Yolda giderken stop etti çalışmıyor

esoes41

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2006 clio 2 kullanicisiyim. Araç cuma günü rutin bakımdan çıktı. Bugün ankara ya giderken izmit sapanca otobanında 80-90 km arası ile giderken araba stop etti. Hemen boşa alıp saga çektim. Bir iki kez mars denedim. Calismadi. Sonra araba soğuduktan sonra benzin de çalışsın diye 2-3 kez denedim olmadi. Çekici çağırıp tamirhanenin önüne çektim bıraktım. Dikkati bisey çekti motor soğutma suyunda sanki yağ vardı. Bide cuma yağ değişimi oldu yağ çubuğunu çektim damlıyordu dayım çok mu ince yağ koydular yoksa su mu karışmış acaba dedik. Bide cumartesi akşamı kaputu açtınız mi sol taraftan ince gıcır gıcır diye kayış sesi geliyordu ama arabanın icin de bile duyabiliyordunuz. Telefonla sakarya dan bi usta ile konuştuk o ise görmeden bisey diyemem ama sanki anlattığın kadar ile conta değilde triger kayısı kopmuş. Conta yakan araba kara duman atar ve calismazlik yapmaz. Yağ suya karışmış olsa bile bu durumlar gözlenir ve araba çalışır. Büyük ihtimalle trigeri koparmış sin ve araba mars alıyor ama çalışmıyor. Sizce sorun nedir. Şimdi tutup da bana yeni motor takılacak diye yemesinler.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun motor bilgisi olan bir arkadaşınız ile gidip ustadan aracın durumu ile ilgili bilgi alın böylelikle kandirilma olasılığınız azalır. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olacaktır .

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Triger koparan aracı marş bastığında mutlaka ayırt edersin. Marş motoru boşta çalışıyormuş gibi ses çıkarır. Motor dönmeyeceği için bu sesi ayırt edebilirsin.yağ işine bişey diyemem görmeden ama ön kontrol olarak kontağı açtığında immo ışığın sönüyormu, sönüyorsa benzin pompası çalışıyormu onu kontrol edin. Bunları kontrol ettikten sonra marş bastığınızda buji kablosunun birini söküp içine tornavida sokup elinizi değmeden motorda biyere yaklaştırın ateşleme varmı onları kontrol edin. Benzin pompası çalışıyor ateşleme varsa o aracın çalışmama imkanı yok. Ama ateşleme yoksa volan sensörü arızası olabilir.
Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım

esoes41

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün özel servise verdim araca baktılar ve triger sıyırmış kopmamış dedi. arasında fark var mı önemli olan hasar dedim. üst kapağı açtık motorun silindirlerde bizce bişey yok dedi ama rektifiye ustasıda baksın emin olalım ama inşallah korkulu bişey çıkmaz gibi duruyor diye söyledi. açıkcası anlamamış usta belli :) başka biride bakacak. bakalım 4-5 bin çıkmasında fatura aşağısına şükür...