Yeni Clio 4 GT Line'ım - Sorular ve Daha Fazlası

Burn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,

Öncelikle RFC ailesinin bir parçası olmaktan sevinç duyuyorum. Aracımı alalı 3 ay gibi bir süre oldu fakat buraya üye olmak kısmeti bugüneymiş.

Aracımız Clio 4 GT Line 1.2 Turbo EDC Atlas Mavidir. Önceki yine sıfır aldığımız 2010 Clio 1.2 80BG BVR Expression Bulut Gri aracımızı satıp, uzun bir araştırma neticesinde tekrar Clio almaya karar verdik. Çünkü eski Cliomuzu kullanırken bize tek bir arıza vermemişti ve hem araçtan hem de Renault yetkili bayi&servisinden(Yusuf Baysal) oldukça memnun kaldık. Burada elimden geldiğince kısa tutarak, araç hakkındaki izlenimlerim olumsuz kısımlarıyla birlikte, ve kafama takılan soruları sorarak yazmaya çalışacağım. Diğer arkadaşlarımıza da belki faydası olur düşüncesiyle.

3 Aylık kullanımım neticesinde izlenimlerim;

+ Eski aracımıza göre kıyaslarsak, performanstan gerçekten çok memnunum, çok atik, düz-uzun yolda çok zorlanmadan 200Km yi gördüm.

+ EDC vites geçişleri, yine eski aracımıza göre harika.

+ Yol tutuş mükemmel.

+ Ankara'da ikamet ediyoruz, 6.4 şehir içi tüketimimiz var, önceki aracımızda bu değeri 7.3 ten aşağı düşüremedik. İkiside 1.2 hacim olduğundan karşılaştırmak gerçekten iyi fikir veriyor. Aracımızda ECO modu %90 oranında açık.

+ R-NAV sisteminden oldukça memnunuz, video ve fotoğraf görüntüleme ya da internete ihtiyacımız olmadığındandır belki, geçenlerde de en son versiyona güncelleme yapmıştım, 6.0.3 olması gerekiyor.

+ Elektronik klima gerçekten başarılı çalışıyor çok beğeniyorum, her şeyi kendi ayarlıyor mükemmel denilebilir, yazın gelmesiyle havaların iyice ısınmasıyla ilerde soğutma performansı olarak da fikrimi belirtebilirim.

+ ESP başarılı, bi kaç kere karlı havalarda virajlarda devreye girdiğine şahit oldum ve net bi şekilde aracın kendisini toparlamasına şahit oldum.

+ Ön konsolun üst kısmında yumuşak bir kaplama kullanılmış, plastiğin tamamı değil dediğim gibi kaplama hissi veriyor. Ama dokununca kalite algısı yarattığını söylemek mümkün. Bunun konsolun diğer kısımlarında da kullanılması güzel olurdu ama malesef sert.

+ Gösterge ışığının şiddetini ayarlamak ve kapı cam açma tuşlarının yine ışıklı olması hoşuma giden detaylardan.

+ Lastik basıncını dinamik olarak görmek yine güzel detaylardan birisi.

+ Ve son olarak, tabii ki görüntüsü. Her Türk gibi, beyaz-gri takıntısı olan birisi olarak, iyi ki Atlas Mavi rengini tercih etmişim diyorum. Gerçekten broşür fotoğraflarındaki gibi araba. Zaman zaman dikiz aynasına baktığımda, ışıklarda sürücülerin yanındakiyle birlikte aracı incelediğine şahit oluyorum, zaman zaman da benzinlikteki görevliyle araç hakkında muhabbete giriyoruz. Kısacası farklı bir araç olduğunu herkese hissettiriyor, sadece sahibine değil. Duygusal olarak tatmin edici bir şey.

Başlıca aklıma gelen olumlu izlenimlerim bunlar, olumsuzlar ise;

- Gece aydınlatmasını daha iyi beklerdim, zaman zaman uzun fara ihtiyaç duyuyorum.

- 90-100 kmden sonra içeriye kapı altından rüzgar eser gibi ses geliyor. Zaman zaman istemsiz camlar açık mı diye kontrol ediyorum. Eski aracımızda böyle bir sorun yoktu.

- Sorun mu bilmiyorum, eski aracımızda da vardı. 1. viteste gaza hafif dokunuşlarda araç biraz silkeleniyor ve 1-2 2-1 geçişlerde mekanik vites geçişi sesini duyabiliyorum.

- Böyle performanslı bir aracın, arka frenlerinin de disk olmasını beklerdim. Yüksek süratlerde biraz frene basıp direksiyonu hafif kırdığımda, fren yükünün öne yoğunlaşmasından ötürü biraz kayıp oluyor ve kontrol zayıflıyor.

- İnceleme yaptığımda yurt dışındaki GT Line larda vites kulakçıklarının olup bizdekilerde olmadığını fark ettim. Üzücü bir detay, ve kafama acaba başka bir detay var mı bu şekilde sorusunu getirdi.

