Ve Putin konuştu!

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
D%C3%BCnya-bu-a%C3%A7%C4%B1klamaya-kilitlendi-300x150.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’da yaşanan krizin ardından açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna ile son günlerde yaşanan gerilim konusunda önemli açıklamlar yaptı.

“TEK MEŞRU DEVLET BAŞKANI YANUKOVİÇ”

“Meydandaki insanları da anlıyorum. Çünkü geçmişte yüzeysel değişiklikler yapan yönetimlere alışmışlar” diyen Putin “İnsanlara, halka kendi geleceğine karar verme hakkının verilmesinden yanayız. Katılım hakkını kullanabilmeleri ve ülke geleceğinde söz sahibi olmalarından yanayım. Geçici yönetim meşru değildir. Tek meşru devlet başkanı Yanukoviç’tir. Çünkü Yanukoviç görevden alındı ama bu süreç içinde anayasanın dış açıldı. Bu prosedür kanunsuz bir prosedür. Bugün de yetkililer anayasa mahkemesini görevden alma kararı aldılar ki Avrupa standartlarına karşı bir şey. Hukuki açıdan yaşananlar mümkün değil… bu tür talimatlar nasıl verilebiliyor.” diye konuştu.Ancak konuşmasında Putin, Yanukoviç’in kendisine “politik geleceğinin” olmadığını bizzat söylediğini de konferansta belirtti.

FİNANSAL YARDIM SÖZ KONUSU

Bir de işin finansal yardım kısmı var diyen Putin, “İnsani yardım açısından Kırım’a yardım edeceğiz. Tam miktar veremiyorum ama Kırım ve civarı insani yardım ve maddi yardım çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.Putin konuşmasında ayrıca, Kırım’da gücü ele geçirenlerin Rus askerleri değil, “Yerel savunma güçleri” olduğunu belirtti.

“ASKERİ TATBİKATLAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞTI”

Askeri gücün kullanılmasına ilişkin henüz bir durumun oluşmadığını da belirten Vladimir Putin “Askeri tabikatlar önceden planlanmış tabikatlardı. Bu tatbikatların ardından askerlere geri dönme emrini zaten verdim” diye konuştu.

“UKRAYNA’DAN MEŞRU TALEP GELMELİ”

Yerel nüfusu korumak amacıyla meşru bir talebin gelmesi lazım. Ukrayna’nın bazı bölgelerinde aşırıcı grupların olduğunu biliyoruz. Kiev’de olanlara bakacak olursak insanlar saldırıya uğruyorsa bu nasıl bir demokrasi? Eğer bazı gruplar bazı faşist grupların saldırısına uğruyorsa bu nasıl bir demokrasi? Ukrayna’da Rusça konuşan vatandaşlar kaygılı.. O vatandaşlardan bize yardım talebi gelirse biz de onları korumak için elimizden geleni yaparız.Putin, eğer “terör” durumu sürerken Ukrayna’da seçimler yapılırsa, Rusya’nın sonuçları tanımayacağını da vurguladı.

“GELMEK ZORUNDA DEĞİLLER”

Rus piyasasında yaşanan kargaşanın, yatırımcılar tarafından alınan “Taktiksel ve geçici” bir karar olduğunu belirten Putin, Rusya karşı yapılan her tehdidin “ters tepen ve zararlı” eylemler olduğunu söyledi.Rusya’nın G8 zirvesi içi hazır olduğunu da açıklayan Putin, Batı liderlerinin katılmadığı takdirde “Zorunda” olmadıklarını belirtti.

http://www.theworldline.com/ve-putin-konustu/