Yakıt ve uzun yol tecrübesi

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
birkaç nedenden dolayı düşündüğünüz kadar çok yaktığını düşünmüyorum. başta kışlık lastik, rodaj bitik ama uyum için biraz daha ister, deniz'linin dağ yolları, yollar güzel olunca rampaların hissedilmemesi sonucu aynı hızda devam etme isteği, rampada cc çok yaktırıyor, 1650 km yolda ortalama hızın 61 olması yer yer sıkışık trafikte kullanıldığının göstergesi

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
birkaç nedenden dolayı düşündüğünüz kadar çok yaktığını düşünmüyorum. başta kışlık lastik, rodaj bitik ama uyum için biraz daha ister, deniz'linin dağ yolları, yollar güzel olunca rampaların hissedilmemesi sonucu aynı hızda devam etme isteği, rampada cc çok yaktırıyor, 1650 km yolda ortalama hızın 61 olması yer yer sıkışık trafikte kullanıldığının göstergesi
Merhaba
Biraz geç oldu ama güç trafiğe girmedim desem yeridir. 61 km ortalama yavaş gittiğimden olmuştur. Bir-çok yerde 110 u geçmedim.
90 km ile giderken inanılmaz az yakıyorken 110 da sapıtıyor.
O gün bugündür yapılan tüm kullanımın ortalaması 5.4 litre oldu. Şehiriçi bu tabi. Havalar da iyi gitti.

Kışlık lastikleri sökme zamanı da geliyor. Bakalım o zaman ne kadar fark edecek.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hort

Yaz geldi tatile gittim. 4.1 lt ortalama ile hız yine 90-110 aralığında.
Bir ara bir.yoldan gittim benden başka araç yok ve müthiş düzgün. 140, 150 derken baktım araç stabil bir.son sürat deneyeyim dedim. 184 e kadar çıktı düzde. Hafif inişte 189 u gördü ve sabit gitmeye devam etti. Yol bitti durdum. 10 km civarında yok anında bitti. Bu kadar güvenli bir hızlanma beklemiyordum.
Rodaj filan yok deniyor ama araç 9000 km ye geldi bundan önceki 5.4 ortalama 4.1 e düştü. O hızlanma olmasa 4 olurdu. Tabi fabrika verişi hala değil ama yavaş yavaş yaklaşıyor. Sanırım 20000 olduğunda altın devrini yaşayacak. [emoji16]

Güncellediğimden bazı veriler rnavda eksildi.
e7b5ffac32fc3974c85eab049b8730ee.jpg

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burak91

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
istanbul şehir içi kullanım verileri nedir ? eco mod açık manuel'de mi kullanıyorsunuz yoksa otomatik mi ?

agdayı61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımın deposunu doldurup verileri sıfırlıyorum. Yaz lastiği var ve ortalama şuan 4.9 lt. Şehir içi tüketim.

funnerman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben bu aracın (75 Hp dci 1.5 joy) en çok yakıt yönünü seviyorum gerçekten kokluyor desem yeridir. Tarsus ilçesinden Osmaniye iline kadar 140 km yol yaptım. Hızım 90 ila 100 arası olarak gittim sürekli klima da kapalı idi. Ortalamam yol bilgisayarında 3.4 çıktı gözlerime inanamadım. Bir de kronik sorunları masraf çıkarmasa ömür boyu vazgeçmem bu araçtan.

can1992

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok iyi vallahi benim araç 4 bin km oldu 7 litre şehir içi ortalamam.Var böyle olacağını bilseydim benzinli alırdım.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok ama çok fazla göreceli ve açıkcası bence saçma bir konu.

X kişi sabit 90da 500km yol yapar olur ortalaması 3.4

Z kişi aracını hergün şehir içi evden işe kısa mesafe 5km kullanır araç daha ısınamadan motor söner,klima açık,trafik vs derken olur 8lt

hangi koşullarda ne yaktığı yazılırsaki kimisi yazmış daha iyi olur ve açıkcası bana artık bu gündemde sene 2018 olmuşken sabit 90da ne yaktığı önemsiz, artık bir çok araç o CC ve güçte 90da o değeri ve benzerini yakıyor.

benim için gerçek veri, aynı güzergah aynı yolda kendini emekli spek kısıtlamadan şöyle adam akıllı gerçekçi hızlarda ne yaktığı şaşırtmalı yoksa bir numarası yok benim için.
1.5tona yakın 0-100 7lerde olan 185hp/380tq 2000cc olan bir canavar f30 saatde 150/kmh ile sabit giderken 6.6.5lt yakıyor asıl bu konuşulabilir.

ama dediğim gibi çoğu gündem aracın zaten 3.5leri yaktığı 90da bizimki 3.5-4lt yakmış şaşırmıyorum ve bana göre bir numarası yok

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Görüyorum ki her kafadan farklı ses çıkıyor. Fikir bu tabiki çıkacak.
Kendi adıma konuşayım. Clio yu tipi güzel ve ekonomik diye aldım. Hatta ekonomiği 1. Sıraya yazabiliriz. Dolayısıyla ne kadar yaktığıyla çok ilgileniyorum. Özellikle son zamlardan sonra.
Ayrıca renault verdiği değerleri abartmaya mı başladı yoksa gerçekleri mı yazıyor da ayrı bir konu. Sıfır aldığım araç 11500 e geldi ve km si arttıkça yakıt sarfiyatı daha da iyileşiyor.
Enteresan olan yeni teknolojide rodaj yok deniyor ama artık buna inanmıyorum. Araç günden güne iyileşiyor. Bunun bir gözlemi olarak da uzun yol verilerimi burada paylaşıyorum.
Yalova İzmir yolculuğum. Bol bol.mola verdim. Yolların yoğunluğundan otoban sonrası mecburen 80-100km hız aralığında seyrettim. 3.8 lt ortalama ile izmire vardım. Hava 38 derece klima sonuna kadar açık. 4 kişi (2 çocuk) bagaj full.

Aracın km si arttıkça verimi de artıyor. Rodaj sadece motorda olan bir kavram değil zannımca. Her yönüyle etki hissediliyor. 30 güne de ilk servisinize gideceğiz artık. Ondan sonra daha da iyi olacağını düşünüyorum.
0e199d2df21868343f8ce31c6ec7faf0.jpg
09632839b564b69cda08c8ad0ba17759.jpg
12b5e3fded0a02caebad3bc69c9532f0.jpg

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haziranda bayram tatilinde Düzce'den Antalya Demre'ye gittim geldim. Demre'de de kısa mesafelerde kullanımlar oldu. Gidişte 3.9 ortalama ile gittim. Döndüğümde de ortalama 3.9 olarak kaldı. Toplamda 1680km ortalamam 3.9lt olarak Düzce'ye döndüm. Bundan sonra km sayacını sıfırlamadan devam ediyorum. 2900km civarında şuan ve ortalamam 4.3lt. Hergün 3.5km gidiş ve dönüş şeklinde işe gidip geliyorum. Bu ara bayram ziyaretleri falan derken biraz yol yaptık.
Tüketim ortalaması 4.3 lt
Hız ortalaması da 43km şeklinde görünüyor.

Şehiriçinde 9-10lt yakan otomatik Corolla'dan Clio'ya geçmemin sebebi yakıt tüketimiydi. Bu yönüyle gayet memnunum araçtan. Bana göre en büyük eksisi 4 tekerde disk fren olmaması. Çok güven vermiyor.