Yağ Değişikliği

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. 1.6 16v meg 2 faz 2 aracımda yağ değişikliğine gitmeyi planlıyorum. Nedenim ise yağın biraz kalın gelmesi (tam performans alamıyorum). Lpg'li araçlar için 10w40 en uygun olan yağ ama tamda emin olamadım o yüzden size sormakta fayda var. 5w30 kullanmayı geçirdim aklımdan ama 5w40'ta kullanmanın iyi olacağını düşünüyorum bir yandan. Birkaç kişinin yağını değiştirdiğini ama eksiltme olmadığını gördüm ama bazı kişiler yağ eksiltir, yağ eksiltir diyip duruyorlar, motorum sağlıklı hiçbir problem yaşamadım kullandığım 5 sene boyunca ama eksiltme olur mu? Elimde olan bakım klavuzunda yağ çeşidi bazı markalar gibi ''tek'' çeşit değilde dayanabileceği alt soğukluk derecesine göre ayrıldığı için uygun olarak 5w30 ve 5w40'ı gördüm. Tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
5w40.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Ben 1.4 16v Lpg li aracımda 5*30 kullanıyorum. Bizim kitapçıkta yazanda aşağıdaki ;)
Mv3Grg.png

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 1.4 16v Lpg li aracımda 5*30 kullanıyorum. Bizim kitapçıkta yazanda aşağıdaki ;)
Mv3Grg.png

https://resmim.net/f/PL9NG6.jpg Benzinli Motorlar İçin

http://hizliresim.org/r/QErcN Dizel Motorlar İçin

Bizim bakım kitapçığındada böyle :)

QErcN

Son düzenleme:

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Km yuksekse 10 40 daha iyi shell yağı öneririm. 5 30 elf kullanırken arabanın motoru 120 den sonra bağırırdı şimdi iyi benim motor 200000 de . 5 30 dan 10 40 a geçmek aracın çekişini okadar fark ettirdiki bi dahaki sefere mobil 1 10 60 deneyecegim . Sonucu buraya yazarım

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç yağ eksiltmiyorsa ince yağ araçta denenmeli ve gözlemlenmeli. eğer ki araçta yağ eksiltme problemi başlamış ise yağın kalınlığı sırası ile yükseltilmeli. İnce yağ kullanımında , kalın yağa kıyasla daha düşük yakıt tüketimi elde edilir ek olarak motor performansı olumlu yönde artış gösterir. Yağ eksiltmeyen araca kalın yağ koymak mantıksız. Motor içindeki mekanik parçalar ne kadar az sürtünürse parça ömrü ve alınacak performans artar. Tavsiyem, denenip gözlemlenerek uygun yağ tercih edilmelidir.

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç yağ eksiltmiyorsa ince yağ araçta denenmeli ve gözlemlenmeli. eğer ki araçta yağ eksiltme problemi başlamış ise yağın kalınlığı sırası ile yükseltilmelidir. İnce yağ kullanımında kalın yağa kıyasla daha düşük yakıt tüketimi elde edilir ek olarak motor performansı olumlu yönde artış gösterir. Yağ eksiltmeyen araca gidipte kalın yağ koymak mantıksızlıktır. Motor içindeki mekanik parçalar ne kadar az sürtünürse parça ömrü ve alınacak performans artış gösterir. Nacizane tavsiyem deneyip gözlemlenerek uygun yağ tercih edilmelidir.

5w30 koymakla başlayacağım ve kitapçıktaki normlara göre tüm normlara uyan en uygun yağ (5w30 olarak) motul 5w30 eco-nergy olarak gözüküyor. Aslında mobil esp'de güzel o da iyi oluyor. 4 Litre bi koyacağım yanınada 1 litre daha alacağım eğer eksiltme yaparsa diye. Ekslitme yapar ise 10000'de 5w40 koyarım.

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5w30 koymakla başlayacağım ve kitapçıktaki normlara göre tüm normlara uyan en uygun yağ (5w30 olarak) motul 5w30 eco-nergy olarak gözüküyor. Aslında mobil esp'de güzel o da iyi oluyor. 4 Litre bi koyacağım yanınada 1 litre daha alacağım eğer eksiltme yaparsa diye. Ekslitme yapar ise 10000'de 5w40 koyarım.
Aynen, bence doğru karar verdiniz. Gözlemlenerek sırasıyla inceden kalına gitmek en mantıklısı.

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Km yuksekse 10 40 daha iyi shell yağı öneririm. 5 30 elf kullanırken arabanın motoru 120 den sonra bağırırdı şimdi iyi benim motor 200000 de . 5 30 dan 10 40 a geçmek aracın çekişini okadar fark ettirdiki bi dahaki sefere mobil 1 10 60 deneyecegim . Sonucu buraya yazarım

Shell'in yağı güzel oluyormuş duyduğuma göre. Ama 10w60 gözüme biraz kalın geldi ve hem soğuk havalarda 10w60 sorun yaşatabilir diye düşünüyorum. En iyisi bence 10w40 ile devam et :)

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağ değişiminde motor içi temizleyici kullanan varmı? Motorun içindeki yağ tortularını gidermek, tıkanmış veya tıkanmak üzere olan yağ kanallarını açmak ve karter'in dibinde biriken parçacıkların giderilmesi konusunda vs iyi iş çıkarıyormuş, bunlar doğrumudur?