Twingo arızaları ve usta/çözüm önerileri

okanakimou

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba,
Ben Okan. 98 model bir Twingo 1.2 aldım. Çok şeker gerçekten, motoru da çok iyi durumunda ve genel olarak fazla bir sıkıntısı yok. Olanları da yaptırmaya çalışıyorum. Ancak bir rölanti sorunu var... Önce kelebeği değiştirdiler vurma ve stop etme durumu oluştu. Motor kulaklarını, hava filitresindeki kaçağı tamir ettiler, kelebeğe de ayar yaptılar. Başta tamamen düzeldi ama akşam bozuldu. Şimdi boş vitesteyken ya da debriyaja basınca rölanti devri kendiliğinden aşırı yükselmeye başladı. Kısacası yapılan ayara göre rölantisi ya çok düşük oluyor ve motor stop ediyor ya da sanki bir ayağım debriyajdayken öbürü de gazı köklüyormuş gibi delicesine devir yapıyor :(( Bir türlü normal çalışmıyor, epey de masraf yaptım. Yarın da sensörü kontrol edecekler. Ama bu 3. gidişim olacak. Endişe etmeye başladım. Daha önce başına böyle bir sorun gelen var mı? Nerede nasıl yaptırdınız arkadaşlar... Acaba parça uyumsuzluğundan mı kaynaklanıyor ya da ustalar mı yapamıyor...

Teşekkürler.

djfernando

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar, benimde baka bir sorunum var 99 model tiwngomun sag taraftaki aks degisti degistikten sonra, direksiyonu sola hafif kirinca lak lak diye ses yapmaya basladi. Bu konuda bilgisi yada tecrübesi olan birileri varsa cevaplarinizi bekliyorum.. Simdiden tesekkurler

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba,
Ben Okan. 98 model bir Twingo 1.2 aldım. Çok şeker gerçekten, motoru da çok iyi durumunda ve genel olarak fazla bir sıkıntısı yok. Olanları da yaptırmaya çalışıyorum. Ancak bir rölanti sorunu var... Önce kelebeği değiştirdiler vurma ve stop etme durumu oluştu. Motor kulaklarını, hava filitresindeki kaçağı tamir ettiler, kelebeğe de ayar yaptılar. Başta tamamen düzeldi ama akşam bozuldu. Şimdi boş vitesteyken ya da debriyaja basınca rölanti devri kendiliğinden aşırı yükselmeye başladı. Kısacası yapılan ayara göre rölantisi ya çok düşük oluyor ve motor stop ediyor ya da sanki bir ayağım debriyajdayken öbürü de gazı köklüyormuş gibi delicesine devir yapıyor :(( Bir türlü normal çalışmıyor, epey de masraf yaptım. Yarın da sensörü kontrol edecekler. Ama bu 3. gidişim olacak. Endişe etmeye başladım. Daha önce başına böyle bir sorun gelen var mı? Nerede nasıl yaptırdınız arkadaşlar... Acaba parça uyumsuzluğundan mı kaynaklanıyor ya da ustalar mı yapamıyor...

Teşekkürler.
Twingolardaki kronik rolanti sorunu yaşıyorsunuz. Tek çözümü potansiyemetrenin değişmesi. Ve kesinlikle orjinal marinelli olmalı. Pahalı bir parça olduğundan yan sanayi alıyorlar ama yan sanayi kesinlikle sorunu çözmüyor. Sizin şansınıza twingonuz 98 model. Eğer 99 ve üstü olsaydı potansiyemetre kelebek ile birlikte tek parça satıldığından 2 kat para öderdiniz. 98 lerde kelebek ve potansiyemetre ayrı :eyv

Son olarak Twingolarda bazı parçalar özellikle elektronik parçalar orjinal olmazsa çok uğraştırır.

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar, benimde baka bir sorunum var 99 model tiwngomun sag taraftaki aks degisti degistikten sonra, direksiyonu sola hafif kirinca lak lak diye ses yapmaya basladi. Bu konuda bilgisi yada tecrübesi olan birileri varsa cevaplarinizi bekliyorum.. Simdiden tesekkurler
Orjinal parçalar ile değişmediyse ses yapması normaldir.
Eğer Orjinal aks takıldıyasa muhtemelen rot ve rotilleri de kontrol ettirmek gerek. Nasıl bir ustaymış bu aks değiştiği halde sesi farketmeden aracı teslim etmiş :berbat

Son düzenleme:

djfernando

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabiniz icin tesekkürler. Taktirdigim aks orjinal tiwingodan cikma zaten sag taraftaki aks degisti fakat sesin soltaraftan direksiyonu kirinca gelmesine sasirdim. Araci yalniz kullandigimda daha cok ses geliyor yanimda biri olunca ses neredeyse yok gibi. Sizce bu ses tehlike olustururmu? Ben yurt disindayim AksI kendim bulup herhangibir tamirciye degistirttim. parcayi 18 euroya aldim taktirmasi 100 euro . Eger sizce bir tehlike olusturmazssa bi süre busekilde kullanabililrm.

oportace

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rolanti walfi değilse kesinlikle potansiyometre sorunu.. hiçbi usta yapamadı en sonunda ben yaptım komple söktüm boğaz kelebeğini potansiyometreyi balata spreyi falan temizleyip taktım düzeldi.. orjinalini bulabilsem daha iyi ama bulamadım malesef ne orjinali nede yan sanayisini.. bide aracı resetlettir her işlemden sonra...