Yoksa Sizde Dişçi Koltuğuna Oturmaktan Korkanlardanmısınız :)

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
disci_koltugu_fobisi_olanlara_tavsiyeler_3.jpg

Durum böyle olunca sağlıksız bir ağız, kötü koku ve çeşitli kalp rahatsızlıkları o kişide kaçınılmaz oluyor. Yaşanan diş koltuğu fobisinin üstesinden gelmek için ise diş hekimlerine önemli görevler düşüyor. Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikoloğu Eda Bağcı, korkunun üstesinden gelmek için güven şart diyor.

Diş hekiminden ya da diş sağlığı hizmetlerinden korkmak toplumda görülen önemli sağlık sorunları arasında sayılıyor. Bu durum hem sağlık çalışanı hem de kişi için oldukça sıkıntılı bir durum. Çünkü yaşanan korku, kişinin ağız ve diş sağlığı konusunda sorun yaşamasına rağmen diş hekimine hiç başvurmamasına ya da başvursa bile düzenli olarak gitmemesine neden oluyor. Kişinin bu korkusu tedavi sorumlusu olan hekim ile tedavi işbirliğinin de engellenmesine, gösterilen direnç nedeniyle memnuniyetsiz ayrılmasını da beraberinde getiriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikoloğu Eda Bağcı, ağız ve diş sağlığı tedavisini diş hekimi ya da diğer korkuları nedeniyle aksatan kişilerin sağlıksız bir ağız, kötü koku ve çeşitli kalp rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalacağını, gülüşünü de kısıtlamak zorunda olacağına dikkat çekiyor.

Diş hekimi korkusunun yenilmesinde psikiyatrist- psikolog- diş hekimi işbirliğinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Bağcı, diş hekimi korkusunun DSM IV 'te kan, yaralanma, iğne ve buna benzer diğer tıbbi işlemlerle ilgili mantıksız korkuların hepsi, kan- yaralanma fobisi başlığı altında değerlendirildiğini söyledi. Oysa kan- yaralanma fobisinin halk arasında kan tutması olarak bilindiğini belirten Bağcı, diş hekimi ve tedavi korkusunun belirtilen başlıktan çok daha farklı bir durum olduğunu kaydetti.

Bağcı kişilerin diş hekiminden ve koltuğundan neden korktuğuna ilişkin ise şunları söyledi.

Peki ya kişi neden diş hekiminden korkar?

"Kişinin diş hekimi ile geçmiş yaşantıları bu korkuyu oldukça etkilemektedir. Genellikle diş hekimi korkusu kişinin ağrılı bir tedavi yaşamasından sonra ortaya çıkar. Bunun yanı sıra diş hekiminin tedavi almaya gelen kişiye yaklaşım biçiminin de tedaviye duyulan korkuda etkili olduğu bilinmektedir. Kişinin kendi deneyimlerinin bu korkuya neden olmasının dışında dolaylı olarak bir başkasından duyduğu ya da gözlemlediği olumsuz yaşantılar yine kişiyi bu olumsuz öğrenmeye maruz bırakacaktır. Diş hekimi korkusu sadece diş hekimi, ağrılı tedavi, öğrenilmiş ya da dolaylı yoldan edinilmiş deneyimler sebebi ile gelişmez. Kişi beyaz önlük, ilaç kokusu veya tıbbi uygulamanın olduğu mekânlardan da olumsuz etkileniyor olabilir."

Kişinin tedavi esnasında kendisinin gözlemleyemediği bir organ ile çalışılıyor olmasından, birçok aletin ne işe yaradığını bilmediğinden ve kontrol edemediği gerekçesi ile de korka bileceğine dikkat çeken Eda Bağcı, diş müdahalesi esnasında kişinin uyanık olmasının her ne kadar oral sedasyon sağlansa da oldukça kaygı verici bir süreç olduğunu söyledi.

Korkuyu yenmede diş hekimine önemli görev düşüyor!

