Yetkili servisler ve yüksek 2.el ekspertiz fiyatlari.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Bir hafta kadar önce 2. el bir Megane3 almak istedim. Araç İstanbul Avrupa yakasındaydı ben de Anadolu yakasında oturuyorum. Üstelik mevcut arabamı satmışım. Neyse, araç sahibiyle prensipte anlaştık ancak sıra arabanın ekspertiz işine gelince sorunlar başladı. Araba orada olduğu için Avrupa yakasındaki yetkili servisten ekspertiz için randevu almak istedim aldığım fiyat karşısında küçük dilimi yutacaktım. 470 TL+ KDV.= 555 TL. Zaten yapan yetkili servis de pek yok piyasada. Ben arabada pazarlıkla 250 TL indirecem diye alnımın damarı çatlıyor, sadece ekspertiz ücreti 555.-TL. Bir de buradan oraya git gel olayı. Tabi bu durumda satıcıdan rica ettim Anadolu yakasında tanıdık başka bir servisten özel bir ücret aldığımı belirttim ancak o da ortada kesin bir satış ve malum İstanbul trafiği nedeniyle kesin gelirim diyemedi ve sonuçta bizim alım işi yattı. Daha sonra Bursa'da aradığım gibi bir model bulup onu aldım. Verdiğim özel ekspertiz ücreti 80 TL idi. Bursa'da zaten standartmış bu fiyat.

Şimdi diyeceksiniz ki, yetkili servisin yaptığı ekspertiz ile bir olur mu. Evet sanırım bence de olmaz. Zaten bu nedenle ilk etapta yetkili servis istedim. (Hatta arabayı İstanbul'a getirince içimi tam rahatlatmak için tanıdık yetkili serviste bir kez daha ekspertize soktum.) Evet bu iş için elemanlar zaman harcıyor, bilgi ve tecrübelerini sunuyor. Tamam bunda da yerden göğe haklısınız. Elbette bu işin bir bedeli olacak. Ancak bu fiyat sizce de astronomik değil mi? 150 TL olsa hadi 250 TL bile olsa anlarım. Ama 555 TL! Bu durum Renault sahiplerine araçlarını satarken veya 2.el araç almak isteyenler için büyük bir sorun. Zaten dediğim gibi pek çok yetkili servis hiç yapmıyor bile. Bence Mais'in bu konuya bir el atması lazım.

İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi bende aracı boyatmak için fiyat araştırıyorum bizim yakınımızda renault servisinden fiyat aldım 3500 tl istedi sadece boyaya tanıdık indirimide varmış :) tanımadığım rastgele bir renault servisine sordum bana ufak düzeltmeler dahil 2500 tl bu işte bi gariplik var gerçekten dışarda kaportacıya sordum 1500 tl ye paslarını falan düzeltirim kaportayı tamponları herşeyini yapar sana teslim ederim boyayıda kazırım dedi ve boyada bir sıkıntı olursa getir tekrardan düzelticam dedi. bu fiyat farkı neden onuda anlamadım. renault serviste yaptırıyosun. çok uçuk fiyat çekiyolar bence bu fiyatlara birşeyler yapılmalı

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi bende aracı boyatmak için fiyat araştırıyorum bizim yakınımızda renault servisinden fiyat aldım 3500 tl istedi sadece boyaya tanıdık indirimide varmış :) tanımadığım rastgele bir renault servisine sordum bana ufak düzeltmeler dahil 2500 tl bu işte bi gariplik var gerçekten dışarda kaportacıya sordum 1500 tl ye paslarını falan düzeltirim kaportayı tamponları herşeyini yapar sana teslim ederim boyayıda kazırım dedi ve boyada bir sıkıntı olursa getir tekrardan düzelticam dedi. bu fiyat farkı neden onuda anlamadım. renault serviste yaptırıyosun. çok uçuk fiyat çekiyolar bence bu fiyatlara birşeyler yapılmalı

boyatma kalsın

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Bir hafta kadar önce 2. el bir Megane3 almak istedim. Araç İstanbul Avrupa yakasındaydı ben de Anadolu yakasında oturuyorum. Üstelik mevcut arabamı satmışım. Neyse, araç sahibiyle prensipte anlaştık ancak sıra arabanın ekspertiz işine gelince sorunlar başladı. Araba orada olduğu için Avrupa yakasındaki yetkili servisten ekspertiz için randevu almak istedim aldığım fiyat karşısında küçük dilimi yutacaktım. 470 TL+ KDV.= 555 TL. Zaten yapan yetkili servis de pek yok piyasada. Ben arabada pazarlıkla 250 TL indirecem diye alnımın damarı çatlıyor, sadece ekspertiz ücreti 555.-TL. Bir de buradan oraya git gel olayı. Tabi bu durumda satıcıdan rica ettim Anadolu yakasında tanıdık başka bir servisten özel bir ücret aldığımı belirttim ancak o da ortada kesin bir satış ve malum İstanbul trafiği nedeniyle kesin gelirim diyemedi ve sonuçta bizim alım işi yattı. Daha sonra Bursa'da aradığım gibi bir model bulup onu aldım. Verdiğim özel ekspertiz ücreti 80 TL idi. Bursa'da zaten standartmış bu fiyat.

