YINE TAMİRCİDEN ÇIKAMIYORUM 1- 5 vıtese gecerken 5000 devırı goruyo 2-jantlar ısınıy

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aldıgım gunden beri evın onunden daha cok tamırcıde bekledı aracım
1-Ankara dan yola cıktım arac 3 vıtese kadar normal atıyor 4. vıtes biraz zorluyo 5. vitese gelene kadar nerdeyse 5000 deviri goruyo ondan sonra 5 e geciyo 230 km de Ankara Corum arası 70 tl uzun yolda yakıt harcadım
2- Aracın Jantlarına kısa mesafe gıtsemde hemen ısınıyo el degmıyo tamırcıye goturdum dsklerde sıkıntı yok dedı
3-Corumdan lpg aldım 10 km sonra Egzos Emısyonu kontrol edın yazdı akabında motor ısaretı ve srvıs yazısı cıktı
4- vıtes kutusunu tamır ettırdım D ye gecerken bazen yıne tam gormuyo
NE OLUR YARDIM EDİN AKIL VERİN
:asabi:asabiYA BEN BU ARABAYI YAKACAĞIM yada ARABA KENDINI YAKACAK:asabi:asabi

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim geçmiş olsun. Hakikaten akıl alır gibi değil. jant neden ısınır ? Akıla acaba balatalar mı sıkıyor. yada porye bilya mı dağıldı ? İlk defa duyuyorum. Jant niye ısınır. jantın bağlandığı disk göbek ısınıyor ki jantı da ısıtıyor. Aracın zaten hızlanamaması da bence bundan. Ama 1,2,3 viteste de yine ısınır. Bence şunu deneyin. Aracınız müsait düz uzun bir yol veya hafif eğimle aşağı inerken otomatik vitesi D den N ye yani boşa alın. eğer araç hızı çabuk düşüyorsa demek ki aracın balataları sıktığı anlaşılır. Lpg ise belli ki kalitesiz olunca bu uyarıları almış. Kötü tarafı alınan bir sinyal aracın bir çok sistemini etkilemekte. Kardeşim usta değilim. acizane bir arkadaş olarak ve mekanik seven biri olarak mantıken aklıma gelenler. Yakıt ta dikkat edilirse biraz fazla yakmış. Normalde scenic otomatik vites şehir dışı 18-22krş yaması lazım. sizin araç 30krş yakmış . aracı sıkan bişey varki araç zorlanıyor ve vites artmada , hızlanmada zorlanıyor. Haliylede bu şekilde araç fazla yakıt yakar .Geçmiş olsun

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada aracınız otomatik mi düz vites mi tam emin olamamakla beraber ; dediğim gibi araç otomatikse düz yolda araç D den N ye alın. aracın hızı çabuk düşüyor mu ? düz vites ise araç yine belli bir hızda iken örneğin 90km de iken aracı boşa atın. yine araç boşta iken hızı çabuk düşüyor mu ?

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf bey Teşekkür ederim aracim 2004 otomatik onerinizi deneyeceğim. Memleket teyim küçük ilçe haliyle usta da yok aracı life kaldırıp tekerleri çevirdi disklerde sıkıntı yok dedi cevabı ise otomatik yapar :) Ankara gidince iş çok :-(

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Evet Yusuf beye sonuna kadar katılıyorum.Balatalar sıkıyorsa araç vites değiştirmektede kararsız kalır.Hız sensörü ve gaz pedalı sensörü beyine farklı bilgiler gönderecektir.Bu da şanzımanda kararsızlığa sebep olacak doğal olarak.Öncelikle aracın gidişini rahatlamak lazım.

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Usta diye getirdik dalga geçer gibi otomatik yapar dedi :) peki şanzıman da sıkıntı varmıdır asıl beni o korkutuyor :-(

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli kardeşim bizim araçları küçük yerlerdeki ustalar bilemez. Hani küçümsemek haddime değil ama bizim araçlar çok yaygın değil. Donanım olarak ta ; elektronik olarak ta fazla dolu bir araç . dolayısıyla küçük yerlerdeki şahin , doğan , broadway , Toros tamir eden usta kardeşimiz bu aracı tamir edemez. Zaten araca ait özel takım , cihazda bulunmaz. O ustada aracı bilmediğinden kendince mantıklı gelen şeyi söylüyor. Bir de bizim memlekette '' kardeşim ben bu araçtan anlamam ; bu araç beni aşar '' demek usta zayıflığı gibi algılandığı için bilsin yada bilmesin her araca bir ustalığımız vardır. Çorum'un küçük bir ilçesinde olduğunuzu söylemiştiniz. Bence vakit kaybetmeden Çorum da Bu araçlardan anlayan bir ustaya mutlaka gidin. belli ki arıza aracı yoruyor . doğal olarak sizi de tedirgin ediyor.

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf bey Tokat Resadiyedeyim Bayramdan sonra Ankaraya döneceğim bayram boyunca da mecbur kullanacağım

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Reşadiye de Ankara yönüne yanlış hatırlamıyorsam hafif rampa aşağı uzunca güzel bir yol vardı. Bu yolda dediğim şekilde 90km ile D giderken aracın Vitesini N ye alır mısın ? Korkmayın D den N ye almada herhangi bir sıkıntı yok. Yine istendiğinde N den D ye almada herhangi bir mahsur yok. Hatta bir defa yine rampa aşağı 100civarı hızla inerken D den N ye alayım derken R (geri ye almışım. ) araç hiç tepki vermedi. Normal hızına devam etti. sadece ekranda vites işareti yanınca ne oldu diye ekrana baktığımda 6-7 sn boyunca araç bu şekilde devam etti. sonra vitesi N ye alınca uyarı işareti kalktı. Ama yine de kimse denemesin araç ileri hareketli iken bu şekilde D den R ye almaya.

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araciniz otomatik ve 5. Vitese zor geciyor oyle mi? Bir omur boyu bekleseniz de olmayan vitese gecmez,bosuna beklemeyin o yuzden

Son düzenleme: