Vites Kutusunu Kontrol Ettirin ARIZASI

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar aracımı dün akşam işten geldiğinde çalıştırdım. Ekranda beyaz yazı ile vites kutusunu kontrol ettirin yazıyordu bi süre sonra stop edip tekrar çalıştırdım gitti bundan önce bi kere daha yapmıştı acaba neden yapıyor bi bilginiz varmı aracın 135bin kilometrede 1.5dci otomatik şanzıman.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar aracımı dün akşam işten geldiğinde çalıştırdım. Ekranda beyaz yazı ile vites kutusunu kontrol ettirin yazıyordu bi süre sonra stop edip tekrar çalıştırdım gitti bundan önce bi kere daha yapmıştı acaba neden yapıyor bi bilginiz varmı aracın 135bin kilometrede 1.5dci otomatik şanzıman.

Pek çok sebebi olabilir bunun. Yanı basit bir şekilde yazılımla düzelebileceği gibi şanzıman beyni, sanziman, şanzıman kontrol unitelerine kadar uzayabilir. Ben de açıkcası kendi aracımda bu arıza ne zaman çıkacak diye beklemekteyim. Zira su ana kadar enjeksiyon, emisyon, cc kontrol ettir gibi hataları aldım. Ama bunlar basit şekilde dpf temizlenerek giderildi. Fakat şanzıman ısı ciddi bir olay şimdilik arıza verip kaybolması önemli değil olmadık bir yerde yolda bırakır daha kötü olur. Ya servise ya da güvendiğiniz özel bir servise gösterin mutlaka en azından clip cihazına bağlayıp arızanın yazılımdan olup olmadığına baktırın.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şanzıman yağını değiştirin. Benim böyle düzeldi İlk motor çalışmasında N ye al el frenini bırak. Sonra RVeya D park yaparken N ye al el frenini çek N ye al P ye getir. Işıklarda beklerken N ye alın.

Akü yeni mi? Kaç amper?

Emrecaglar99

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akü yeni değil üstündeki orjinal akü duruyor galiba ama yine aracın yanına gittiğimde söylerim aküyü bu şanzımanda zaten 1 2 geçişlerde tekleme gibi yani sarsıntılı geçişler mevcut buda her araçta var diye sorun etmedim yani

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akü yeni değil üstündeki orjinal akü duruyor galiba ama yine aracın yanına gittiğimde söylerim aküyü bu şanzımanda zaten 1 2 geçişlerde tekleme gibi yani sarsıntılı geçişler mevcut buda her araçta var diye sorun etmedim yani

Aküyü mutlaka kontrol ettirin eğer Arac üzerinde orjinal akü varsa 60 amperdir ve o akü şanzıman icin yetersiz kalıyor. Yanı aracın sarsıntılı çalısmasından tutunda teklemesene kadar 1-2/2-1 geçişlerine kadar etki ediyor. Şanzıman nerdeyse akünün tamamını kullandığından arızaları da pes pese yakıyor araç. En az 70 veya 72 amper akü bakın.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mustafa celik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayni uyariyi 2 ay önce bende aldim. 2 ayda 2500 km yol yaptim ve bu sürede bir uyari almadim. Ama hala takipteyim...

bulut2828

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Size verdiği bu hatalar ileride ki büyük hataya alıştırma. İleride, tahminen 30 bin km sonra, hata verdikten sonra araç yürümeyecek. Ard Arda hatalar yazacak. Aracı kendi hızında ilerlerken güvenli bir yer bulup sağa cekeceksiniz.
Bu durumda panik yapmayın. Yavaşça durun. Vitesi dikkatli bir şekilde p ye alın. Biraz bekleyin. Bir süre sonra bir oturma sesi duyacaksınız. Hatalar gidecek ve gaza bastığınızda araç yürüyecek. Ben 3 bin km oldu bu şekilde kullanıyorum. Beyin değişecek dediler. Çok pahalı. Sorunun gideceğinden emin olsam borç falan yapıp yaptırırım ama o kadar masraf Edip tekrar aynı sorunu yaşamakta var. Hatta yeni beyim takıldıktan hemen sonra aynı problemi yaşayanlar var. Sanayide ustalar Otomatik arabadan hiç anlamıyorlar. Sadece İstanbul da var usta diyorlar.

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sorunu geçen sene beyni değiştirerek çözdüm ama şunu da görerek emin oldum: Araç servisteyteyken bir yere istiflenmiş bir sürü beyin gördüm, açılmış birini aldım, içi baştan sona PCB (elektronik devre) ortasında 2 DC motor. Biri 1-3-5 diğeri 2-4-6 ve geri viteslere bakıyor. Yanlız sorun şu: elektronikte gri yoktur, ya siyah ya beyaz. Yani arızalnırsa, bir daha çalışmaz. PCB nin bir yüzeyi tamamen termal macun kaplı ve beynin dış alüminyum yüzeyleri de daha fazla havayla temas edecek şekilde tasarlanmış fakat zamanla (özellikle 60.000km ye yaklaşırken) bu termal macun iyice deforme olup özelliğini yitiriyor ve devre de beynin bulunduğu konumdan dolayı aşırı ısınıyor ve elektronik devre kendini korumaya alıyor. Soğuduğu zaman da hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor. İsterseniz, yapabiliyorsanız beyni Bir özel serviste açtırın, termal macunun durumuna bakın. Muhtemelen kuru toprak gibi olmuştur. Macunu yenileyip beynin yerini değiştirin, hatta üstüne bir 2 tane 12x12cm PC fanı koyun öyle deneyin. Benim bunları yapma şansım olamadı ama her türlü iddia ederim ki sorun ve çözümü bu.

Mi Note 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi