Yazın Antifiriz...

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkeze Selam ...
Artık Yaz dönemine giriyoruz havalar ısınmaya başladı 1,4 8 Valve 2007 75 Hp 60000 km de Symbol sahibiyim işim nedeni ile arabamı hafta sonları kullanabiliyorum ve sıkışık trafikte.Dur kalk derken hararet sorunu yaşamamak için arabama Antifiriz koymak istedim.Yeşil renkli -37'C kadar dayanabilen ve üzerindeki açıklamaya bakacak olursak Kamyon otomobil ve benzeri tüm binek araçlarda yaz kış kullanılabilir ibaresi yer alıyor.Buraya kadar her şey tamam arabam kaç lt antfiriz alır diye araştırayım dedim kafam allak bullak oldu.Kimi yazın antifiriz kullanılmaz diyor kimi radyatöre zarar verir diyor kimi %50-%50 olmalı diyor.Kimi renklerden bahsediyor kimi kullan daha iyi olur diyor şimdi nedir bu işin oluru kullanıp kullanmama yada miktar konusunda kararsız kaldım.Antifirizin rengi yeşil birde bizim araçlar kaç lt soğutma sıvısı alıyor fikirleriniz almak istedim...

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Antifiriz yaz kış arabada bulunması gerekir. Arabanın pasını tabiri yerindeyse borulardaki tozunu atar. Elinde olan yaz kış kullanır yazanı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.:eyv

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Antifiriz yaz kış arabada bulunması gerekir. Arabanın pasını tabiri yerindeyse borulardaki tozunu atar. Elinde olan yaz kış kullanır yazanı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.:eyv

Peki yazın oran nasıl olmalı %50 %50 yapsam sıkıntı olurmu acaba...

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
takılma abicim o kadar.
tam olarak doldur.
yarısına iniyor seviyesi araba çalışınca..
galiba öyle yapıyordu benim usta.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Yaz kış antifirizli kullanın. Yazın hararetten kışın donmaktan koruyor. Sadece su ile kullanırsanız zamanla motordaki su kanallarında tortulaşma yapıyor dolayısıyla conta yakımına kadar gidebiliyor. Ortalama 4.5 - 5,5 litre civarı alır. Ben 3 litre antifiriz koyup üstünü HAZIR SU ile tamamlıyorum. Ayrıca senelik olarak değiştiriyorum kışa girmeden.

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Skıntı olmaz yaz kış gönül rahatlığıyla antifiriz kullanabilirsin.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler yorumlar için o halde ince ince doldurmaya başlayalım Genleşme kabındaki suyu boşaltıp biraz ilave edelim

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçtiğimiz aylarda bu konuyu Renault 19 sayfasında tartışmıştık, umarım faydası olur.

http://www.renaultfanclub.com/renau...arka-antifriz-hakkinda-ne-dusunuyorsunuz.html

Ben yazın daha fazla antifriz oranının hararete daha faydalı olabileceğini düşünüyorum %100. Çünkü kaynama noktası 165-180C, bizim için de önemli olan bu, donma noktası kışın lazım. Kışın ise %50 ideal. Araçta bariz bir hararet sorunu varsa tamir ettirmezsen ne yaparsan yap, boş... (radyatör tıkalı olabilir...) Radyatörü tıkayıp da hararete neden olan sistemde oluşan kireçtir. Bunu önlemek için organik (kırmızı) antifriz ve saf su kullanmak lazım. Yeşil, mavi yaz kış dese de bir süre sonra özelliğini kaybedip kurum oluşturabiliyor. Ben Febi koydurmuştum 3 L. kış için, şimdi azaldıkça antifriz ekleyip oranını artırıyorum yaz için. Elf Auto Supra'nın broşüründe kaynama noktası 180 diyor, tercih edilebilir...

http://dosya.total.com.tr/Antifriz/GLACELFAUTOSUPRA/TDS.pdf

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Yaz kış antifiriz kullanmak motorun ömrünü uzatır...

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçtiğimiz aylarda bu konuyu Renault 19 sayfasında tartışmıştık, umarım faydası olur.

http://www.renaultfanclub.com/renau...arka-antifriz-hakkinda-ne-dusunuyorsunuz.html

Ben yazın daha fazla antifriz oranının hararete daha faydalı olabileceğini düşünüyorum %100. Çünkü kaynama noktası 165-180C, bizim için de önemli olan bu, donma noktası kışın lazım. Kışın ise %50 ideal. Araçta bariz bir hararet sorunu varsa tamir ettirmezsen ne yaparsan yap, boş... (radyatör tıkalı olabilir...) Radyatörü tıkayıp da hararete neden olan sistemde oluşan kireçtir. Bunu önlemek için organik (kırmızı) antifriz ve saf su kullanmak lazım. Yeşil, mavi yaz kış dese de bir süre sonra özelliğini kaybedip kurum oluşturabiliyor. Ben Febi koydurmuştum 3 L. kış için, şimdi azaldıkça antifriz ekleyip oranını artırıyorum yaz için. Elf Auto Supra'nın broşüründe kaynama noktası 180 diyor, tercih edilebilir...

http://dosya.total.com.tr/Antifriz/GLACELFAUTOSUPRA/TDS.pdf

Biz işyerinde bir makinede Chiller çıkışında -25 'C su sıcaklığına ihtiyaç duyuyoruz orada kullanılan antifiriz inanın Elektrik Pompasına dahi etki ediyor eğer çok kaçarsa salmastraya bir süre sonra zarar verebiliyor.Dikkat ettim makine uzun süre durursa bir kaç gün kadar işte orada olumsuz etki oluşmaya başlıyor.Kireçlenme önemli etken ben en çok bu hararet korkusundan ötürü kullanmak istiyorum şu an bir sıkıntım yok sadece olsun istemiyorum çünkü çok dur kalk trafiğe giriyoruz ve İzmir sıcak , gözüm devamlı ibrede.