Kişinin tüm bu kaygılardan ve korkulardan arınması için diş hekimine büyük görev düştüğünün altını çizen Bağcı, güvenin şart olduğuna dikkat çekiyor. Bağcı; "Hekiminin tedavi amacı ile gelen bireye güven vermesi, tedaviyi detayları ile paylaşması, hiç ağrı duymayacağı ve uyuşmadan yeterince emin olmadan herhangi bir girişimde bulunulmayacağını paylaşması gerekmektedir. Tedavi odasında kişinin dikkatini başka yöne kaydırabileceği görsel bir yayın veya rahatlatıcı bir fon müzik olabilir. Diş hekimi müdahale esnasında sıklıkla uygulamanın aşamaları hakkında bilgi verirse hastanın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Hastanın korku ve kaygılarını net bir biçimde diş hekimi ile paylaşması tedavide işbirliğine neden olacak, kaygı veya korkulardan arınmış bir tedavi sağlanacaktır."

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
20 yaş dişi operasyonunda çene kemiğim epey zorlansa ve halen artçı sorunları hissetsem bile, sanırım iyi dişçilerim olduğundan hiç korkum olmadı, inşallah da olmaz. hatta esprisini yaparım hep, milletin dişçi korkusu vardır benim kuaför:D

SerhanÇELİK

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Yaw İyi Hoş Güzelde Aramızda Kalsın Fena Tırsıyorum Hele O İğne Muhabbeti Zaten Ayrı Bir Vakka Şuan 3 Tane Diş Var Çekilicek 2 Tanesi Sadece Kırıla Kırıla Kök Kaldı Biri Yandan Kırıldı Dişçiye Gidersem Adam Sırf Benim Sayemde Milli Piyango Vurmuşa Döner Bazen Ağrı Yapıyor Rahat Yemek Yiyeniyorum Çareyi İyiki Biliyorum Ama İşyerinde Tutarsa Ağrı Ozaman Kötü

Evdeyken Çare = 1 Duble Rakı :)

İşteyken Çare = Ağrı Kesici :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Yaw İyi Hoş Güzelde Aramızda Kalsın Fena Tırsıyorum Hele O İğne Muhabbeti Zaten Ayrı Bir Vakka Şuan 3 Tane Diş Var Çekilicek 2 Tanesi Sadece Kırıla Kırıla Kök Kaldı Biri Yandan Kırıldı Dişçiye Gidersem Adam Sırf Benim Sayemde Milli Piyango Vurmuşa Döner Bazen Ağrı Yapıyor Rahat Yemek Yiyeniyorum Çareyi İyiki Biliyorum Ama İşyerinde Tutarsa Ağrı Ozaman Kötü

birçok hastalıkta durum aynıdır belki de ama dişte her gecikme bize yol-su-elektrik olarak geri döneceğinden ertelemek kendimize garezimiz var demek oluyor:)
güven demiş ya yazıda çok doğru. süt dişlerimi bile çeken dişçimiz, öğrenciyken annemlerin komşusu olan ...amca dediğim bir doktordu, yani o zaten iyi biriydi niye korkacaktım ki gibi garip soru işaretleri oluyordu kafamda dişçi korkusu lafını duydukça:)
uzaklara taşınınca bile saatlerde yol çekip gidiyorduk, yine bir referans üzerine şimdiki dişçimizi bulana kadar:) şimdi de sülalecek gidiyoruz neredeyse kendisine:) aynen yazıdaki gibi, tek tek olacakları, öncesinde durumu, yapacaklarını anlatır, uyuşma konusunda çok hassas, gidip memnun kalanlardan tavsiye üzerine seçilmeli kesinlikle:)

SerhanÇELİK

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
34-İstanbul
birçok hastalıkta durum aynıdır belki de ama dişte her gecikme bize yol-su-elektrik olarak geri döneceğinden ertelemek kendimize garezimiz var demek oluyor:)
güven demiş ya yazıda çok doğru. süt dişlerimi bile çeken dişçimiz, öğrenciyken annemlerin komşusu olan ...amca dediğim bir doktordu, yani o zaten iyi biriydi niye korkacaktım ki gibi garip soru işaretleri oluyordu kafamda dişçi korkusu lafını duydukça:)
uzaklara taşınınca bile saatlerde yol çekip gidiyorduk, yine bir referans üzerine şimdiki dişçimizi bulana kadar:) şimdi de sülalecek gidiyoruz neredeyse kendisine:) aynen yazıdaki gibi, tek tek olacakları, öncesinde durumu, yapacaklarını anlatır, uyuşma konusunda çok hassas, gidip memnun kalanlardan tavsiye üzerine seçilmeli kesinlikle:)

