Yeni Megane III Dizel Otomatik Yakıt Tüketim Değerleri

OKAN07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Günde ortalama 10 km yapınca o değer maalesef 6.6 lara yükseliyor. :mad:

O kadar fark edeceğini sanmıyorum :) Ama tecrübe etmedim henüz. O yüzden saygı duyarım. Aklımda bulunsun. Denerim bir ara :eyv

Güzel değerler. Radajda, açılmamış motor ve şehir içi....:eyv
Sıfır motorda ilk zamanlar yağ eksiltme olayı normaldir. 2-3 haftada bir yağına çubukla bakmaya dikkat ediniz.

Aracı teslim alırken yağına ilk araç bakımına kadar dokunmamamı özellikle söylediler. Eğer dokunursam garanti kapsamı dışına çıkar diye uyardılar. O yüzden bakmama taraftarıyım. :)

Guzel Degerler Keske Fotoda Olsaydi

Foto aklımda ama bir türlü araç yanına gittiğimde aklıma gelmiyor. En kısa sürede çekip üye araçları kısmında paylaşırım. :eyv

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı teslim alırken yağına ilk araç bakımına kadar dokunmamamı özellikle söylediler. Eğer dokunursam garanti kapsamı dışına çıkar diye uyardılar. O yüzden bakmama taraftarıyım. :)

Kasdettikleri servis dışında mudahale ettirirsen garantiden çıkıcağı. Yağını suyunu kontrol etmek gerekir, şayet eksilirse servise uğrar tamamlatırsınız garanti bozulmaz. Bakım kitapçığında yağına suyuna haftada bir kez bakın diye uyarı var zaten. Yağ çubuğuyla yağını kontrol etmek garantiyi bozmaz.
Keyifli sürüşler.....:eyv

OKAN07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Kasdettikleri servis dışında mudahale ettirirsen garantiden çıkıcağı. Yağını suyunu kontrol etmek gerekir, şayet eksilirse servise uğrar tamamlatırsınız garanti bozulmaz. Bakım kitapçığında yağına suyuna haftada bir kez bakın diye uyarı var zaten. Yağ çubuğuyla yağını kontrol etmek garantiyi bozmaz.
Keyifli sürüşler.....:eyv

Teşekkürler, su ile ilgili bir sıkıntı yok, eksilirse eklememde de bir sorun olmaz. Suyu düzenli olarak kontrol etmemi söylediler zaten. Ama aracı teslim ederlerken ilk 20.000 km bakımına kadar yağına dokunmayın diye özellikle uyardılar. Göstergelerde yağ lambası ile ilgili bir ikaz olmadığı sürece kontrol etmenize gerek yok. İkaz lambası yanarsa derhal yetkili servisimize uğrayın dediler.

Yanlış bilgilendirilmiş olabilir miyim?

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler, su ile ilgili bir sıkıntı yok, eksilirse eklememde de bir sorun olmaz. Suyu düzenli olarak kontrol etmemi söylediler zaten. Ama aracı teslim ederlerken ilk 20.000 km bakımına kadar yağına dokunmayın diye özellikle uyardılar. Göstergelerde yağ lambası ile ilgili bir ikaz olmadığı sürece kontrol etmenize gerek yok. İkaz lambası yanarsa derhal yetkili servisimize uğrayın dediler.

Yanlış bilgilendirilmiş olabilir miyim?

Bilgilendirme doğru. Yağ ikaz lambası sensörlerden gelen bilgiyi veriyor, ben sensör yerine çubukla kendi gözümle seviyeyi görmeyi tercih ediyorum...
Tüketim değerlerin gayet güzel, keyifle kullan arkadaşım....:eyv

Son düzenleme:

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Az önce dizel manuel meganeye bindim oda III'du ortalamasına baktım 7.0 diyordu :)

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maşallah gayet iyi ama ortalama hıza bakılınca gerçekten çok trafik yok gibi :)
Yağına bakılmaz mı olur mu öyle şey yağını servis dışında elletmek yasak, arada çubukla kontrol edin.Dizel araç yağ eksiltir eksiltirsede korkmayın

OKAN07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgilendirme doğru. Yağ ikaz lambası sensörlerden gelen bilgiyi veriyor, ben sensör yerine çubukla kendi gözümle seviyeyi görmeyi tercih ediyorum...
Tüketim değerlerin gayet güzel, keyifle kullan arkadaşım....:eyv

Eyvallah teşekkürler :eyv

Az önce dizel manuel meganeye bindim oda III'du ortalamasına baktım 7.0 diyordu :)

Kullanım devri ile alakalıdır. Otomatik araçlarda devri kendisi ayarlıyor sonuçta. :)

Maşallah gayet iyi ama ortalama hıza bakılınca gerçekten çok trafik yok gibi :)
Yağına bakılmaz mı olur mu öyle şey yağını servis dışında elletmek yasak, arada çubukla kontrol edin.Dizel araç yağ eksiltir eksiltirsede korkmayın

Korkacak bir şey yok, ikaz lambası yanana kadar :D Bu arada ortalama hız yazmadım ki :) Yol bilgisayarından bakıp yazarım ama . :eyv

[escobar]

uNiDeNtiFieD,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni baslikta açtım tuketim degerleri için fakat, 7.1 lt cok deiglmi dizel bir arac icin. gerci sizinki Otomatik ordan mi fark ettiriyor acaba ? Manuel olsa 6 falan goruluyormu ki ?

Megane III , 1.5 dCi arac kullanan arkadaslar bu basligada tuketim degerlerini yazabilirlerse faydali olur sanirim. >>> Megane 3 , 1.5 dCi Tuketim Degerleri - Link

OKAN07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni baslikta açtım tuketim degerleri için fakat, 7.1 lt cok deiglmi dizel bir arac icin. gerci sizinki Otomatik ordan mi fark ettiriyor acaba ? Manuel olsa 6 falan goruluyormu ki ?

Megane III , 1.5 dCi arac kullanan arkadaslar bu basligada tuketim degerlerini yazabilirlerse faydali olur sanirim. >>> Megane 3 , 1.5 dCi Tuketim Degerleri - Link

7.1 değil 6.1 ortalama ​yakıt tüketimi. :eyv

Ysn1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

10 gün önce Antalya'dan 2010 Megane3 1.5DCİ dynamique model araç satın aldım ve şuanda yakıttan korkar oldum..

Uzun yolda; Araç ile yaklaşık 735KM yol yaparak İstanbul'a geldim. Ortalama Yakıt tüketimi yanlış hatırlamıyorsam 4,6lt gösteriyordu(net hatırlamıyorum). Araçta az derecede yakıt vardı ve depoyu fulledim. Geldiğimde tekrar full yaparak 140TL/735km= ortalama 20kuruş yaktı. Hız sabitleyici yol durumuna göre sürekli 128km'deydi,klima hep kapalı:)) Bu durumda ortalamada çok memnun kaldım.

Şehir içi : Yine depoyu full yaptım ve 200km'de 50TL yaktı. Bu da benim için iyi bir değerdi. Fakat şuan , yani bu testleri yaptıktan iki gün sonra;

Şehir içi gidilen mesafe: 100 km

Ortalama yakıt tüketimi: 8,1 lt / 100 km

Ortalama hız: 18,9 km / saat

Ev ve iş yeri çok kısa mesafe gidiş geliş 8km olduğundan bu yakıt tüketimini gördüğümü düşünüyorum? Mazot filtresini değiştirmek işime yarar mı? Önerisi olan arkadaşlarımız neler der?

iyi çalışmalar ..