.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Benim aracım 160 beygir, bugün dikkat ettim, 30-50 km hızlarında ve yüksek devirli kullanımlarda turbodan ses geliyor. Devir düşünce ses duymuyorum. Herkeste bu böyle mi yoksa gerçekten turboda sorun mu var anlayamadım.
Vites N'de iken gaza basıp hiç dinlediniz mi?Aslında sesi çıplak kulak ile dinlemedikten sonra bir şey söylemek zor.Ama düşük devirde belli belirsiz bir turbo rotor sesinin gelmesi normaldir.Ama ses yavaş yavaş sirene benzer çıkmaya başladıysa turbo çıkış hattından (temiz hava) başlayarak bakmak lazım.
Benim aracımda 160 hp.İlk aldığım günden beri belli belirsiz bir rotor dönme sesi alçak devirlerde var.Bu normal çalışma sesidir zaten.Ama yüksek basınç ya da alçak basınç turbosu hangisimden geliyor bu ses şahsen bilmiyorum.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Bugün arabamı Tekirdağ/Buhari yetkili servisine 50bin km bakımına götürdüm. Genel bakımın yanında soğutma sıvısı da değişti. Ön balataları dahil 2.037,07-TL ödedim. (Servisten çok memnun kaldım. Çok ilgilendiler ve arabamdaki başkaca sorunları çözerken masrafı en aza indirgemek için çabaladılar.) Yakın zamanda servise gidecekler için tahmini masrafı göstermek için bu kısmı yazdım.

Turbo konusuna gelirsek, motorda bir miktar turbo sesini servis de tespit etti. Garantisi olduğu için sorun etmeden incelemeye almak istediler. Birkaç gün turbo incelendikten sonra değişim gerekebileceği, parça depoda var ise 3-4 gün içinde montajını yapıp en geç bir hafta içinde aracımın tarafıma teslim edilebileceği söylendi. Tatilim bittiği için Adana'da tekrar servise götürmeye karar verdim. İşin özü turbodan ıslık sesi az gelse de servise götürmenizi tavsiye ederim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bugün arabamı Tekirdağ/Buhari yetkili servisine 50bin km bakımına götürdüm. Genel bakımın yanında soğutma sıvısı da değişti. Ön balataları dahil 2.037,07-TL ödedim. (Servisten çok memnun kaldım. Çok ilgilendiler ve arabamdaki başkaca sorunları çözerken masrafı en aza indirgemek için çabaladılar.) Yakın zamanda servise gidecekler için tahmini masrafı göstermek için bu kısmı yazdım.

Turbo konusuna gelirsek, motorda bir miktar turbo sesini servis de tespit etti. Garantisi olduğu için sorun etmeden incelemeye almak istediler. Birkaç gün turbo incelendikten sonra değişim gerekebileceği, parça depoda var ise 3-4 gün içinde montajını yapıp en geç bir hafta içinde aracımın tarafıma teslim edilebileceği söylendi. Tatilim bittiği için Adana'da tekrar servise götürmeye karar verdim. İşin özü turbodan ıslık sesi az gelse de servise götürmenizi tavsiye ederim.
Paylaşımınız için teşekkürler.Hangi turbodan geliyor dediler ses için?

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Paylaşımınız için teşekkürler.Hangi turbodan geliyor dediler ses için?

Turbo hakkında ayrıntılı bilgi vermediler. Bakım sırasında çok ayrıntılı bir inceleme yapamadılar. Sorunun kaynağını parçayı söküp test ederek söyleyebileceklerini, garantim olduğu için parça değişimi talep edilebileceğini belirttiler. Şu anda Renault depolarında parça varmış. Eylül ayında Adana'da servise götüreceğim. Gelişmeleri buraya not ederim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Turbo hakkında ayrıntılı bilgi vermediler. Bakım sırasında çok ayrıntılı bir inceleme yapamadılar. Sorunun kaynağını parçayı söküp test ederek söyleyebileceklerini, garantim olduğu için parça değişimi talep edilebileceğini belirttiler. Şu anda Renault depolarında parça varmış. Eylül ayında Adana'da servise götüreceğim. Gelişmeleri buraya not ederim.
Sökerek inceleyecekler sanırım.Zira sökmeden cihaz bağlayarak sadece basınç vb. değerlerini okuyabiliyorlar.İnşallah Adana servisi de aynı yaklaşır olaya.Malumunuz servisler farklı farklı düşünüyorlar.