Umarım yararlı bi kaç bilgi olmuştur aklıma gelenler şimdilik

SelimS.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yvg6BA.jpg
[/URL][/IMG]

evet az cok aklıma gelen bilgileri paylaşmak istedim hem yeni arkadasımızada yardımcı olmuş oluruz...

şimdi yazcaklarım bazıları için boş gelebilir içimden geldi yazmak istedim

1-) direksiyon r9 göbeği ile halledilio yanlız göbek alırken yüksekliği fazla olmasın yoksa sinyale eliniz uzanmıo ben ali exprensten getirdim omp nin orjinal süet çok rahat kullanıyorum göbek 25 30 lira direksiyon kaliteye göre degişio

2-)kalorifer tesisatı r9 un peteğini aldım 1 e 1 aynı işçilik falan elektrikçiye takdırdım yanlız hatırlamıosam orjinal petek 90 liraydı sıcacık artık

3-)biliosunuz r5 lerde devir saati yok elektronik eteşleme ile bu sorun çözülebilir söleki benm elektronik ateşleme oldugundan zaten 3 kablo var torpidodan kabloyu geçirip kaputtan çekip ateşlemede 3 kablodan biri olduguna %90 eminim ( devir saatinde birde şase var bunu unutmayalım )

4-)vites topuzunu sormuş bi arkadas zaten uyabilen çok az sayıda topuz var 1 kaç tane bunlardan biri mustafa abinin yeni aldıgı renoda mevcut mavi olan ben takmadım suan acelesi yok die 1 e 1 oturuyo fiyatı 9 lira mandallı şık bi görünüm elde edilebilir.

5-)mekaniğe geçersek frenlerde balataların direk r9 un ki taslanıp koyulması gerek diolardı ben aldım taslatmadan ustama koydurdum bunca zaman bi sıkıntı yapmadı fiyatı 30 liraydı galiba

6-)aynı şekilde bilyeler r9 la aynı yanlız orjinal almaya lütfen dikaat edin 45 lira tanesi o aralarda olması gerek ,

7-)bence bu öenmli sürat seven bnm gibi arkadaslar için reno 5 in akisini sakın ama sakın KESME koymayın istanbulda kütahyada direk 5 e göre aks ler var kütahyadaki 100 liraydı galiba tane istanbulda 135 tabi orjin degil tabi ithal mal ama orjinal degil ne yazikki

:cool:hararet derdi olanlar r 5 te buda sizlere gelsin süper üçlü radyatör r9 un bilirsiniz kesinlikte titiz olan arkadaslar bu radyatör ve tofaş fanını tercih edin yada bmw nin küçük yani bizim panjurumuz kadar çift fanları var bunları tercih edin tabi hararet sorunu olanlar bende üçlü ile tofaş fanı var alaha şükür hararet yok radyatörü hatırlamıorum ama fan 80 liraydı sanırm sıfırı

not === arkadaşlar araca 5 10 liralık bir hortumudur 5 liralık bi bujisidri ordan kaç burdan kaç yapmayın ufacık bi yerden çok sorun çıkabilio bu aracın parçaları zaten çok ucuz ben ögrenci olmama ragmen kısa aralıklarla heryerini topladım titizimdir o yzdn aracın komple hortumları bujileri kabloları pistonu gömleği contası filitreleri bilmem nesi aklıma gelmeyen bi çok şey inannın o kadar çok degişionuz araba çok rahatlıo vve diyosunuz ki hepsini bir yaptırınca ucuzada malkiyet oluyo keşke daha önce yaptırsaydım hararet derdi olanlar hortumlarınıda kontrol ettirsinler kışları 3 litre antfiriz yazlarıda hiç olmas ise 1 litre antifiriz koymaya dikkat etsinler -20 de ısparta sogudunda benim 5imde tık yok :) maşallah tabiki :)

