Yeni Arabam Ve Sorunları

muhsin_cepelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, bugün 2004 Model 1.6 16V Lpg li 200.000 km de sedan model dynamic (sunroof lu full) alarak aranıza katıldım.
Tabi almadan herşeyi kontrol edemeden aldım ama bir sürü hoşuma gitmeyen şeyle karşılaştım. Aşağıda yazacağım sorun veya beceremediğim konularda yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

1. asılanahtar (kart) da yedek anahtar (kart) da dagılmış ve zor çalışır şekilde bunu değiştirmek ne kadardır?
2.Ön sis çalışmıyor ekranda açık diye gösteriyor ama açılmıyor ve arka sis sadece arka solda mı yanıyor?
3. Cruise control çalışmıyor tahminimce bozuk becerilemeyecek bişey olduğunu sanmıyorum çünkü sınırlandırıcı çalıştı. Bunun tamiri çok tutar mı?
4. En büyük sorun!!! Ekranda kartın pilini değiştirin deyip duruyor bir süre sonrada service uyarısını yakarak elektriksel arıza gibi bişey yazıyor? Hiç hoşuma gitmedi. Cruise controlü denediğimde hemen elektriksel arıza yazıyor
5. 1,2 ve 3. viteste 2500 devire kadar titreme yapıyor 1 gazı yiyor bir yemiyor gibi bunla alakalı lpgnin bağlantı şekli önemli demişti birileri veya başka bir sorun mudur?
6.İç koltuk döşemeleri perişan şekilde ve özellikle de sunroof altındaki kapanan plastiğin üzerindeki kumaş kaplama perişan durumda. Ne yapılabilir
7. Arka sağ cam önden açılıyor da kapanıyor da ama camın ordaki düğmeden açılıyor kapanmıyor. Sorun sadece düğmede midir ve ne kadar tutar.
8. Debriyaj biraz yukarda kavrıyor herkeste mi böyle yoksa baskı-balata bitmek mi üzeredir?

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Moralimi bozdu araba :(

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba öncelikle üye tanıtım bölümünden . Kendinizi tanıtmanız gerekmektedir . Konularla ilgili size yardımcı olacaklardır.

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeş hayırlı olsun diyelim alınmış artık.İnşallah aracı uyguna almışsındır.Bunların hepsini çözmek sana 2-3binliraya sebep olabilir.Ama önce dürüst usta bulman en önemlisi.Dürüst bir elektrikçi ve megandan da anlamalı.Bir tane dürüst motor ustası.

muhsin_cepelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeş hayırlı olsun diyelim alınmış artık.İnşallah aracı uyguna almışsındır.Bunların hepsini çözmek sana 2-3binliraya sebep olabilir.Ama önce dürüst usta bulman en önemlisi.Dürüst bir elektrikçi ve megandan da anlamalı.Bir tane dürüst motor ustası.
2-3 bin mi? Uuuu beklenmedik bisey oldu bu benim için? Piyasa değerinde aldım cok da düşük sayılmaz yani. Bir reno servisi ile görüşeyim yarin Ankarada önerilen kutay oto var oraya bir gösterelim bakalim nr çıkacak

o6plaka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2-3 bin mi? Uuuu beklenmedik bisey oldu bu benim için? Piyasa değerinde aldım cok da düşük sayılmaz yani. Bir reno servisi ile görüşeyim yarin Ankarada önerilen kutay oto var oraya bir gösterelim bakalim nr çıkacak

kutay ın ismini ben de çok duydum herkes tavsiye ediyor. inşallah çok pahalıya patlamadan işini görürsün megane ı sen de seversin. hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullandırsın

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, bugün 2004 Model 1.6 16V Lpg li 200.000 km de sedan model dynamic (sunroof lu full) alarak aranıza katıldım.
Tabi almadan herşeyi kontrol edemeden aldım ama bir sürü hoşuma gitmeyen şeyle karşılaştım. Aşağıda yazacağım sorun veya beceremediğim konularda yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

1. asılanahtar (kart) da yedek anahtar (kart) da dagılmış ve zor çalışır şekilde bunu değiştirmek ne kadardır?
2.Ön sis çalışmıyor ekranda açık diye gösteriyor ama açılmıyor ve arka sis sadece arka solda mı yanıyor?
3. Cruise control çalışmıyor tahminimce bozuk becerilemeyecek bişey olduğunu sanmıyorum çünkü sınırlandırıcı çalıştı. Bunun tamiri çok tutar mı?
4. En büyük sorun!!! Ekranda kartın pilini değiştirin deyip duruyor bir süre sonrada service uyarısını yakarak elektriksel arıza gibi bişey yazıyor? Hiç hoşuma gitmedi. Cruise controlü denediğimde hemen elektriksel arıza yazıyor
5. 1,2 ve 3. viteste 2500 devire kadar titreme yapıyor 1 gazı yiyor bir yemiyor gibi bunla alakalı lpgnin bağlantı şekli önemli demişti birileri veya başka bir sorun mudur?
6.İç koltuk döşemeleri perişan şekilde ve özellikle de sunroof altındaki kapanan plastiğin üzerindeki kumaş kaplama perişan durumda. Ne yapılabilir
7. Arka sağ cam önden açılıyor da kapanıyor da ama camın ordaki düğmeden açılıyor kapanmıyor. Sorun sadece düğmede midir ve ne kadar tutar.
8. Debriyaj biraz yukarda kavrıyor herkeste mi böyle yoksa baskı-balata bitmek mi üzeredir?

