yardımlarınızı bekliyorum...

06kaandar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar öncelikle selamlar bir kaç sorum olacaktı.
1.si aracın kaput içinde sağ tarafında silecek suyu kabının yanında altına doğru bir parça var tüp şeklinde bu nedir ve burda bir soket var boşta duruyor takılı değil iptal edilmiş gibi görünüyor ne işe yarıyor?
2.si arka cama su atan tavan üstündeki fıskiye çalışmıyor ucu tıkalı değil açtım su gitmiyor muhtemelen harici sigortası varmıdır yada suyu gönderen mekanizma tam olarak nerde?

aracı yaklaşık 3 ay önce aldım tamamen yabancıyım ne nerde bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler...

araç 98 model 1.6 rte k7 motor klima ve airbag mevcut...

Son düzenleme:

06kaandar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dayanamadım söküp baktım 2 sorumunda cevabı aynı yerde galiba sorduğum parça zannedersem silecek suyu pompası hazneden çıkan suyu camlara pompalayan parça; ön camların boruları esnek ve su antifirizli cam suyu olduğu için rengi mavi arka camınki ise çok sert ve çıkış noktasından itibaren içinde hiç su yok borusunun... birde ek yapılmış ekli parçadan söküp üflediğimde tıkanıklık yok açık yani ; olay sokette anlaşılan... şimsi merak ettiğim tek soket girişi var bu boştaki soketin yerini bir türlü bulamadım sağa sola baktım yok varsa bilgisi olan yerini tarif edebilirmi... şimdiden teşekkürler...

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracimda da cam suyu sikmiyordu. Benim aracin su deposu sag on tarafta. Su motorlarida o deponun ustunde. Su borusunu sok kabloyu cikar cikmazsa ki aoketlidir direk cek. Zaten ikitane motor var. Genelde o soketlerde korozyon oluyor ondan oluyor. Ben soktum birisinde korozyon olmustu birisinin motoru gitmist. Kablo bagla motora akuyle dene . Saglam olup olmadigi ortaya cikar. Yenisini al ve tak. Paran cebinde kalmis olur. Belki de silecek ayar kolunda da olabilir . Kablolara ampul bagla. Koldan su verir gibi yap lamba yaniyorsa kol saglamdir. Birde benim arac hb di. Motor ikitane oluyor o yuzden sedan da bir tane olabilir.

06kaandar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracimda da cam suyu sikmiyordu. Benim aracin su deposu sag on tarafta. Su motorlarida o deponun ustunde. Su borusunu sok kabloyu cikar cikmazsa ki aoketlidir direk cek. Zaten ikitane motor var. Genelde o soketlerde korozyon oluyor ondan oluyor. Ben soktum birisinde korozyon olmustu birisinin motoru gitmist. Kablo bagla motora akuyle dene . Saglam olup olmadigi ortaya cikar. Yenisini al ve tak. Paran cebinde kalmis olur. Belki de silecek ayar kolunda da olabilir . Kablolara ampul bagla. Koldan su verir gibi yap lamba yaniyorsa kol saglamdir. Birde benim arac hb di. Motor ikitane oluyor o yuzden sedan da bir tane olabilir.

hocam benim araçta hb tek su motoru var yalnız çift çıkışlı. hortumların biri ön sileceklere diğeri arkaya gidiyor. anlayamadığım çift soket var dediğiniz gibi ikinci bir motor olması lazım ama yok. takılı olan motoruna da çok baktım ama başka soket girişi yok. lamba işini denedim boştaki sokette elektrik var ve arka sileceği çalıştırdığım zaman yanıyor anlayamadım. işin özeti çift soket ve çift su çıkışlı tek soketi olan bir motor var.. benim görüşüm daha önceden 2 motorda arızalanmış yerine çift su çıkışlı tek motor takılmış bu nedenle soketin biri boşta kalmış ve sadece ön silecekleri çalıştıran soket takılmış arka su çıkışıda bu motora öylesine takılmış...