Süt Dişlerimi Kendim Çekmişimdir Bizzat Amma Velakin 7 Yaşında Bir Ameliyat Olmam Gerekliydi Kan Alacak Vatandaştan Ve İğneyi Nasıl Batırdıysa O Gün Bugündür İğneden Korkar Oldum En Son Göz Ameliyatında Bile Doktorlara Resmen Yalvardım Kan Vermesem Olmazmı Diye :D Azıcık İğneden Korkuyorum İşin Açığı Bütün Durum Bundan İbaret Sayın Ablacığım :D

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Süt Dişlerimi Kendim Çekmişimdir Bizzat Amma Velakin 7 Yaşında Bir Ameliyat Olmam Gerekliydi Kan Alacak Vatandaştan Ve İğneyi Nasıl Batırdıysa O Gün Bugündür İğneden Korkar Oldum En Son Göz Ameliyatında Bile Doktorlara Resmen Yalvardım Kan Vermesem Olmazmı Diye :D Azıcık İğneden Korkuyorum İşin Açığı Bütün Durum Bundan İbaret Sayın Ablacığım :D
son teknoloji diyeceğim yanlış olacak galiba ama artık fısfıslar varmış hani, önce onu sıkıyorlar ve sen iğneyi bile hissetmiyorsun, tip 1 diyabet hastası çocukları getir gözünün önüne, insan kendi canına nasıl kıyar di mi kendi kendilerine iğne yapıyorlar, ya da şeker ölçümü için sürekli parmakları delmeler, yenmek adına diyorum yani, herkesin farklı kötü tecrübeleri var ondan korkuyor sonuçta. ben de kuaför korkumu şimdiki kuaförümle seneler sonra yendim gibi, sayılır, inşallah yani:) başımdaki dikiş yerlerine tarak saplamıştı ...nın biri de :aytuğ özellikle uyarmama rağmen, gel de anlat kuaför korkusunu işte deli gibi bakıyorlar insana ama yaşadığını kendi biliyor insan:)

SerhanÇELİK

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
34-İstanbul
son teknoloji diyeceğim yanlış olacak galiba ama artık fısfıslar varmış hani, önce onu sıkıyorlar ve sen iğneyi bile hissetmiyorsun, tip 1 diyabet hastası çocukları getir gözünün önüne, insan kendi canına nasıl kıyar di mi kendi kendilerine iğne yapıyorlar, ya da şeker ölçümü için sürekli parmakları delmeler, yenmek adına diyorum yani, herkesin farklı kötü tecrübeleri var ondan korkuyor sonuçta. ben de kuaför korkumu şimdiki kuaförümle seneler sonra yendim gibi, sayılır, inşallah yani:) başımdaki dikiş yerlerine tarak saplamıştı ...nın biri de :aytuğ özellikle uyarmama rağmen, gel de anlat kuaför korkusunu işte deli gibi bakıyorlar insana ama yaşadığını kendi biliyor insan:)

Ben İğneyi Gördüğüm An Şeklim Şemalim Değişiyor Ellerim Falan Titriyor :D

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş

Bu yaşta bu kadar kayıp ne acı:mad:ve sonraki ilerleyen yaşlarında o çareler işe yarayacakmı bakalımıslık

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Bu yaşta bu kadar kayıp ne acı:mad:ve sonraki ilerleyen yaşlarında o çareler işe yarayacakmı bakalımıslık

şimdi kaçıyor sonra implantlık olacak ama şşşt çaktırma tilki abi [MENTION=81]SerhanÇELİK[/MENTION] duymasın :D

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
şimdi kaçıyor sonra implantlık olacak ama şşşt çaktırma tilki abi @SerhanÇELİK duymasın :D

Hani şu çene kemiğine bilmemkaç tane delik açılıyorda sonra vidalanarak takılan şeymidir o implant:aytuğhakkaten duymasın@SerhanÇELİK