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Moralimi bozdu araba :(

Tek hatanız bu yaşlarda bu modeli alırken doluluğa boşluğa bakmanız.

İlla dolusu olsun sanruff da olsun hız sabitleyicisi olsun koltuklar sıcacık olsun diye tutturan insanlar bu arıza risklerinide göze almalı.

1 - Kart kırıksa Aliexpress ( çin ) (20 TL civarı ) veya Türkiyede (40-50 tl civarı) ki alışveriş sitelerinde kart kabı satılıyor alıp kendiniz kabı değiştirebilirsiniz. veya ben anlamam diyorsanız yaklaşık 70-100 lira arası anahtarcılar değiştiriyor.

2- Sis düğmesini geri değil ileri döndürün. Sis lambaları sadece sol kısımda yanar sebebi arkadan gelen araç sizi frene basıyor sanmasın diye.

3- Hız sabitleyicisi kabloları malesef bunlarda meşhur olan döner kondaktör dediğimiz parçadan geçiyor kabloları kopmuş olabilir tamiri 100 TL civarı yapıyorlar ama yine kopuyor en temizi 360 TL verip sıfır alıp komple değiştirmek ( Ben öyle yaptım )

4- kartın pilini değiştirin aracın içerisindeyken kapıları kumandadan açın kapatın açın kapatın araba tepki vermeyene kadar devam edin sonra uyarı silinecek. Elektriksel arıza yazısı için akü + kutup başındaki sigortaları kontrol edin.

5 - motor arıza ışığı yanıyormu ?

6 - Aracı titiz kullanmamış olabilirler veya yıkamacıda tavanı ıslak bez ile sildilerse kumaşın altındaki süngerimsi parça zamanla çürüyor ve kumaşı salıyor. Yapacağınız tek şey döşemecide yeni kumaş kaplatmak bu da sedan araçlarda ön camın sökülmesi demek.

7- ön kumanda da en arkada bir düğme var oraya basın sonra arkadan cam açılacaktır. Çocuk güvenliği için konulmuş bir özellik.

8- Debriyaj hidrolik sistem olduğu için yukarıda kavraması normal debriyaj yenide olsa yarıda olsa bitene kadar hep o noktada kavrayacak.

Son düzenleme:

muhsin_cepelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tek hatanız bu yaşlarda bu modeli alırken doluluğa boşluğa bakmanız.

İlla dolusu olsun sanruff da olsun hız sabitleyicisi olsun koltuklar sıcacık olsun diye tutturan insanlar bu arıza risklerinide göze almalı.

Öncelikle tek tek cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Dolu olmasıni cok istemedim ama temiz bu denk geldi dedim sonra temizi buysa diye kendime sövmedim de değil yani. Bugun direksiyonu deri kaplattim. Bujileri değiştirdim ki düşük devirde tekleme sorunu kalmadı kumandanın birini tamir ettirdim birini de sıfır aldım temiz oldu böylece. Elektriksel arızalari yarın göstereceğim. Simdi en büyük sorunum tüp beyninin bağlantı şekli yakıt ve performans için önemliymiş bunu bujileri değiştiren usta söyledi onu göstereceğim haftasonu.

muhsin_cepelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kutay ın ismini ben de çok duydum herkes tavsiye ediyor. inşallah çok pahalıya patlamadan işini görürsün megane ı sen de seversin. hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullandırsın
Teşekkür ederim inşallah kazasız belassız olur ama arabaya ısınamadım. Arkadaşta 2001 model honda civic var km lerimiz yaklaşık aynı onun arabası daha sessiz ve daha seri. Gittim ama usta yokmuş bende daha gelişmiş ve elektrik arızlarının tamamından anlayan ve sırayı görünce doğru yerde olduğumu anladığım başka bir yer buldum elektriksel sorunlar için oraya götüreceğim yarın. buji vb basit işler için zaten ustam var :)

ANILLORD

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende ankaradayım cumartesi kurtay oto servise gidicem sizede bilgi veririm bende de megan 2 var benimki 220 binde umarım başımız çok ağrımaz