Vitesi boşa atmak motora ne zarar verebilirki...

abiş

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar sıfır aldığm clıo hb 1.2 75hp bikaç kişi aman boşa atma yazık olur felan diyorlar işin aslını öğreneyim dedim sizden?:bravo

utku

Utku GÜLOĞLU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni nesil araçlarda motor boşta giderken viteste gittiğinden daha çok yakıt tüketiyor. Bir de eski model araçlarda bunu hep söylerlerdi, özellikle kış aylarında, mesela bayır aşağı iniyorsan boştayken radyatördeki su hızlı devirdaim yapmadığı için aracı vitese taktığın anda motor bloğuna soğuk su pompalayarak bloğun çatlamasına neden olunabilir deniyordu. Ben şahsen araçla boşta gitmesini sevmem. Güvenlik açısından da riskli çünkü.:eyv

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet şimdiki araçlar boşta daha fazla yakıyormuş. viteste kullanmak daha güvenli geliyor bana. öyle öğrendim.

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Boşa atınca fazla yakıyormuş değil olay.Boşa atınca yakıyor , viteste kompresyona bindirince yakmıyor işin doğrusu.

Bu arada boşa atma 5e at diye boşuna dememişler :)

CenKeRS

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
- Uzun Yollarda Nerde Bir Rampa Görsem Biraz Gaza Yüklenirim Ufaktan 120'ye Kadar Sonra Boşa Alırım Hep Araç Tasarruf Yapar Hemde Kolay Hızlanıyor Rampa Sonlarında 140-150'leri Görüyordum Araç K4M Megane I

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar sıfır aldığm clıo hb 1.2 75hp bikaç kişi aman boşa atma yazık olur felan diyorlar işin aslını öğreneyim dedim sizden?:bravo
Neye yazık olur onu anlamadım.
motora veya şanzumana bir zarrarı yoktur.

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Neye yazık olur onu anlamadım.
motora veya şanzumana bir zarrarı yoktur.

Tavsiyeyi verenler karadüzen insanlar galiba abi.Freni boşalır da duramaz diye düşünmüşlerdir :D :D 70li yaşlarda amcalar bence tavisyede bulunanlar :D

drtroy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bende şehir içinde özellikle ışıklar kırmızı ışıklara yaklaşır iken kolay yavaşladığından aracı boşa atıp duruyorum. Bunun ne gibi sakıncaları olabilir. Su devirdaim meselesi canımı sıktı açıkçası ne yapalım şimdi?

Son düzenleme:

emre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rampa aşşağı inerken boşa atmak herhangi bir durumda fren mesafesini uzatır aracın sizin kontrolünüzden çıkmasına sebep olur boşa atmak yerine bi yüksek vites seçilirse daha iyi olur yada kompresörle inmek debriyaja yada şanzumana zararı yok diye biliyorum

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bende şehir içinde özellikle ışıklar kırmızıda ise viteste iken kolay yavaşladığından araç boşa atıp duruyorum. Bunun ne gibi sakıncaları olabilir. Su devirdaim meselesi canımı sıktı açıkçası ne yapalım şimdi?

Anladığım şu, biraz düşük bir cümle olmuş yazdığınız.

İleride ışıkları kırmızıda görünce boşa atıp arabayı salıyorsunuz herhalde.
bir sakıncası yoktur. boşa attığınız için rolantide yakıt yakar biraz.
trafikde de tehlikeli bir durum yoksa sıkıntı olmaz.
devir daim için anormal bir durum değildir.