Yeni Clio'm-İlk uzun Yol Değerleri - S-Design Krom Aksesuar

Venomz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Renaultfanclub.com ailesi

Aracımı 4000km de ikinci el olarak bayiden 28.250 fiyat karşılığı aldım.1.2 motor 75bg Joy pakettir.İlk aldığımda ortalama tüketim 7.5 litre civarında idi, ben hiç sıfırlamadan ş.içinde 6,9'a kadar düşürdüm.Bu süre zarfında vites değiştirme göstergesine hep uydum ve aşırı devirden kaçındım.

Geçen hafta ilk uzun yol deneyimimi de yaşadım.Gidilen konumların Google maps hali şu şekilde idi:

https://maps.google.com/maps?saddr=...ZYqTcFDFwAEH7OuZP2g&oq=konaklı&t=h&mra=ls&z=8

İlk A noktasından yakıt alarak yol bilgisayarı değerlerini sıfırladım.Klima sürekli 2 kademede açık ve yol elverdiği sürece (yaklaşık 150-200 km) kadar, 100-110 km arası hız sabitleyici kullandım.Varış noktasındaki değerler aşağıdaki resimdeki gibi oldu:

Yol bilgisayarındaki değerleri doğru kabul edecek olursak (Burası biraz soru işareti, ne kadar doğru değerler veriyor tartışılabilir) 23,5 litre x 4,75 TL = 111,62 TL yapıyor. 111,62 / 466 km = 0,23 kr değerini elde ettim.

Kronik arızalar kısmına gelecek olursak, bu seyahatin sonrasında Antalyadan Adanaya gittim, sahil yolu tabir edilen ve sürekli U-S virajlı rezalet bir yolda kullanmak zorunda kaldım.Yollar inanılmaz bozuktu ve ortaya çıkan ilk hata sola keskin kırdığımızda sol tekerlekten gelen takır-tukur ses oldu.Daha sonra sol ön kelebekten 120 üzerinde giderken rüzgar sesi gelmeye başladı.En son olarakta sert bir çukur sonrası bagajdan gelen lakırtı oldu.Uzun lafın kısası, antalya-adana yolu bana yaramadı dostlar :(

Eski aracım modifiyeli bir Kia Sportage idi, haliyle ondan inip Clioya binince güç kaybı yaşayacağımı biliyordum ve yaşadım.Araçta 3 kişi iken ve bagaj dolu halde 10 derecelik rampaları 3.vites ile aldım.Araç hiç 2 vites istemedi.İzolasyon konusunda biraz sıkıntılı durum söz konusu oldu, "Beyaz asfalt" veya "Az Çalışan belediye asfaltı" dediğimiz, çakılı bol, zifti az asfaltlarda inanılmaz rahatsız edici bir ses alıyor araç.Manevra kabiliyeti gayet başarılı, virajlarda kilosuna göre oldukça dengeli geldi bana.(Hem dolu hem boş olarak).

Gelelim makyaj kısmına, S-Design'dan Burçak bey'in yönlendirmesi ve büyük yardımları neticesinde tam takım olarak sipariş verdim.Uygulama yaklaşık 2 saatimi aldı, özenle ve dikkatlice uyguladım ve maskeleme bandı ile sabitledim.Aracı 1 gün süre ile garajda beklettim ve yine aynı özenle bantları söktüm.Sonuç aşağıdaki gibidir:

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, saygılar sunarım.