Vites Geçişlerinde Takılma ve Zorlanma

rapzede34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar 2017 model Clio 4 joy 1.5 75hp Sporttourer aracım var. Aracı 2. el olarak 40 bin km de aldım şuan 53 bin km de. 1. vitesten 2 ye takarken 1. vitesten zor çıkıyor. 2. vitesten 3 e takarken vites geçmiyor yani baskı uygulasanız bile geçmiyor boşa alıp tekrar vitese takmanız gerek. Diğer viteslerde aynı sorun var. Geri vitese geçmeme sorunu zaten bu araçlarda kronik ancak diğer viteslere geçmeme ve vitesten çıkmama sorunu var. Aracım garanti kapsamında ve baskı balatasında sorun yok anladığım kadarıyla.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan var mı?

funnerman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şanzıman yağını ve debriyaj baskı balata sını değiştirince düzeldi ama sanki boşta uzun mesafe gidince de tutukluluk ve takılıyormus gibi oluyor.

Storming0

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı durum 2014 Clio aracimda da var. Benzer şekilde bir dönem çıkan sembollerde de vardı. İlk viteste uzun gidince iki geçirmesi zor oluyor. Bazen uzun gitmesende takılma yapabiliyor. Sadece 1 den ikiye değil 2 ve 3 kombinasyonlardada takılma yapabilir.
Debriyaj pedalına bastınız vites gelmiyor hiç moral bozmadan gaza biraz dokunun tekrar vitesi çekin. Ben bu şekilde yapıyorum. Neredeyse hergun olur bu şekilde idare ediyorum.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2013 aracımda aynı sorunu yaşıyorum. Bu sorunu yaşayan çok ama daha çözeni duymadım. Büyük ihtimalle herkes benim gibi düşünüyor ve bu işlem için şanzımanı indirtmek istemiyor. Ben kendi adıma yolda kalana kadar böyle kullanmaya devam edeceğim. Bu arada benim aracım sadece şehiriçinde çok dur kalka girince takılma yapıyor

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Debriyaj baskı balata ve şanzuman yağı değiştikten sonra maşallah hiç takılmadı.bir de şanzuman üzerindeki vites halatlarını gresleyin yağlayın.

SM-C7010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar 2017 model Clio 4 joy 1.5 75hp Sporttourer aracım var. Aracı 2. el olarak 40 bin km de aldım şuan 53 bin km de. 1. vitesten 2 ye takarken 1. vitesten zor çıkıyor. 2. vitesten 3 e takarken vites geçmiyor yani baskı uygulasanız bile geçmiyor boşa alıp tekrar vitese takmanız gerek. Diğer viteslerde aynı sorun var. Geri vitese geçmeme sorunu zaten bu araçlarda kronik ancak diğer viteslere geçmeme ve vitesten çıkmama sorunu var. Aracım garanti kapsamında ve baskı balatasında sorun yok anladığım kadarıyla.

Daha önce böyle bir sorun yaşayan var mı?

Bu konuyu ben açmiştim, aşağıda veriyorum linki. Vites milleri alıştırması yapılınca sorun çözülüyor. Maliyetli bir işlem. Garanti bitmeden yaptırın. Ben garantiden yaptırmıştım, problem tekrarlanmadı. İyi günler.

http://www.renaultfanclub.com/renault-clio-4-kulubu/95369-vites-kutusu-problemi.html

chnysr

Kayıtlı Üye
16-Bursa
debriyaj balatası degişim ücreti ne kadar

Debriyaj baskı balata ve şanzuman yağı değiştikten sonra maşallah hiç takılmadı.bir de şanzuman üzerindeki vites halatlarını gresleyin yağlayın debriyaj baskı balata ve şanzuman yagı ücret nedir