Yakıt?

renault megane 81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizce araç boştayken daha çok mu benzin yakar az mı?

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ustad boştayken benzin yakıyor.
zaten yol bilgisayarıda gösteriyor. bir dene derim.
viteste iken 0.0 yazıyor, benzinde iken 0.1 yazıyor.
hem boşa almak tehlikeli unutma.

renault megane 81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
zaten sormak amaçlı yazmıştım :) dün kanal d de bir haberde gördüm araç boştayken 1.2 l yakarmış 100 km de onun yerine araç viteste kalsın ayagınızı gazdan çekin dediler. :)

ardadrmz

Arda Durmaz, T.C Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben tam tersını dusunuyorum..tamam boşa atmak tehlikeli ama konu o değil..atıyorum 60-70 le ışıklara yaklaşıyorsunuz boşa atıp mı yaklaşırsınız yoksa viteste bırakıp ayağınızı gazdan çekermisiniz.ben genelde boşa atıp yaklaşırım. viteste oldğu için bence rölantide çalışmasına nazaran fazla yakacaktır. o haberi bende gördüm...

renault megane 81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende dağil herkes boşta yakmıyor diye biliyordu bence haberi görünce bnde şaşırdım dün giderken bi baktım ne kadar yaktığına doğru galiba

BOGA

Güray BOĞA-İZMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Doğru galiba değil, doğru. Şöyle; vites boşa atıldığında krank milinden güç iletimini sağlayan şanzıman devreden çıkar ve pistonlar rolantide hareket etmeye devam etmiş olur e buda yakıt sarfiyatı demektir.
Araç vitesteyken ayağımızı gazdan çekersek, araç tam tersi olarak tekerlekten aldığı gücü motora iletmiş olacak e böyleykende pistonlar ateşleme olmadan hareket etmiş olacak ve yakıt tüketimi sıfır olacaktır.

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yol bilgisayarıma göre konuşursam araç viteste ayağımı gazdan çektiğimde anlık tüketim sıfırlanıyor ama boşa atıp akışına bıraktığımda 1.0 - 1.5 civarı yakış görüyorum özelliklede klima açıkken. Bende benzinli aracımda hep boşa sallardım bu aracın yol bilgisarı verilerinden beri boşa atmayı bıraktım

renault megane 81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen öyle yokusta klimayı acmayın dediler zaten ayrıca benımkide 1.2 L yakıyordu bugun deneim yol bilgisarayına bakarak bundan sonra boşa takmak yok :)

ardadrmz

Arda Durmaz, T.C Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Doğru galiba değil, doğru. Şöyle; vites boşa atıldığında krank milinden güç iletimini sağlayan şanzıman devreden çıkar ve pistonlar rolantide hareket etmeye devam etmiş olur e buda yakıt sarfiyatı demektir.
Araç vitesteyken ayağımızı gazdan çekersek, araç tam tersi olarak tekerlekten aldığı gücü motora iletmiş olacak e böyleykende pistonlar ateşleme olmadan hareket etmiş olacak ve yakıt tüketimi sıfır olacaktır.

ben yanlış biliyormuşum demek ki kusura bakmayın:eyv

*MELiH

Melih LALE,
Yönetici
Başkan
Bilgi Girilmemiş
enjeksiyonlu araçlarda bu böyle ama karburatorlu araçlarda böyle mi meçhul :D