9-)KIŞLARI KIŞLIK TERMOSTAT TAKDIRMAYIN HİÇ GEREK YOK ama her yaz bunu ben yapıyorum siizede tavsiye ederim 4 takım bosh marka buji ve kablolarınız lütfen ama lütfen orjinal olsun kablolarınıza dikkat edin bu bakım önemli arkadaslar bu kablolar falan filan hepsi r 9 yani degilse bile r12 illaki biri oluyo

10-)sinyal kolları falan r9 la aynı bizzat alıp çok basit bi şekilde kendiniz takabilirsiniz altta 3 vidası var sökün digerinin kabloyu söküp buna takın basittir.

11-)ön camı bu aracın reno exprens die alıp takdırabilirsiniz küçük bi aayrıntı

12-)suan aklıma gelen bide su var buda önemli hararet saatiniz sorun yaşamıosanız o ayrıda en saglıklı olanı civalıdır çabuk sogumaz ama gerçekten elektronikten daha saglıklı gidip massey traktörünkinide takmayın benim renodan o çıkmıştı :) civalı güzel ufak tamda oraya oturabilen çok tatlı saatler var ölçüsan alırsanız daha iyi olur fiyatı 25 30 arası degişio ( saati takan ustanızıda dikkat edin ben baska ilde takdırdım adam gitti eşek ölüsü gibi sıkmaya çalışırken devir daimi çatlattı )

13-)aracı bascak olan arkadaslar bu aracın önler yay arkalar torsiyondur arkaları önüne gelene bastırmayın bu önemli yamuk durabilio arac ön yay size kalmıs zevk meselesi

14-)rot kolu falan yine reno9 la aynı arkadaslar

not = arada bi aracın havası varmı yokmu dikkat edin reno araçları hava yapabilio hava almayıda netten araştırın burdan yazmamla yanlıs yönlendirrebilirim sıcak havalarda bi anda hararet yapabilir bir anda hiç anlamazsınız!!!!!

şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadasa direksiyondur vitestir derken bunlarda geldi :D umarım faydalı olucaktır daha aklıma geldikçe eklerim :)

eger bi soru olursada cavaplarım çünkü bastan asa elimden geçti hemen hemen heryeri bi bilgim varsa bunu paylaşmaya hazırım ...

teşekkür ederim saygılar ...
Selim SOYLU 1600cc 91 model beyaz r5 :r:f:c:bayrak

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Faydalı bilgiler gerçekten, çoğu kişinin işine yarayacaktır. Sabitledim konuyu.:eyv

TrActor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim çok teşekkür ederim bilgilerin için... bu arada benim profilimde ve forumda paylaşımlarım da arabamın resmi var. Zaten alalı bir hafta oldu. Bende senin ve diğer R5 ' li arkadaşlarımın yönlendirmeleri ile bir şeyler yapmaya çalışacağım. Aldığım günden itibaren hemen: şanzıman ve motor yağlarını yeniledim. Ön sol tekerin bilyasını ve bilya başı deniyor sanırım onları yenilettim. Bu arada buji kablolarından tut bujilerine kadar yenilettim. Hava filtresi bulamadığım için onu sadece temizlettim. Onuda araştırdım takım satılıyormuş sanırım. Arabamda büyük sorun yok temiz yani alt ve üst takım olarak. Bu yüzden kendime alternatif ve bahane yaratıyorum. Bir gün Kaportacıya götürüp kapı ayarlarını yaptıracağım. Sonrasında merkezi kilit düşünüyorum. Tekerleri ya içini siyaha boyattırmak istiyorum,ya da bunları verip yeni bir çelik jant almak istiyorum ,sis farları düşünüyorum, marşpiyel düşünüyorum, iç aksesuar olarak döşemesinden tut koltuğuna, kılıfına kadar küçük fikir kırıntılarım var...Daha sayabileceğim bir çok şey var ama işte nereden başlayacağımı bilemiyorum. Senden ricam öncelikle bana görünüşünde biraz yardımcı olman. Ben modifiye düşünüyorum. Fakat öyle abartacak kadar değil. Sen benim arabanın resimlerine bakıp önerilerini isterim. Daha net olacaksa yani ilk gördüğünde ve sana ait olsa neler yapmak isterdin.! Bunlar abartı gelebilir bazı insanlar için ama ben oraya açtığım konuda da çok heyecanlı olduğumu söylemiştim. Nasıl desem; benimsedim. Satmayıda düşünmüyorum. Benim vitrinim olsun istiyorum. Bende öğrenci olduğum için yavaş yavaş elime para geçtikçe düzeltmek istiyorum. Sen samimi yazmışsın bende uzunca samimi yazıyım dedim:) Bu yüzden sen ve diğer R5 yol arkadaşlarımdan fikirlere sonsuz açığım. Tekrardan teşekkür ederim..:deli