- Bu sorun muhtemelen benim aracımda mevcut, sol ön hoporlerde sesi biraz açtığımda patlak hoperlor sesi geliyor. Diğer hoperlörlerde böyle bir izlenim edinmedim.

- Çukurlarda ve tümseklerde aracın önü sanki kopuyor gibi takırtı geliyor. Önceki aracımda böyle bir sorun yoktu. Servise göstermeli miyim bilemedim bu konuda sizden de fikir istiyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar izlenim olarak. Tecrübeli arkadaşlara da birkaç sorum olacaktı.

? Yukarda da değindiğim gibi aracın farlarından memnun değilim. Hem görüntü, hem işlevsellik olarak. Uzun, kısa ve parkları LED ampullerle değiştirmek istiyorum. Mümkün müdür?

? Rüzgar sesine serviste çözüm buluyorlar mı? Yoksa kendim mi bir şeyler yapacağım.

? Ve yukarıda olumsuz olarak değindiğim tümsek-çukur sesi.

? Ben şu ana kadar hiçbir aracımda LPG kullanmadım. Her zaman benzinli araca bindim. Şu anda da böyle bir planım yok, ama meraktan 1.2 Turbo 120bg motora LPG uygulanması hakkında bilgi almak istiyorum, eğer bu yola başvurmuş arkadaşlar varsa.

Teşekkürler!! :)

Son düzenleme:

Gorekem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çukurlarda ve tümseklerde aracın önü sanki kopuyor gibi takırtı geliyor. Önceki aracımda böyle bir sorun yoktu. Servise göstermeli miyim bilemedim bu konuda sizden de fikir istiyorum.

merhaba aracınız hayırlı olsun. Şu sorununuz muhtemelen kaliper sesidir. Hele 17" jantsa %80 odur diyorum. Aynı sorun benim araçtada var. Çözümü kalipere yay uygulaması veya pimlerin arasına takılan bir zımbırtı var o kesiyormuş. Kaliper tamir kiti diye arattığınızda çıkar. Servis şimdiye kadar yağlama yöntemiyle çözüm bulmaya çalıştı ama olmadı tabiki :)

- Bu sorun muhtemelen benim aracımda mevcut, sol ön hoporlerde sesi biraz açtığımda patlak hoperlor sesi geliyor. Diğer hoperlörlerde böyle bir izlenim edinmedim.

Bu bende de var. Boş zamanımda bende bir kurcalayacağım. Çözümü basitte olabilir. Zor da.

solidgrind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle iyi günlerde kullanın. Dizel tercih etmek istediğimden 2500 daha fark ödeyemedim ve Icon ile yetindim.:) Ancak aklım hala Gt Line 'dadır. Almış olduğunuz renk o aracı alma sebebidir bana göre, o kadar güzel bence. Ayrıca başta jant olmak üzere araçtaki tüm farklar bu 2500 liraya değer. Benim aracımda krom olan yerler sizin aracınızda gri renk ve bence bu aracın spor görünümüne de büyük katkı yapan çok önemli bir artı. Ama buna tek istisna gri aynalara bence, aynalar piano black ya da gövde rengi daha iyi gidermiş gibi geliyor bana. Yurt dışında bahsettiğiniz f1 vites dışında direksiyon da farklı sanırım ama ülkemizde bu da yok.

Sorularınıza gelince, farları değiştiren pek çok arkadaş var, forumun Clio 4 bölümünde bunları görebilirsiniz. Rüzgar sesi yüksek hızlarda mevcut, ancak bazı arkadaşlarda bu ses ya daha çok ya da ıslık şeklinde rahatsız edici olduğundan servise başvuruluyor. Forumda bu konuda dava açanlar dahi mevcut :D Diğer sorularınız hakkında bilgim yok. Tekrardan iyi günlerde kullanın. Temiz ve parlak olduğu sürece kendine çok paktıracak bir araç:eyv

Burn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle iyi günlerde kullanın. Dizel tercih etmek istediğimden 2500 daha fark ödeyemedim ve Icon ile yetindim.:) Ancak aklım hala Gt Line 'dadır. Almış olduğunuz renk o aracı alma sebebidir bana göre, o kadar güzel bence. Ayrıca başta jant olmak üzere araçtaki tüm farklar bu 2500 liraya değer. Benim aracımda krom olan yerler sizin aracınızda gri renk ve bence bu aracın spor görünümüne de büyük katkı yapan çok önemli bir artı. Ama buna tek istisna gri aynalara bence, aynalar piano black ya da gövde rengi daha iyi gidermiş gibi geliyor bana. Yurt dışında bahsettiğiniz f1 vites dışında direksiyon da farklı sanırım ama ülkemizde bu da yok.

