Yağ lambası yanıyor

mojjo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Clio 2 HB 1.6 8v Benzin&LPG aracım var,aracım birkaç sorunu var yardımcı olursanız sevinirim.

1-) Isındığında yani hararet 70-80 geldiğinde yağ lambası göz kırpıyor,arabaya yol verince sönüyor.
3 tane yağ pompası hepsi orjinal,5 tane yağ filitresi,10 tane müşir,1 adet gaz kelebeği değişti.
Acaba 10w40 motor yağı kullanıyorum mobil ve castrolun sitesine girdiğimde tavsiye edilien
Mobil 1™ FS 0W-40, Castrol EDGE 0W-40 A3/B4 kullansam düzelirmi acaba?

2-) Sabah arabayı çalıştırıyorum 1 dakika kadar sonra yola çıkıyorum soğuk araba ayağım gaz pedalında
yolda giderken birden gaz kesiliyor araba gitmiyor gaz verdiğim halde,sonra çekiyorum ayağımı
tekrar veriyorum yerinden fırlıyıp gidiyor.

3-) Araba rolantide çalışıyor hın,hın,hın alıp veriyor sanki hava alıyor monifoltan gibi bir durum var
bazen stop bile ediyor.

4-) Araba ısındı yağ lambası yine göz kırpıyor tabiki :) kaloriferi,kapıların kilidini veya farları açtığımda
devir saati dibe vuruyor araba stop edecekmiş gibi oluyor toparlıyor sanki yüklenme oluyor akımı çekip
tekrar bırakma gibi.Akü yeni değişti 2018 yılı aküsü,dinamoyu söktüm dinamocu baktı yaptı kömürler
falan yeniledi kaynak yaptı lehim değil.Hala değişen birşey yok.

5-) Arabamın devir saati rolanti de 500 de kalıyor normalde olması gereken değerin 900 olduğunu söyleyen var olmasada olur
diyenler var sizin bu konuda görüşünüz nedir.Acaba yağ lambasının göz kırpması rolantinin düşük olmasından
kaynaklanabilir mi?

6-) Bu araba rektifiyeye gitti gömleklere honlama yapılıp segman atıldı araba yatak sarmadı sadece ses vardı harlama
hemen yapalım dedik,tabi biz komple açılmışken yeniledik motoru krankından tutunda sübaplara kadar değişti değişmeyen
gaz kelebeğiydi temizeldik olmadı onuda sonunda değiştirdim.Bu yağ lambası olayı rektifiyeden öncede vardı,o kadar
para harcadım yine düzelmedi yani.:(

Sizlerden yardım bekliyorum teşekkürler...

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun abi İstanbul Bostancı sanayi de usta tavsiye sinde bulunabilirim . Yakın isen git anlat baksın işine gelirse yaptırırsın .

mojjo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim alakanız için, ben bilgileri alayım olmadı son çare tavsiye ettiğiniz ustaya götüreyim.

clioAtilla

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
fren müşürü, sente atlaması, tesisat, beyin, 5wX30 yağ koymak .....kalmış geriye.Fren müşürü deyip geçme.Fren müşürü 4 kablolu soketliyse, ayağinin hafif olarak her dokunuşunda beyine yanlış sinyal göndermesine ve beyinin gereğini yerine getirmeye çalışmasına yabancı sitelerden öğrendim..

Aklıma gelenler bunlar.Kolay gelsin kardeşim.

clioAtilla

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazdığın 3.maddeyi düşündüm.Hava filtresi emiş hortumu sol farın üstüne kadar hiç bir yerden hava almayacak şekilde, sadece soğuk hava alması için izolasyonları tamam mı?

mojjo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
fren müşürü, sente atlaması, tesisat, beyin, 5wX30 yağ koymak .....kalmış geriye.Fren müşürü deyip geçme.Fren müşürü 4 kablolu soketliyse, ayağinin hafif olarak her dokunuşunda beyine yanlış sinyal göndermesine ve beyinin gereğini yerine getirmeye çalışmasına yabancı sitelerden öğrendim..

Aklıma gelenler bunlar.Kolay gelsin kardeşim.

Teşekkürler, yarın sevdiğim bir abim var. Dudullu Kadosan da ona göstereceğim baksın bakalım beyin ve elektrik tesisatına.

Tavsiyeniz üzerine deneyeceğim bugün ilk işim tamircim ile iletişime geçip fren müşiri,sente atlaması ve 5wx30 yağ işini halletmek olacak,
umarım sorun çözülür yoksa en son çare motora girmek olacak sanıyorum ya ana yataklardan yada eksantrikten kartere yağ kaçağı var.
Yataklardan yağ kaçınca basınç düşüyor yağ lambasını yakıyor,gerçe krank değişince standart ana yatak almıştım yani işlem görmedi krank
burada dikkat edilecek durum araba ısınınca yani yağ incelince lamba yanıyor gaz verince yani arabaya yük binince doğal olarak basıç da
yükseliyor yağ lambası sönüyor,bakalım neler olacak ilerleyen günlerde..

Son düzenleme:

mojjo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazdığın 3.maddeyi düşündüm.Hava filtresi emiş hortumu sol farın üstüne kadar hiç bir yerden hava almayacak şekilde, sadece soğuk hava alması için izolasyonları tamam mı?

Hepsi tamam aslında monifolt contalarıda motor yapılırken değişmişti ben kendim aldım verdim ustaya tüm parçaları ordan biliyorum,elektrik ustasından sonra olmadı söktürüp baktıracağım.