Vites zor geçiyor ya da hiç geçmiyor

metci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar arkadaşlar.
Renault 19 Europa aracımda bir süredir debriyaja basınca gelen sürtünme sesine benzer bir ses vardı.
Usta sesi dinledi, şanzıman inecek iş biraz uzun deyince arabayı bırakamadım çünkü hergün aktif kullanıyorum iş dolayısıyla..
Sonra vites geçişleri zorlaşmaya başladı, bugün de hiç geçmiyor.
Mesela 3. viteste giderken durdum, boşa aldığımda araba çalışırken hiç bir vitese geçmiyor.
Arabayı stop etmek zorunda kalıyorum. Motor çalışmazken vites geçişi oluyor. Ama mesela motor kapalıyken 1. vitese aldım, debriyaja basıp motoru çalıştırdığımda araba hafif silkeleniyor ve ayağım debriyajda olmasına rağmen ilerlemeye başlıyor.
Ben Afyon'da küçük bir ilçede olduğum için ve bu işlerden pek anlamadığım için kazık yemek de istemiyorum.
Sorun ne olabilir, nasıl çözülür ve tahmini maliyet nedir?
Şimdiden teşekkür ederim...

sawashlong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malesef bu tamirci esnafı araç sahiplerini korkutuyor böyle. Benim daha önce Ford Fiesta vardı, araba yokuşlarda geriye mazot kaçırıyordu, bir ustaya gittim 350 tl + işçilik çekti. Başka bir ustaya gittim işçilik dahil 40 tl ye hallettim.

Bence araştırın. İndirelim bakalım diyene indirtmeyin. Usta olan araca bine bakar sorunu anlar sana malolacak fiyatı aşağı yukarı söyler. Sende ona göre davranırsın.

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardşim bende sen gibi debriyaj teli değişince aynı sorunu yaşadım vites geçmiyordu stop ederek yola devam ettim yoksa yolda kalacaktım pompaladım biraz düzelmişti sonra ustaya gittim sert pedalın dedi baskı balata değişecek dedi değiştim 200 tl malzeme 200 tl işçilik şimdi pamuk gibi oldu nazar değmesin bakalım