Sorularınıza gelince, farları değiştiren pek çok arkadaş var, forumun Clio 4 bölümünde bunları görebilirsiniz. Rüzgar sesi yüksek hızlarda mevcut, ancak bazı arkadaşlarda bu ses ya daha çok ya da ıslık şeklinde rahatsız edici olduğundan servise başvuruluyor. Forumda bu konuda dava açanlar dahi mevcut :D Diğer sorularınız hakkında bilgim yok. Tekrardan iyi günlerde kullanın. Temiz ve parlak olduğu sürece kendine çok paktıracak bir araç:eyv

Haklısınız :) Farklı renk aldığınızda o kısımlar değişiyor aslında, mesela beyaz GT Line larda yanılmıyorsam, ayna ve ön panjur gri değil yine icon gibi piano black :) Ama tabiki yine de kanımca Atlas Mavi yi es geçecek ayrıntılar değil, yine de böyle bir opsiyonun olmasını isterdim ve alırdım. Aracı siparişle aldık çünkü showroomdan ya da garajdan değil, fabrikadan çıkıp bize geldi direk. Far konusunda biraz baktım, genelde çeşitli halojenler ile değiştirenler olmuş, ya da direk montaj-kesme ile xenon yapanlar. Benim aslında LED ampüller hakkında pek bi bilgim de yok, araçlarımıza uyuyor mu? Yani direk H7 halojen bir ampülü söküp takmak kadar kolay mı? Ve tabii ki yasal mı?

EDIT : Mesela ŞU ÜRÜNÜ alsam, direk takabiliyor muyuz bizim araçlara?

merhaba aracınız hayırlı olsun. Şu sorununuz muhtemelen kaliper sesidir. Hele 17" jantsa %80 odur diyorum. Aynı sorun benim araçtada var. Çözümü kalipere yay uygulaması veya pimlerin arasına takılan bir zımbırtı var o kesiyormuş. Kaliper tamir kiti diye arattığınızda çıkar. Servis şimdiye kadar yağlama yöntemiyle çözüm bulmaya çalıştı ama olmadı tabiki :)

Bu bende de var. Boş zamanımda bende bir kurcalayacağım. Çözümü basitte olabilir. Zor da.

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım, teşekkür ederim :) Bu konuda yalnız olmadığımı bilmek sevindirici, bas yoğunluklu bir müzik açtığımızda gerçekten sinir bozucu olabiliyor.

Son düzenleme:

wollky_52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Farları biraz daha kaliteli ampulle değiştirirseniz(Ben osram Bight breaker unlimited taktım baya iyi) aydınlatma sorununuz çözülür. Camlardan gelen sesi serviste yarım saatlik bir işlemle hallediyorlar artık. Hoparlörde sorun olabilir. Kapı döşeme söküleceği için işçiliği iyi olan bir yerde kontrol ettirin. Ben ses performansından memnun olmadığım için 4 hoparlörüde değiştirdim öyle kullanıyorum. Önden gelen ses için yukarıda bir arkadaş çözüm yazmış. Malum süspansiyonlar biraz sert olduğundan biraz daha fazla duyuyoruz o çeşit sesleri.. Aracınız hayırlı olsun, basit bikaç işlemle hallolucak sorunlar bunlar, canınızı sıkmayın..

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle araciniz hayirli olsun. Güle güle kullanin.

Tumseklerden gelen ses için bi arkadaş kaliperden geliyor yazmis ancak o ses kaliperden değil viraj denge çubuğundan geliyor. Bende de ayni ses vardi garantiden değişti. Değiştikten sonra ses kesildi.

Farlar gerçekten çok yetersiz ben bütün ampulleri değiştirdim. Forumda konuları mevcut. Kisalara xzenon uzunlara cree led parklarada t10 dipsiz Led taktim. Bu şekilde kusursuz oluyor. Hatta uzunlar fena oluyor :)

Gorekem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle araciniz hayirli olsun. Güle güle kullanin.

Tumseklerden gelen ses için bi arkadaş kaliperden geliyor yazmis ancak o ses kaliperden değil viraj denge çubuğundan geliyor. Bende de ayni ses vardi garantiden değişti. Değiştikten sonra ses kesildi.

Farlar gerçekten çok yetersiz ben bütün ampulleri değiştirdim. Forumda konuları mevcut. Kisalara xzenon uzunlara cree led parklarada t10 dipsiz Led taktim. Bu şekilde kusursuz oluyor. Hatta uzunlar fena oluyor :)

Selamlar benim araçtaki sorun öyleydi belki aynısıdır diye dedim. Hatta önden ses gelen arkadaşlar bunu test etmek için şöyle bir uygulama denesinler bozuk yolda geçerken şakırtı yaparken hafifce frene bassınlar eğer ses kesiliyorsa kaliperdendir. Eğer ses devam ediyorsa sizin dediğiniz viraj denge çubuğundan kaynaklanıyor olabilir. :eyv

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar benim araçtaki sorun öyleydi belki aynısıdır diye dedim. Hatta önden ses gelen arkadaşlar bunu test etmek için şöyle bir uygulama denesinler bozuk yolda geçerken şakırtı yaparken hafifce frene bassınlar eğer ses kesiliyorsa kaliperdendir. Eğer ses devam ediyorsa sizin dediğiniz viraj denge çubuğundan kaynaklanıyor olabilir. :eyv

Doğrudur hocam :) bu arada o ses için yaptirdigim isin faturasinida paylasayim

5mQWzR.jpg