Usb port mp3 çalma sorunu

sduzgun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet arkadaşlar konuyu yeniden hortlatıyorum, başka bir konuda bununla ilgili fikir alışverişi yapmıştık. ve ben o konualtında aşağıdaki bilgileri paylaşmıştım.
bu konuyu dün https://www.renault.com.tr/iletisim.html linkden renault türkiyeye yazdım, aradan 1-2 saat geçmeden aradılar, konuyu multimedya sorumlusu bölüme aktaracaklarını ancak aracın daha önce bu konuda yetkili serviste kontrol edilip edilmediğini sordular. bende aracın kontrol edilmediğini fluence model araçların hemen hemen hepsinde bu sorun olduğunu ilettim ancak aracın servise girmeden yetkili servis bununla ilgili sorunu raporlamadan birşey yapamayacaklarını söylediler. aracımın garantisi yok , servis ile görüştüm , servis danışmanına durumu anlattım , aracın serviste kontrol edilip arıza tespit ücreti alınacağını ve bu tutarın 300 TL+kdv olduğunu ilettiler. araçtaki sorun kullanıcı hatalı değilde fabrika çıkış donanımında olması halinde de bu ücret alınır mı diye sorduğumda , açılan dosyada yazışmalar sonucu mais merkez ödemeyi karşılayabilir karşılamayabilir de dediler.

verdiğim linkten bu sorunu yaşayan herkes birer mail atsa, mais merkeze bu şikayetler çoğalsa belki ücretsiz kontrol için bir bildirim yaparlar ve araçlarımızı bu konuda ücretsiz olarak yetkili servise kontrol ettirebiliriz.

1 - bu sorunu foruma ve fluence fun club facebook sayfasında yazdığımda bir arkadaş şarkların isimlerindeki türkçe karakterlerden dolayı çalmadığını iletmişti. bu bilgi üzerine usb belleğe rast gele şarkılar yükledim. yüklediğim şarkıların isimlerinde ş-ç-ı-ö-ü-ğ vardı bazıları çaldı bazıları çalmadı
örneğin;
şarkı adı - barış manço - olan bir mp3 çaldı fakat
şarkı adı ayla çelik - bağdat olan bir mp3 çalmadı.

bu durumda şarkının çalıp çalmamasının şarkı adındaki türkçe karakterler ile ilgili olmadığını gördüm.

not : belkide sadece bazı türkçe karakterleri sorun olarak görüyor ve çalmıyor , tek tek test etmek lazım

2- başka bir arkadaş , şarkıların tamamının ismini değiştirerek şarkıların isimlerini 01-02-03-04-05 olarak adlandırdığını ve sorun kalmadığını yazmış fakat bu durumda da aradığınız parçayı bulmak bir hayli zorlaşacağı için ben şarkıların isimlerini silmeden başlarına numara verdim.
örneğin;
01-barış manço
02-ayla çelik

bunu yaptığımda ise daha önce çalmayan bazı şarkılar çaldı bazıları yine çalmadı.

3- usb belleğe attığım mp3 lerden bazılarının görünürde mp3 dosyası olarak göründüğünü ancak dosya özelliklerinde farklı bir ses dosyası olarak kalmış olabileceğini okudum bir yerde( windowsun dosya eşitleme özelliğinden dolayı) örnek verecek olursak dosyanın formatının wma - aac veya farklı bir ses dosyası formatı. bu nedenle tüm mp3leri bir converter programı ile önce wma formatına sonrada tekrar mp3 formatına çevirdim çözüm olmadı

4-bir başka yerde okudğum bilgide mp3 dosyalarının bit hızlarından dolayı parçaları çalmadığı yazıyordu. converter programı ile tüm parçaların bit hızlarını 128 den 96 ya düşürdüm çalmadı , 320 ye çıkarttım yine çalmadı.

5 - son olarak gerçekten mp3 dosyasında mı sorun var yoksa aracın usb takılan yerinde mi sorun var diye merak ettim ve aynı parçaları mp3 formatında cd ye yazdım. cd yi taktım araca ve usb de çalmayan parçalar. cd de çaldı.

bütün bu denemeler sonrası aklıma gelen tek şey, bizim araçların usb portlarında ( veya portlardan dosyaların okunmasını sağlayan yazılım ) sorunlu. ve bunun renault tarafından ücretsiz olarak yetkili servisce çözülmesi gerekiyor