Son düzenleme:

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş, eline, düşüncene sağlık.:eyv

SelimS.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Faydalı olabildiysem ne mutlu bana abilerim kardeşlerim...

SelimS.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim çok teşekkür ederim bilgilerin için... bu arada benim profilimde ve forumda paylaşımlarım da arabamın resmi var. Zaten alalı bir hafta oldu. Bende senin ve diğer R5 ' li arkadaşlarımın yönlendirmeleri ile bir şeyler yapmaya çalışacağım. Aldığım günden itibaren hemen: şanzıman ve motor yağlarını yeniledim. Ön sol tekerin bilyasını ve bilya başı deniyor sanırım onları yenilettim. Bu arada buji kablolarından tut bujilerine kadar yenilettim. Hava filtresi bulamadığım için onu sadece temizlettim. Onuda araştırdım takım satılıyormuş sanırım. Arabamda büyük sorun yok temiz yani alt ve üst takım olarak. Bu yüzden kendime alternatif ve bahane yaratıyorum. Bir gün Kaportacıya götürüp kapı ayarlarını yaptıracağım. Sonrasında merkezi kilit düşünüyorum. Tekerleri ya içini siyaha boyattırmak istiyorum,ya da bunları verip yeni bir çelik jant almak istiyorum ,sis farları düşünüyorum, marşpiyel düşünüyorum, iç aksesuar olarak döşemesinden tut koltuğuna, kılıfına kadar küçük fikir kırıntılarım var...Daha sayabileceğim bir çok şey var ama işte nereden başlayacağımı bilemiyorum. Senden ricam öncelikle bana görünüşünde biraz yardımcı olman. Ben modifiye düşünüyorum. Fakat öyle abartacak kadar değil. Sen benim arabanın resimlerine bakıp önerilerini isterim. Daha net olacaksa yani ilk gördüğünde ve sana ait olsa neler yapmak isterdin.! Bunlar abartı gelebilir bazı insanlar için ama ben oraya açtığım konuda da çok heyecanlı olduğumu söylemiştim. Nasıl desem; benimsedim. Satmayıda düşünmüyorum. Benim vitrinim olsun istiyorum. Bende öğrenci olduğum için yavaş yavaş elime para geçtikçe düzeltmek istiyorum. Sen samimi yazmışsın bende uzunca samimi yazıyım dedim:) Bu yüzden sen ve diğer R5 yol arkadaşlarımdan fikirlere sonsuz açığım. Tekrardan teşekkür ederim..:deli

inan bana ben 2008 model aractan indim bunu sade gördüm bindim osuna busuna bakmadım aldım 13 gibi belkide geçmiştir mal ettim hiç bişyden kaçmadım çünkü çok benimsedim HASTASI oldum :) aynı snn gibiydim :) şimdi bakarım resimlere bi sn

TrActor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:) adamsın

SelimS.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
düşürücen mi aracı ?

TrActor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gerekiyorsa evet. aklımda var gibi, gibi :)

TrActor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soylu bekliyorum. ;)