Yeni işe girenlerin,üniversite 1. sınıflar ve PArt Time Çalışanların Dikkatine

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
ekleme: gss prim borcu çıkmış olanlar tam zamanlı işe girdiğinizde bağlı olduğunuz ilçenin SGK Müdürlüğü'ne başvurup, tam zamanlı işe başladığınızı bildiren bir dilekçe vererek gss borcunuzun durdurulmasını talep etmeniz gerekiyor, aksi takdirde her ay borcunuz çalışmıyor ya da part time çalışıyor gibi faiziyle işlemeye devam ediyor. provizyon alabilmeniz borcunuz olmadığı anlamına gelmiyormuş, 170 SGK hattından öyle diyorlar, borcunuz olup olmadığını bankalardan ya da internet şubelerinden öğrenebiliyorsunuz.

Aşağıdaki linkten provizyon alıp alamadığınızı sorgulamanızı öneririm.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LogOut

Neden mi?
1)Part time sözleşmeli çalışıyorsanız, aldığınız ücret/saate bağlı olarak bazen 30 gün bazen daha az gün priminiz ödenebilir. GSS olayından sonra, eğer 30 günden az prim ödendiyse direkt borç çıkmaya başlıyor, ancak sonraki aylar sigortanız 30 gün ödenmiş olsa bile siz SGK'ya gidip kapattırmadıkça borcunuz her ay üst üste binmeye devam ediyor, faiziyle birlikte.
2) Liseden mezun oldunuz, üniversiteye başlayana kadar arada geçen 2 ay ya da 1 yıl için GSS borcu ödediniz, öğrenciliğiniz başladı artık öğrenciyim dediniz, ama iş öyle değil, öğrenci belgesi vermeniz gerekiyor SGk'ya, işin kötüsü öğrenci belgesi vermiş olsanız bile sistemde hala borçlu görünebiliyorsunuz.

Acil bir sağlık hizmeti almanız gerektiğinde, hele ki ciddi bir durumsa, bu sefer provizyon alınamadığı şokuyla karşılaşabilirsiniz.

Yukarıdaki durumlarda, çalışan iseniz kendiniz SGK Müdürlüğü'ne başvurmanız, öğrenci iseniz öğrenci belgesiyle SGK'ya başvurmanız gerekmekte.

Borçlu görünüyorsanız, bankaların internet şubelerinden veya bankalardan (bazı bankalarda atm lerden de olabiliyormuş sanırım) borcunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Son düzenleme:

Murattunca

Murat TUNCA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence bu şekilde çalışan arkadaşlar için çok faydalı bir bilgi paylaşımı... :eyv

SLC

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Olaylar karışık dursada uğraşılıp erinilmemesi gereken bir durum bu GSS olayı
Yaşı 25 olan halan daha üniversite okuyanlar bu GSS primini ödemek zorunda
Ayrıca part time olup 30 tam gün normal SGK primi yatmayan kişilerinde GSS ye primi çıkar
GSS SGK ile karıştırılmamalıdır

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Öğrenci kardeşlerimiz için faydalı bir konu,sağol Çiğdem...:eyv

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Öğrenci kardeşlerimiz için faydalı bir konu,sağol Çiğdem...:eyv

keşke sadece öğrenciler olsa mustafa abi, her yaştan 1 ay sigortası 30 gün ödenmemiş olana gss borcu çıkıyor ve sonra 30 gün olduğu nedense aynı sistemde fark edilemiyor? güler misin, ağlar mısın? 9 ay önce bir defalık 5 gün ödendi diye sonrasında 9 ay borç binmiş üst üste 930 tl olmuş, sgk-kaymakamlık-sgk hattı arasında dolanmaktan beynim döndü, sağ olsun işini umursayan bir memura denk geldim de sonunda halloldu:)

ensar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben açıktan okuyorum 3 kere falan ssk ya öğrenci belgesi götürdüm ondan sonra daha götürmedim şimdi borcum var mı yok mu korkuyorum

ensar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
keşke sadece öğrenciler olsa mustafa abi, her yaştan 1 ay sigortası 30 gün ödenmemiş olana gss borcu çıkıyor ve sonra 30 gün olduğu nedense aynı sistemde fark edilemiyor? güler misin, ağlar mısın? 9 ay önce bir defalık 5 gün ödendi diye sonrasında 9 ay borç binmiş üst üste 930 tl olmuş, sgk-kaymakamlık-sgk hattı arasında dolanmaktan beynim döndü, sağ olsun işini umursayan bir memura denk geldim de sonunda halloldu:)

AdıENSAR
SoyadıZEKİ
CinsiyetErkek
Doğum Tarihi28.10.1993
Yakınlık TürüKendisi
Tescil Kapsamı4/a Çıraklar
Yararlandığı TC Kimlik No
GSS Kapsamı60/a-1 kapsamında sigortalılar
Sicil No
Provizyon Tarihi20.05.2013
Sigortalı TürüÇalışan
Katılım Payı MuafiyetHayır
Sorgu Sonucu0000 - Müstehaktır, provizyon alabilir.

sonuç böyle çıktı.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
ben açıktan okuyorum 3 kere falan ssk ya öğrenci belgesi götürdüm ondan sonra daha götürmedim şimdi borcum var mı yok mu korkuyorum
emin olmak icin google a ziraat gss borcu yazip cikan linkten tc kimlik no nufus cilt no ile sorgulama turunu gss prim borcu 13 u secerek-sorgulama turu bos gorunur mausun ustundeki tusu ileri geri hareket ettirince yazilar cikip.degisiyor- sorgulama yapmak gecmise ait herhangi bir borc kalip kalmadigini gormek acisindan onemli. Ya da mesela garanti internet subesi kullananlar odemeler.bilumunden bakabiliyor. Ziraatte uyelik gerekmiyor herkes gorebiliyor.

ensar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
emin olmak icin google a ziraat gss borcu yazip cikan linkten tc kimlik no nufus cilt no ile sorgulama turunu gss prim borcu 13 u secerek-sorgulama turu bos gorunur mausun ustundeki tusu ileri geri hareket ettirince yazilar cikip.degisiyor- sorgulama yapmak gecmise ait herhangi bir borc kalip kalmadigini gormek acisindan onemli. Ya da mesela garanti internet subesi kullananlar odemeler.bilumunden bakabiliyor. Ziraatte uyelik gerekmiyor herkes gorebiliyor.
ÇİĞDEM HOCA ŞİMDİ BAKTIM 1245 TL:sinirli KİTLEMİŞLER BANA AMA HALA ÖĞRENCİLİĞİM DEVAM EDİYOR.ÖĞRENCİ BELGESİ GÖTÜRSEM SİLİNİR Mİ ACABA:(

dikizaynasi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gss ne oluyor genel sağlık sigortasımı