Yağ değişimi hakkında

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepinize iyi günler diliyorum arkadaşlar,
2015 1.5DCi 75bg clio model kızımı alalı yaklaşık 4 ay oldu. Aldıktan sonra çok şükür 1 lira masrafım olmadı. Benden önceki sahibi yağ değişimini yapmış ve değişim kartını bana vermişti. Km yi doldurunca yağ değişimi genel bakımı geldi.
Reklam olmaması için link vermeyeceğim. Kızıma internetten Orjinal Renault Mais hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi ve mazot filtresine 120TL, 2017 üretim Elf Evolution Full-Tech FE 5w-30 5 lt motor yağı 110TL ve değişim öncesi kullanmak üzere würth marka motor iç temizleyici 29TL aldım.
Değişim için yaklaşık 500 km yolum kaldı. Yetkili Renault Servisinden aldığım fiyat 600TL sanayide bir ustaya işçilik ücretini vererek değiştirmeyi düşünüyorum. Bu şekilde daha ekonomik bir değişim olacağı kanaatine vardığım için değişime bu şekilde karar verdim.
Siz değerli dostların yorumlarını almak isterim.

Kazasız belasız hayırlı sürüşler dilerim hepinize...

Eklemeyi unutmuşum aracım 67bin km

Son düzenleme:

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
max. 20-30 km kala motor temizleyicisini koyun. daha fazlası zararlı olabilir yağı bulunduğu zeminden söküp alan birşey. motorunuz yağın içinde yağsız çalışıyormuş gibi olabilir. aldığınız araç sıkıntı çıkaracak bir araç değil gönül rahatlıgıyla sanayide yaptırabilirsiniz. yalnız tr koşullarındaki en iyi yağ mobil 1 şeklinde biliyorum (genel olarak ustaların söylemi). ancak servis anlaşmaları gereği renault elf kullanıyor. Elf yağları bana hep benzincilerde satılan en ucuz yağ reyonlarının verdiği intibayı vermiştir bugüne kadar... sebebini bilmiyorum belki de şahane ötesi bir motor yağıdır kullanıcısından duymak lazım.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Değişimleri kendinizde yapabilirsiniz aslında çok zor değil.
Yanlış anlamayın da bu motor iç temizleyicisine araba 20 yaşında da olsa hiç gerek yok. araç 5 dakika çalıştırıldıktan motor yağı hafif ısındıktan sonra tapasını açınca akar gider. Hep para tuzağı. Bu işlemleri özel serviste yaptıracaksanız hava, polen, mazot filtresini değiştirilirken aracın yanından ayrılmayın, mutlaka bir yerlerinde bir parçayı kırarlar veya eksik civata takarlar.

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Yağ konusunda baya kararsız kaldım. Motul marka yağdan almayı düşündüm. Sonra vazgeçip servisin kullandığı ve Renault'un önerdi elf marka yağı tercih ettim. Değişimden sonra yorumda bulunacağım. Bu konu çok tartışılmış biraz araştırdım ama Clio için uygun olan yağ değeri sizlerce hangi numara olmalıdır?
Fiyatlar konusunda yorumlarınızı da bekliyorum

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Yağ konusunda baya kararsız kaldım. Motul marka yağdan almayı düşündüm. Sonra vazgeçip servisin kullandığı ve Renault'un önerdi elf marka yağı tercih ettim. Değişimden sonra yorumda bulunacağım. Bu konu çok tartışılmış biraz araştırdım ama Clio için uygun olan yağ değeri sizlerce hangi numara olmalıdır?
Fiyatlar konusunda yorumlarınızı da bekliyorum

Elf in yağı iyidir 5*30 doğru seçim. Dikkat edin filtre de dahil 4.5 litreyi geçirmesin koyan arkadaş.

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Doğru tercih yapmışım :) Teşekkürler

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün aracım için aldığım yağ ve filtre setini sanayide 30TL işçilik karşılığında değiştirdim. 1.5dci aracımın yağ bakım filtre değişim maliyeti toplamda 260TL tutmuş oldu. Aracın garantisi bittiyse servise gitmek hiç akıl karı iş değil

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
2015 model aracın garantisi yok mu?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen parcalari disardan alip sanayide yaptirmak daha karli en az yari yariya ustelik ayni kalite malzemeyle.ancak sanayideki adamlara 5 litre yagi verince hepsini bosaltiyorlar alir o mantigiyla.ulen 6 litre koysan yine alir ne sacma 4.5 litreden fazla koydurmayin.adama kitapcikta 4.5 lt yaziyor diyon anlamiyo cogu.elf yada shell de 5w 30 yag var araciniza uygun.