Şimdi diyeceksiniz ki, yetkili servisin yaptığı ekspertiz ile bir olur mu. Evet sanırım bence de olmaz. Zaten bu nedenle ilk etapta yetkili servis istedim. (Hatta arabayı İstanbul'a getirince içimi tam rahatlatmak için tanıdık yetkili serviste bir kez daha ekspertize soktum.) Evet bu iş için elemanlar zaman harcıyor, bilgi ve tecrübelerini sunuyor. Tamam bunda da yerden göğe haklısınız. Elbette bu işin bir bedeli olacak. Ancak bu fiyat sizce de astronomik değil mi? 150 TL olsa hadi 250 TL bile olsa anlarım. Ama 555 TL! Bu durum Renault sahiplerine araçlarını satarken veya 2.el araç almak isteyenler için büyük bir sorun. Zaten dediğim gibi pek çok yetkili servis hiç yapmıyor bile. Bence Mais'in bu konuya bir el atması lazım.

İyi forumlar dilerim.

adamlar zaten garantili arabalardan para kazanıyor..
yolunu şaşırmış birisi gelirse yolmadan bırakmayız diyorlar...
olay bu
))

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet ne yazık ki müşterilere bu duyguyu hissetiriyorlar böyle olunca ve Renault adına hiç hoş değil bu. Konuya Mais'in çözüm bulması lazım. Her yetkili servis, en azından bakımları kendisinde yapılmış araçlarına bu imkanı sağlamalı ve standart makul bir ücret talep etmeli. Bu durumda 2. eli zayıf araçlar sınıfına girer marka ve sıfır satışlarını dahi etkiler diye düşünüyorum. Sonuçta kimse ömür boyu binmek için almıyor arabasını, zamanı geldiğinde kolayca satmayı da düşünüyor.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de soktum expertize...
yaptıkları bişey yok yahu...
bey hocam amca abi dayı....
amortisörüme orta yazdı misal : neyine göre yazdın arkadaş....salınım mı ölçüyon...

iş olsun işte...
kabortasına bakıyorlar, alt takımıan
gerisi göz boyama...
kaş göz arası 80 mi 200 mu 400 mu ne kadar yolarsa ))

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

birgün polis cevirip iki renk bu araç ruhsata işlet diyecek diye korkuyom abi :)

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:) Aslında o konuya pek değinmek istemiyordum ama madem açtınız ben de fikrimi söylemeliyim. Bursa'da 80 TL ye yaptırdığım test ve kaporta kontrol daha bir detaylı geldi bana. Gerçi bu durumu buradaki tanıdık servis ve hatır için küçük bir meblağ karşılığı yapmış oldukları için normal olarak yorumladım, ancak bilgisayara bağlayıp arabanın geçmiş problemlerinin olmadığını filan görmek içime rahatlık verdi. Ayrıca arabanın önceki bakım kayıtlarını da gözden geçirdiler ve onayladılar. Bunlar işin artısı oluyor tabi. Ancak Bursa'daki özel merkezdeki gibi dyno test gibi cihazlara filan sokmadılar burada. Genelde göz ve el kontrolüydü. Şunun altını da çizmekte yarar var, yine de müşteri yetkili servise güveniyor doğal olarak. Ve bu güveni astronomik fiyatlarla istismar etmemek lazım diye düşünüyorum.

alicem123

Ali Öztürk, Megane 3 1.5 DCİ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servisler her zaman piyasa değerinden bir tık yukarda fiyat söylerler,örneğin bizim arkadaşta megane vardı tamponunda tırnak kadar sürtük oldu ve boyatmak istedi servise sorduk arabanın 3 gün yatacağını ve fiyatında 200 tl olacağını söyledi oradan çıktık sanayiye bir ustaya gösterdik hemen orada lokal boya yaptı ve aldığı parada 50 tl oldu. Servislere ben boya işinde sıcak bakmıyorum çünkü gereksiz bir para istiyorlar o yüzden boya işlerinde her zaman tanıdık ve parmakla gösterilen ustalara götürürüm.