Xenon sorunu...

rizeli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç üzerinde orijinal 4300k xenon mevcut. pek randıman alamadığım için xenonları 8000k ile değiştirdim. ne olduysa bu değişim sonrası oldu... şimdi sırası ile tek tek yazıyorum. değişim işlemini cumartesi izin günümde yaptırdım.

*3-4 gün sonra sol far seyir halinde iken sönmeye başladı, farı kapatıp açınca düzeliyordu ama bir süre sonra yine sönüyordu, bir sonra ki cumartesi ustaya uğrayıp değiştirdim.

o akşam far ettim ki düzelttiğimiz far yükseklik ayarı yapmıyor. tekrar geri gittim, 2 saat uğraştık çözemedik, ikisini aynı hizaya ayarlayıp bıraktık.

* pazartesi akşamı farların anlık sönüp yandığını fark ettim. 2-3 gün denedim sürekli olarak yapıyor. bu sefer sağ far sıkıntı çıkartmaya başladı. Sonra ki cumartesi yine ustanın yanındayım tabi :eek: xenon' u değiştirdik, düzelme olmadı, fara hafif darbe vurunca sönüp yanmaya devam etti. 4300k olan eskiyi taktık sönme olmadı, ama 8bin takınca yine başladı... en son taktığımız farklı bir xenon da sıkıntı çıkmadı. ama dün fark ettimki yine devam ediyor... ama sağ mı sol mu fark edemedim. çok sık yapmıyor. yine deniyeceğim...

beyinde değiştirdik... ama düzelme olmadı...

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok karışık bir durum elektrik çok çekiyorsa beyini karıştırıyor olabilir sonuçta beyin belli komutlar ile çalışıyor

rizeli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
akımı nasıl kontrol edebiliriz?

birde sal far ayar yapmıyor. motorları değiştik bir problem görünmüyor, ama yerine monte edince hareket kabiliyetini kaybediyor... bunu nasıl çözeceğimizi bilmiyorum..

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akımı Siz kendiniz kontrol edemezsiniz.

Xenon sorununuzu anlıyamadım fakat öncelikle bir servise giderek aracı bilgisayara bağlatın Elektronik Bir sorun olabilir genelde megane II araçların sigorta tablasında far soketi şaşe yapıyor Yakın Bir zamanda bu sorunla karşılaştım linki ve yazılan mesajları tek tek okumanızıöneriyorum bir inceleyin
http://www.renaultfanclub.com/megan.../53558-megane-ii-elektronik-ariza-hatasi.html

Akıbetinde far robotunu kontrol ettirin far motorunuz arızalı ise elimde bir adet far motoru var kendi aracımda bir zamanlar far yükseklik ayarı çalışmıyordu far motorunun arızalandığını anladık değişim sonrası birdaha hiçbir sıkıntı yaşamadım.
akımı nasıl kontrol edebiliriz?

birde sal far ayar yapmıyor. motorları değiştik bir problem görünmüyor, ama yerine monte edince hareket kabiliyetini kaybediyor... bunu nasıl çözeceğimizi bilmiyorum..

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç üzerinde orijinal 4300k xenon mevcut. pek randıman alamadığım için xenonları 8000k ile değiştirdim. ne olduysa bu değişim sonrası oldu... şimdi sırası ile tek tek yazıyorum. değişim işlemini cumartesi izin günümde yaptırdım.

*3-4 gün sonra sol far seyir halinde iken sönmeye başladı, farı kapatıp açınca düzeliyordu ama bir süre sonra yine sönüyordu, bir sonra ki cumartesi ustaya uğrayıp değiştirdim.

o akşam far ettim ki düzelttiğimiz far yükseklik ayarı yapmıyor. tekrar geri gittim, 2 saat uğraştık çözemedik, ikisini aynı hizaya ayarlayıp bıraktık.

