Yokuş Kalkış Desteği ile ilgili herkese Faydalı bir Soru

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel sistemmiş yokuşta aracı kaldırmakta zorlananlar için büyük kolaylık olmuş. Sistemden anladığım yokuştayız, araç viteste debriyaj ve fren basılı vaziyette,ayağımızı frenden çektik belirli bir saniye sabit durup freni salıyormu yoksa aracı hareket ettirene kadar kilitlimi kalıyor ?

doktoritsa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel sistemmiş yokuşta aracı kaldırmakta zorlananlar için büyük kolaylık olmuş. Sistemden anladığım yokuştayız, araç viteste debriyaj ve fren basılı vaziyette,ayağımızı frenden çektik belirli bir saniye sabit durup freni salıyormu yoksa aracı hareket ettirene kadar kilitlimi kalıyor ?
evet 3sn civarı tutup salıyo bu süre içerinde çok rahat bi şekilde aracı kaldırabilirsiniz hiç zorlanmadan

laguna60

Kadir ÇAKIR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş kalkış desteği olan ilk aracım şu anki aracım olduğu için bundan bir örnek vereyim yokuş yukarı veya aşağı inerken farketmez sistem açıksa eğer ne frene nede debriyaja basmadan durabiliyor zaman yok mesela ışıklarda neredeyse 1 dakkaya yakın dursam bile bırakmıyor sadece vitese atıp debriyajdan ayağını alırken bırakıyor.

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen öyle Abi aslında 2 sn söyleniyor bu süre sadece aracı hareket ettirirken geçerli süre diğer türlü dikkat edildiği an araç olduğu yerde sistem sayesinde bekliyor taki vitese takıp hareket edene kadar :eek:

beofone

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birşey sorayım aklıma gelmişken. Ben aracı test ederken, debriyaj balatalarını kokutmuştum yokuşta. Bu sanırım debriyajdan ayağımı biraz çekip gaza yüklenmem arasında oldu.

Yoksa sadece debriyaja basılı şekilde beklesem, balatalar kokmaz di mi?

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birşey sorayım aklıma gelmişken. Ben aracı test ederken, debriyaj balatalarını kokutmuştum yokuşta. Bu sanırım debriyajdan ayağımı biraz çekip gaza yüklenmem arasında oldu.

Aracı yarı kavrama modunda tutarsanız yokuşta fren kullanmadan baskı balatayı direk sıyırmaya başlar :)

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen öyle debriyajdan ayağınızı biraz çekip gaza yüklenmeniz sebebi ile bu aksiliği yaşamışsınız Akıbinde Siz Baskıyı az'da olsa yakmış sayılırsınız bu hareketlerden devamlı kaçınmak gerek aksi takdirde baskı balata ömrü kısalacaktır..

Anladığım kadarı ile'de yeni ve Tecrübesiz bir sürücüsünüz galiba.?

beofone

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen öyle debriyajdan ayağınızı biraz çekip gaza yüklenmeniz sebebi ile bu aksiliği yaşamışsınız Akıbinde Siz Baskıyı az'da olsa yakmış sayılırsınız bu hareketlerden devamlı kaçınmak gerek aksi takdirde baskı balata ömrü kısalacaktır..

Anladığım kadarı ile'de yeni ve Tecrübesiz bir sürücüsünüz galiba.?

14 senelik sürücüyüm ancak yokuş kalkış desteğine uzağım. Benim yaptığım sadece ufak bir trick'tir. Yokuşta arabayı tutmak için Gazla debriyaj arasındaki gidip gelmek arabayı dengede tutar ve bu zamana kadar da hiçbir balatayı yakmadım.

Sadece artık sistem değişmiş.

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
14 senelik sürücüyüm ancak yokuş kalkış desteğine uzağım. Benim yaptığım sadece ufak bir trick'tir. Yokuşta arabayı tutmak için Gazla debriyaj arasındaki gidip gelmek arabayı dengede tutar ve bu zamana kadar da hiçbir balatayı yakmadım.

Sadece artık sistem değişmiş.

Yeni clio 4 ile yokuş kalkış sistemini hiç kullanmadım onu kullanan arkadaşlar daha net cevaplayabilirler. Fakat bahsettiğiniz şekilde yokuşta arabayı frensiz yarı kavramada tutmak baskı balataya ciddi oranda zarar verir ve çok sık yapıyorsanız baskı ömrünü yarıya indirir. Çünki bu hareketle sistem hem kavrama yapmaya hemde ayırmaya çalıştığı için sürekli sıyırtıyor, bence yapmayın ben geçen ay 600 TL baskı balata full set değişim ödemesi yaptım üzücü oluyor :)

on-cey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bu sistem zaten yokuşta kalkmak kolay olsun diye yapılmış ve debriyajı ayarlamak için zaten yeterli süre var eğer hala araç kaldırmakta zorluk varsa bence tam otomatik vitese geçmek gerek :p ( lütfen kimse kızmasın ) birde bu sistem yokuşta araç tam olarak 1-2 saniye durmayınca devreye girmiyor sanırım algılama ile ilgili bir durum