XL Lastik Takmak

Storming0

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Aracım 2014 joy paket. Üzerinde 185/65/R15 88T ecopia lastikler var. Lastiklerin geçmişini bilmiyorum. Aldığımda vardı muayeneden geçti ama iyi sayılır. Şikayetim özellikle önler inik gibi duruyor. Ölçüyürum basınç ideal 32-34 psi. Birde yanaklarını çok sürtüyorum kaldirimlar vs. Yeni bir lastik alasim var. 185/65/R15 92H XL taksam uygun olur mu?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
88 ve 92 yük endeksleri . 92 daha fazla yüke dayanıklı. T ve H de hız endeksleri H daha yüksek hıza dayanıklı . XL lastik yanağının ekstra kalın dolgulu olduğunu gösteriyor . Artısı lastik çukur ve tümsekler de yada kaldırım sürmeleri ne dayanıklı. Eksi yanı konforu bir önceki lastiğe kıyasla daha düşük olur diye düşünüyorum

Storming0

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yük ve hız endeksini arttırmak istiyorum. XL lastikleri de ticari Dacia'larda görmüştüm. Binek araçlara kullanılabiliyorsa sorun yok. Konfor olarak bozuk yollarda 4 yana sallıyor zaten daha ne kadar kötü olabilir. Tşk.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
17 jantlı Clio'larımızda da 205/45R17 XL lastikler bulunuyor ince yanaklı olmasından dolayı. İsteklerinize karşılık verir XL lastik. Daha diri durur, daha fazla yüke dayanır ve sürtmelere karşı daha dayanıklı olur. Binek araçlarda da kullanılıyor o yönden kuşkunuz olmasın. Konfordan yana çok farkedeceğini düşünmüyorum 65 yanakla.