* pazartesi akşamı farların anlık sönüp yandığını fark ettim. 2-3 gün denedim sürekli olarak yapıyor. bu sefer sağ far sıkıntı çıkartmaya başladı. Sonra ki cumartesi yine ustanın yanındayım tabi :eek: xenon' u değiştirdik, düzelme olmadı, fara hafif darbe vurunca sönüp yanmaya devam etti. 4300k olan eskiyi taktık sönme olmadı, ama 8bin takınca yine başladı... en son taktığımız farklı bir xenon da sıkıntı çıkmadı. ama dün fark ettimki yine devam ediyor... ama sağ mı sol mu fark edemedim. çok sık yapmıyor. yine deniyeceğim...

beyinde değiştirdik... ama düzelme olmadı...
Sadece ampülü değiştirme ile olmaz mesela 4300k xenon balastı ile 8k xenonun balastı farklıdır buna dikkat edin,birde lambalara gelen kablo zayıf olabilir.Fara gelen uçlara röle takılıp direk aküden besleyin xenonları

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cumartesi günü arabama far sis xenon taktım işlemi kendim yaptım ve tamponu toplamadan 20-30 kere test ettim hiç bir sorun yoktu tamponu topladım evin yanına geldim bi foto cekeyim dedim farları yaktım sağ yanmıyor kapatıp acıyorum 2 si yanıyor sağ kesiyor tamponu söktüm balasları yer değiştirdim yine aynı değiştirdiğim yer yanmıyor bu gün garantiden balası değiştirdim şimdilik bi sorun yok
xenonlarda ilk actığında bazen 2 far yanmıyor kapatıp biraz bekleyip tekrar açmanız gerekiyor far motorunun çalışmamasının nedeni soketin tam oturmamasın dan kaynaklana bilir yada soket okstillemiş olabilir bir diğer ihtimal orjinal far ampulunun soketi far çanağının altında kalmış ise far motoru canağı sıkıştırdığında yukarı aşağı hareketi engelleyebilir
yazmış olduğunuz sorunlarda akününde önemli rolü var akü zayıf ise xenonlarda sorun yaşarsınız birde xenonların kalitesini de göz önünde bulundurmak lazım...

gergin beygir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yanıp sönme oluyorsa ampulden olabilir xenon ampulünü değiştirince sorun çözülebilir..
Ama yükseklik ayarı hakkında pek bir fikrim yok..

rizeli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
xenonların önce biri sönüp yanmaya başladı, sonra diğeri. 4-5 tane xenon denedik. 4k de düzgün çalşıyor ama 8k de sönüp yanıyor. bir tane 8k de düzgün çalıştı ama onda da sağ ışıkta renk farkı oldu... (biri mavi biri sarı ton)
mantık yürütünce güç az gidiyor diyorsunuz.
akü değişeli bir ay olmuştur...

* far motorunun yer değişince çalışıyor, muhtemelen ona gelen elektrikte bir sıkıntı var ki o kabloya motor takınca bir yere takılıyormuş gibi zorlanıp kalıyor.

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
xenonların önce biri sönüp yanmaya başladı, sonra diğeri. 4-5 tane xenon denedik. 4k de düzgün çalşıyor ama 8k de sönüp yanıyor. bir tane 8k de düzgün çalıştı ama onda da sağ ışıkta renk farkı oldu... (biri mavi biri sarı ton)
mantık yürütünce güç az gidiyor diyorsunuz.
akü değişeli bir ay olmuştur...

* far motorunun yer değişince çalışıyor, muhtemelen ona gelen elektrikte bir sıkıntı var ki kabloya motor takınca bir yere takılıyormuş gibi zorlanıp kalıyor.
Madem bir konu açmışsınız tavsiyelere kulak asmamanız lazım.Akü yeni değişti dedinizde 1000 amper olsa ve kablo kesitiniz 0,75 mm2 ise nasıl çekmeyi planlıyorsunuz bu amperi aküden ???