06kaandar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kendi göbeğimizi kendimiz kestik yine... sorunu buldum aslında sorun değil de yapılan yanlışlığı buldum. silecek su deposunda tek motor var yani hb lerde iki motor olması lazım. daha önceden bu depo değiştirilmiş ve sedanlara takılan tek motorlusundan takılmış bu nedenle soketin biri boşta kalmış. soketleri ve hortum çıkışlarını değiştirince arka camada su atıyor mekanizma ve hortumlar sağlam. ancak demokraside çare tükenmez misali bir adet motor ve T şeklinde olan hortum aparatlarından aldım silecek haznesinin giriş kısmını ufak bir hortum ve T aparatıyla ikiye ayırdım yani tek girişe bağlı iki motor olmuş oldu böylelikle minumum tutarda sorun çözüldü. herkese keyifli sürüşler...

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize saglik. Yalniz on cama siktiginizda arka camada su sikar. Gerci hic olmamasindan iyidir. Ya boyle kullanacaksiniz yada depoyu degiatirip orjinaline cevireceksiniz. Otjinaline de cevirme durumu tahminimce 100 lirayi bulur.

06kaandar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize saglik. Yalniz on cama siktiginizda arka camada su sikar. Gerci hic olmamasindan iyidir. Ya boyle kullanacaksiniz yada depoyu degiatirip orjinaline cevireceksiniz. Otjinaline de cevirme durumu tahminimce 100 lirayi bulur.

yok hocam ön arka ayrı.. bi motor daha aldım şu an iki motor var depodaki su girişine T yaptım.. ayrı ayrı atıyor yani...

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Insan oglu is basa dusunce hersey yapabiliyor. Cok akillica eline saglik

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

slm

sayın arkadaşım, benim aracımında silecek hortumu hemen su sıkma motorunun yanından hortumu patlatmış yarıdan fazla su aşağıya akıyor, camlara daha az yıkama suyu geliyor.

kendim sökemeyip sanayide söktürmek istedim, ustanın verdiği cevap;

sökmek için, tekeri sökeceğiz, çamurluğun davlumbazlarını çıkarıp, hortuma ulaşacağız. dedi.

bende iş uzun diye söktürmedim.

siz nasıl bir yol izlediniz, veya ben bunu nasıl çıkarabilirim. başka yolu varmı bu işin.

KAZASIZ BELASIZ GÜNLER DİLERİM.

06kaandar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm

sayın arkadaşım, benim aracımında silecek hortumu hemen su sıkma motorunun yanından hortumu patlatmış yarıdan fazla su aşağıya akıyor, camlara daha az yıkama suyu geliyor.

kendim sökemeyip sanayide söktürmek istedim, ustanın verdiği cevap;

sökmek için, tekeri sökeceğiz, çamurluğun davlumbazlarını çıkarıp, hortuma ulaşacağız. dedi.

bende iş uzun diye söktürmedim.

siz nasıl bir yol izlediniz, veya ben bunu nasıl çıkarabilirim. başka yolu varmı bu işin.

KAZASIZ BELASIZ GÜNLER DİLERİM.

silecek su kabında sıkıntı yok ise yani delik değilse komple sökmeye gerek yok... silecek motoruna ve hortumlara üstten ulaşılabilir... hazneyi tutan iki vida var onları sökün ve hazneyi sağa sola oynatarak yukarı çekebildiğiniz kadar çekin(hazne üstten çıkmaz sadece motor ve hortumlara elinizin ulaşabileceği alan açarsınız) hizasındaki ön far hafiften değerse farın kapağınıda sökün sonra silecek motorunun fişini çekin silecek motorunu tutarak sökün haznede su varsa kendiliğinden
boşalacaktır... motoru elinize alınca hortumlarını kontrol edersiniz hortumu delik kısmından kesin iki ucuda pürüzsüz olsun hortum ağzından büyük bir silindir çubuğu çakmakla ısıtıp hortumu biraz genişletin sonra diğer hortum ucunuda çakmakla ısıtıp iç içe geçirin yada bulabilirseniz hortum ebadında içi boş küçük silindir boru da ek yapabilirsiniz hortumu hallettikten sonra motoru yerine takmak kalıyor. umarım halledersiniz kolay gelsin...